Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Virgin Galactic zabiera pierwszą Pakistańską kobietę w kosmos: Wiadomości

Virgin Galactic zabiera pierwszą Pakistańską kobietę w kosmos: Wiadomości

Po raz pierwszy Pakistańska kobieta została wystrzelona w przestrzeń kosmiczną w piątek podczas misji prowadzonej przez firmę zajmującą się turystyką kosmiczną Virgin Galactic. Jest to jej piąty udany lot w ciągu pięciu miesięcy.

Virgin Galactic stwierdziła, że ​​Namira Saleem była „pierwszą osobą z tego kraju, która poleciała w przestrzeń kosmiczną”, dodając, że przebywała także w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Monako.

Ta poszukiwaczka przygód, która podróżowała na bieguny i skakała na spadochronie nad Mount Everestem, była jedną z pierwszych klientów, którzy kupili jej bilet od firmy założonej przez brytyjskiego miliardera Richarda Bransona.

„Lubię, gdy nazywają mnie «pierwszym pakistańskim astronautą»” – powiedziała AFP w 2012 roku. „Kiedy byłem dzieckiem, bardzo chciałem polecieć w kosmos. Nie czytałem o tym, miałem to po prostu w DNA”.

Na wycieczce byli także Amerykanin Ron Rosano i Brytyjczyk Trevor Beatty.

Virgin Galactic nie korzysta z klasycznej rakiety pionowej, a raczej z gigantycznego lotniskowca, który wystartował z Spaceport America, na pustyni amerykańskiego stanu Nowy Meksyk.

Gdy znalazł się na wysokości około 13 km nad poziomem morza, wystrzelił łazik – samolot rakietowy przypominający duży prywatny odrzutowiec. Następnie włączył silnik, aby wznieść się na wysokość 86 kilometrów, zapewniając pasażerom kilka minut stanu nieważkości.

Następnie statek wrócił na dno i wylądował około godzinę po starcie.

Pasażerom tej misji, zwanej „Galactic 04”, towarzyszyła na statku pracownica firmy Beth Moses i dwóch pilotów. Na pokładzie lotniskowca było także dwóch pilotów.

Virgin Galactic konkuruje z firmą miliardera Jeffa Bezosa, Blue Origin, która również oferuje krótkie loty suborbitalne i wysłała już w kosmos 31 osób.

Jednak od czasu wypadku we wrześniu 2022 r. podczas lotu dronem jego rakieta została uziemiona. Dochodzenie w sprawie wypadku zakończyło się pod koniec września ubiegłego roku przez Urząd Regulacji Lotnictwa USA, który zażądał od firmy kosmicznej wprowadzenia zmian przed wznowieniem lotów.

READ  Wyścig kosmiczny: Szwedzka Arktyka to pole position do wystrzeliwania satelitów

Blue Origin powiedział, że „planuje wkrótce polecieć”.

Opublikowano 6 października o 21:50, AFP