Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

W Anglii odkryto prawie trzy metry stonogi

Uniwersytet Cambridge właśnie odkrył gigantyczną stonogę. Żyłby tam 326 milionów lat temu.

Co by było, gdyby Anglia była kiedyś krainą zwierząt z filmu science fiction? Rzeczywiście, od kilku tygodni zespoły wykopaliskowe na brytyjskiej wyspie dokonują serii wielkich odkryć. Chociaż kraj już Bogaty w historię ludzkości obejmującą tysiące latTeraz naukowcy zaczynają znajdować ślady życia, którego nawet nie podejrzewaliśmy.

W rzeczywistości kilka milionów lat temu Ziemia w niczym nie przypominała tego, czym jest dzisiaj. Z bardzo różnymi typami, świat, w którym wszystko było o wiele większe. Na długo przed dinozaurami, prawie 100 milionów lat przed ich przybyciem, świat był już pełen dziwnych stworzeń o rozmiarach XXL.

Skamielina starsza niż dinozaury

Wśród nich jest stonoga o długości około trzech metrów, którą właśnie odkryto wkopaną w piaskowcową skałę w pobliżu klifu na plaży w zatoce Howick Bay w Northumberland, na granicy ze Szkocją. Ta skamielina została odkryta w styczniu 2018 roku i uważa się, że ma ponad 326 milionów lat.

Dla badaczy jest to ważne odkrycie, aby lepiej zrozumieć życie na Ziemi, Przed dinozaurami. To właściwie trzeci okaz odkryty na świecie, a także największy i najstarszy, jaki jeszcze nie został odnaleziony.

Przy długości skamieniałości 75 centymetrów naukowcy doszli do wniosku, że zwierzę musiało mierzyć około 2 metry 70, jeśli nie więcej, przy wadze „tylko” 50 do 60 kilogramów. Dzięki temu odkryciu naukowcy z Uniwersytetu Cambridge, gdzie badano skamieliny, mogą teraz powiedzieć, że jest to pradawna stonoga, która żyła w lasach nad morzem, w klimacie tropikalnym, jak Anglia 326 mln lat temu.

Zupełnie inna kraina niż nasza

Wraz z dryfem kontynentalnym brytyjska wyspa przesunęła się po całej północnej półkuli planety, ale ta ostatnia znajdowała się w sercu Ziemi, na poziomie równika, zapewniając jej mieszkańcom gorący i wilgotny klimat. Zdaniem naukowców za tak bardzo dużą objętość odpowiada szczyt tlenu w atmosferze, który nastąpił pod koniec okresu karbońskiego (300 mln lat temu).

READ  Wideo. „Widzenie ISS na niebie sprawia, że ​​jestem naprawdę dziwny”, mówi francuski astronauta Thomas Pesquet we Francji 2:

Naukowcy uważają również, że ta olbrzymia stonoga skorzystała z diety bardzo bogatej w białko, która pozwoliła jej uzyskać większą wysokość w ciągu swojego życia.

Dziś znane nam stonóge nadal żyją w Anglii, ale dla największych okazów nigdy nie przekraczają 20 cm. Na skali wykazują tylko 2 lub 3 gramy, daleko od 50 kilogramów ich odległego przodka.

Tekst do nauki można znaleźć tutaj