Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Ustępujący prezydent George Weah przyznaje się do porażki Josephowi Bukai

Ustępujący prezydent George Weah przyznaje się do porażki Josephowi Bukai

Ustępujący prezydent Liberii George Weah w piątkowy wieczór 17 listopada przyznał się do porażki we wtorkowych wyborach prezydenckich ze swoim rywalem Josephem Boakai, podczas gdy kraj oczekuje na publikację ogólnych wyników sondażu.

„Dziś wieczorem CDC [le parti de M. Weah] Przegrałem wybory, ale Liberia wygrała. „Czas na elegancję w porażce”.Weah, była gwiazda piłki nożnej wybrana w 2017 r., ogłosił to w przemówieniu wygłoszonym w publicznym radiu. Dodał: „Wskazują na to wyniki ogłoszone dziś wieczorem, choć nie ostateczne [M.] Boakai ma trop, którego nie możemy dogonić. „Rozmawiałem z prezydentem-elektem Josephem Boakai, aby pogratulować mu zwycięstwa”.– stwierdził pan Weah.

Opublikowane w piątek przez Komisję Wyborczą wyniki, po zliczeniu głosów w ponad 99% urzędów, dały 50,89% panu Bukai i 49,11% panu Weah. Po przeliczeniu około 1,6 miliona głosów pan Boakai prowadził różnicą nieco ponad 28 000 głosów. We wtorek do urn wezwano około 2,4 miliona Liberyjczyków, ale nie podano jeszcze żadnych informacji o ich udziale.

Jak poinformował korespondent AFP, kilkudziesięciu zwolenników Boakai świętowało wyniki, tańcząc przed jednym z biur jego partii w dzielnicy Fiama w Monrowii.

Waszyngton z radością przyjął zwycięstwo Josepha Boakai i „Pokojowa akceptacja wyników” Jak wynika z komunikatu prasowego rzecznika Departamentu Stanu USA, w przypadku ustępującego prezydenta George’a Weaha. „Naród Liberii zasługuje na wolne, przejrzyste i pokojowe wybory”.Dodał Matthew Miller.

Przeczytaj także: W Liberii młodzi ludzie opowiadają się za przeprowadzeniem wyborów bez użycia przemocy

Zemsta

Pan Boakai będzie przez sześć lat nadzorował ten anglojęzyczny kraj liczący około pięciu milionów mieszkańców, będący jednym z najbiedniejszych krajów na świecie. Liberyjski tenor polityczny, wiceprezes Ellen Johnson Sirleaf od 2006 do 2018 r., pod koniec ostatnich dni sługa pisarza, pod koniec dnia, w wieku 78 lat, na stanowisku szefa kuchni. Pechowy kandydat z 2017 roku, który w drugiej turze wyborów prezydenckich przegrał łeb w łeb z Georgem Weahem, wieloletnim przywódcą Partii Jedności, przygotowuje się do zemsty.

READ  Chiny i Stany Zjednoczone ogłosiły niespodziewane porozumienie na ostatnim etapie konferencji klimatycznej w Glasgow

Bombardując mieszane osiągnięcia przeciwnika, gdy tylko nadarza się okazja, A.S „Plan bezpieczeństwa” Krajowy. Obiecuje poprawę infrastruktury, inwestycje w rolnictwo, przyciągnięcie inwestorów, otwarcie Liberii na turystykę i przywrócenie wizerunku kraju.

„Jego motywem jest ocalenie Liberii od stanu, w jakim się znajduje”. Rzecznik jego partii Mohammed Ali powiedział AFP, że od chwili objęcia władzy przez George’a Weaha. listy pell-mell „Napływ nielegalnych narkotyków, rosnący poziom ubóstwa, złe zarządzanie oraz upadek systemów opieki zdrowotnej i edukacji”..

Przeczytaj także: Materiał jest zastrzeżony dla naszych subskrybentów W Liberii narkotyki zniszczyły młodych ludzi

Jego słowa niosą ze sobą. Choć przegrał w dużej mierze sześć lat temu, otrzymując 28,76% na 1każdy W pierwszej turze i 38,46% w drugiej dogonił ustępującą prezydent w pierwszej turze, gdzie obaj uzyskali około 43% głosów, by w kolejnej wyprzedzić ją.

Inteligentne sojusze

Bukai obiecał inkluzywny rząd, który będzie odzwierciedlał różnorodność polityczną, etniczną, regionalną, religijną i płciową Liberii. Niektórzy kandydaci, tacy jak Tiawan Gongloe, poparli go w drugiej turze.

Filmy

Le Monde Afryka na YouTube

Co tydzień filmy pomagające zrozumieć wiadomości na kontynencie

świadek

Od pierwszej rundy wiedział, jak umiejętnie manewrować, aby zawiązać sojusze z lokalnymi baronami, takimi jak były watażka Prince Johnson, który w 2017 roku wspierał George’a Weaha i który nadal cieszy się silnym poparciem w hrabstwie Nimba. Johnson, którego sfotografowano, jak pił piwo, gdy jego ludzie torturowali prezydenta Samuela Doe na śmierć w 1990 r. i który podlega amerykańskim sankcjom za korupcję, mianował jednego ze swoich ludzi, Jeremiaha Conga, na wiceprezydenta Bucaille’a. Kandydat zdobył zdecydowaną większość w Nimbie, zaludnionym obszarze w północno-wschodniej części kraju, 1każdy okólnik.

Podobnie jak George Weah, Joseph Bucaille pochodzi z populacji „lokalny”a nie elita „ameryko-liberyjski” Potomek wyzwolonych niewolników, którzy przez długi czas kontrolowali kraj. Opisuje siebie jako zwykłego człowieka, który powstał z pokornej pozycji dzięki zasługom i pracy. Pochodzi z odległej wioski w dystrykcie Lofa, na granicy z Gwineą i Sierra Leone, i często jest przedstawiany jako… „Spichlerz kraju”Pełnił funkcję sekretarza rolnictwa od 1983 do 1985 pod rządami Samuela Doe.

READ  Szef Urzędu Łączności w zamordowanym rządzie

Jego przeciwnicy uważają, że jego podeszły wiek stanowi przeszkodę i twierdzą, że jest oddzielony od młodszych pokoleń w kraju, w którym 60 procent populacji ma mniej niż 25 lat. Nazywają go „Śpiącym Joe” (przydomek ten nadali przez przeciwników także prezydentowi USA Joe Bidenowi) i twierdzą, że nadszedł czas, aby odpoczął.

W trakcie kampanii wyborczej jego zwolennicy w dalszym ciągu podkreślali jego niezachwianą uczciwość i twierdzili, że jako jedyny będzie wiedział, jak przywrócić zaufanie do instytucji i walczyć z korupcją.

Świat z Agence France-Presse