Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Virgin Galactic odsprzedaje bilety kosmiczne po 450 000 USD za miejsce

Firma Virgin Galactic zajmująca się turystyką kosmiczną, która oferuje przyszłym klientom kilkuminutową podróż w kosmos, ogłosiła w czwartek, że odsprzedaje bilety, zaczynając od 450 000 dolarów.

Firma założona przez miliardera Richard Branson, który sam wszedł na pokład samolotu testowego w lipcuW latach 2005-2014 sprzedano około 600 biletów, w tym czasie w cenie od 200 000 do 250 000 USD. Virgin Galactic ostrzegło, że kiedy bilety znów trafią do sprzedaży, będą droższe.

Lista oczekujących

Firma zaoferuje trzy opcje: rezerwację jednego miejsca, kombinację kilku miejsc dla par, przyjaciół lub członków rodziny lub wreszcie wykupienie wszystkich miejsc na statku.

Ten ostatni ma pomieścić do sześciu pasażerów, oprócz pilotów, ale obecnie używany model przewozi tylko czterech pasażerów.

„Cena tych ofert zacznie się od 450 000 USD za miejsce” – powiedział Virgin Galactic w oświadczeniu wydanym w połączeniu z wynikami kwartalnymi. „Sprzedaż będzie początkowo otwarta dla listy tych, którzy pojawili się bardzo wcześnie” – podała firma. Ci, którzy są już na liście oczekujących, będą mieli „priorytet” w zakupie biletu.

Nowa lista oczekujących zostanie otwarta „wkrótce” i będzie dostępna na stronie internetowej firmy – obiecał podczas telekonferencji dyrektor generalny Virgin Galactic, Michael Colglazier.

Nowy lot testowy zaplanowano na koniec września

Virgin Galactic korzysta z ogromnego samolotu lotniskowego (VMS Eve), który startuje z konwencjonalnego pasa startowego, a następnie zrzuca w górę statek kosmiczny VSS Unity przypominający duży prywatny odrzutowiec. To powoduje, że jego silnik zapala się, dopóki jego wysokość nie przekroczy 80 km, a następnie opada podczas ślizgu. Pasażerowie mogą się odwrócić i przeżyć kilka minut w stanie nieważkości.

Szef firmy uszczegółowił też harmonogram przyszłych lotów: pod koniec września zaplanowano nowy lot testowy, skupiony na prezentacji badań naukowych, z włoskimi siłami powietrznymi. Po okresie „ulepszeń” samolotu przewoźnika zaplanowany zostanie kolejny lot z pełną załogą.

READ  Dlaczego Rosja chce opuścić Międzynarodową Stację Kosmiczną, aby zbudować własną stację kosmiczną?

Wreszcie pierwszy komercyjny lot dla prywatnych astronautów powinien odbyć się „pod koniec trzeciego kwartału” w 2022 r., powiedział Colglazier. Jak dotąd ogłaszano, że regularne operacje komercyjne rozpoczną się na początku 2022 roku.

11 lipca Richard Branson wylądował w kosmosie lotem przewożącym trzech innych pracowników firmy ze Spaceport America na pustyni w Nowym Meksyku.

„Naszym długoterminowym celem jest zapewnienie niemal codziennego rytmu lotów kosmicznych, nie tylko z Nowego Meksyku, ale z kilku miejsc na całym świecie” — powiedział Doug Ahrens, dyrektor finansowy Virgin Galactic. Firma planuje docelowo 400 lotów rocznie do każdej bazy kosmicznej.