Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Virgin Galactic zabiera pierwszą Pakistańską kobietę w kosmos: Wiadomości

Virgin Galactic zabiera pierwszą Pakistańską kobietę w kosmos: Wiadomości

Po raz pierwszy Pakistańska kobieta została wystrzelona w przestrzeń kosmiczną w piątek podczas misji prowadzonej przez firmę zajmującą się turystyką kosmiczną Virgin Galactic. Jest to jej piąty udany lot w ciągu pięciu miesięcy.

Virgin Galactic stwierdziła, że ​​Namira Saleem była „pierwszą osobą z tego kraju, która poleciała w przestrzeń kosmiczną”, dodając, że przebywała także w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Monako.

Ta poszukiwaczka przygód, która podróżowała na bieguny i skakała na spadochronie nad Mount Everestem, była jedną z pierwszych klientów, którzy kupili jej bilet od firmy założonej przez brytyjskiego miliardera Richarda Bransona.

„Lubię, gdy nazywają mnie «pierwszym pakistańskim astronautą»” – powiedziała AFP w 2012 roku. „Kiedy byłem dzieckiem, bardzo chciałem polecieć w kosmos. Nie czytałem o tym, miałem to po prostu w DNA”.

Na wycieczce byli także Amerykanin Ron Rosano i Brytyjczyk Trevor Beatty.

Virgin Galactic nie korzysta z klasycznej rakiety pionowej, a raczej z gigantycznego lotniskowca, który wystartował z Spaceport America, na pustyni amerykańskiego stanu Nowy Meksyk.

Gdy znalazł się na wysokości około 13 km nad poziomem morza, wystrzelił łazik – samolot rakietowy przypominający duży prywatny odrzutowiec. Następnie włączył silnik, aby wznieść się na wysokość 86 kilometrów, zapewniając pasażerom kilka minut stanu nieważkości.

Następnie statek wrócił na dno i wylądował około godzinę po starcie.

Pasażerom tej misji, zwanej „Galactic 04”, towarzyszyła na statku pracownica firmy Beth Moses i dwóch pilotów. Na pokładzie lotniskowca było także dwóch pilotów.

Virgin Galactic konkuruje z firmą miliardera Jeffa Bezosa, Blue Origin, która również oferuje krótkie loty suborbitalne i wysłała już w kosmos 31 osób.

Jednak od czasu wypadku we wrześniu 2022 r. podczas lotu dronem jego rakieta została uziemiona. Dochodzenie w sprawie wypadku zakończyło się pod koniec września ubiegłego roku przez Urząd Regulacji Lotnictwa USA, który zażądał od firmy kosmicznej wprowadzenia zmian przed wznowieniem lotów.

READ  Powódź fal grawitacyjnych

Blue Origin powiedział, że „planuje wkrótce polecieć”.

Opublikowano 6 października o 21:50, AFP