Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Unia Europejska zawiesza pomoc rozwojową dla Palestyńczyków

Unia Europejska zawiesza pomoc rozwojową dla Palestyńczyków

” data-script=”https://static.lefigaro.fr/widget-video/short-ttl/video/index.js” >

Obecny program pomocy rozwojowej wynosi 691 mln euro.

W poniedziałek 9 października europejski komisarz Oliver Varhelyi ogłosił, że Unia Europejska zawiesiła wszelkie wypłaty pomocy rozwojowej dla Palestyńczyków i zdecydowała się na ponowną ocenę wszystkich swoich obecnych programów.

Wszelkie płatności są natychmiast zawieszane, wszystkie projekty poddawane są ponownej analizie, budżety wszystkich projektów, w tym na 2023 r., odkładane do odwołania, a cały program podlega ponownej ocenie.Węgierski Komisarz ds. Sąsiedztwa i Ekspansji wskazał na stronie internetowej X, że bieżący program pomocy rozwojowej wynosi 691 mln euro, bez dalszych szczegółów.

Skala terroryzmu i brutalności wobec Izraela i jego narodu stanowi punkt zwrotny. Nie da się zachowywać tak, jakby nic się nie wydarzyło», powiedział ten komisarz w przededniu nadzwyczajnego nadzwyczajnego spotkania ministrów spraw zagranicznych Unii Europejskiej, które odbyło się w następstwie ataku Hamasu na Izrael.

Organizacja terrorystyczna

Unia Europejska, jeden z największych sponsorów finansowych Palestyńczyków, planuje wydać w latach 2021-2024 około 1,2 miliarda euro na finansowanie projektów, szczególnie w obszarze edukacji czy zdrowia. Jednakże rzecznik Komisji potwierdził w poniedziałek, że UE nie finansuje „Bezpośrednio lub pośrednio», ruch Hamas, który kontroluje władzę w Strefie Gazy i jest uważany przez Unię Europejską za organizację terrorystyczną.

Od czasu, gdy Hamas przeprowadził w sobotę atak wojskowy w Strefie Gazy, w południowym Izraelu zginęło ponad 700 osób. Według najnowszego raportu władz lokalnych w Strefie Gazy w nalotach armii izraelskiej od soboty zginęło co najmniej 560 osób.

READ  Armie brytyjska i amerykańska twierdzą, że na Morzu Czerwonym udaremniły „największy atak Houthi”.