Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Unia Europejska wzywa Irak do trwałego zawieszenia lotów na Białoruś

AA / Bruksela

Unia Europejska wezwała Irak do trwałego zawieszenia lotów na Białoruś, aby uniknąć wszelkich prób nielegalnej migracji do bloku europejskiego.

Wysoki Przedstawiciel Unii Europejskiej do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa Josep Borrell powiedział, że wezwał rząd iracki do trwałego zawieszenia lotów na Białoruś w celu powstrzymania nielegalnej migracji.

Tak wynika z postu Borrella zawierającego szczegóły jego ostatniej dwudniowej wizyty, która rozpoczęła się w poniedziałek, w Iraku.

„Ponownie wyraziłem swoje wielkie uznanie dla decyzji władz o czasowym zawieszeniu lotów na Białoruś i wezwałem do tego, aby zawieszenie to stało się trwałe. Zgodziliśmy się, że obywatele Iraku nie powinni być wykorzystywani przez siatki przestępcze” – napisał.

W sierpniu br. o pomoc unijną zwróciły się kraje UE graniczące z Białorusią: Litwa, Łotwa i Polska, w kontekście znacznego wzrostu liczby nielegalnych imigrantów z Iraku, Afganistanu i Syrii.

Rządy tych krajów oskarżyły prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenkę o celowe zapraszanie „turystów” do swojego kraju i ułatwianie nielegalnej imigracji.

Białoruski prezydent zapowiedział wcześniej, że jego kraj przestanie uniemożliwiać migrantom dotarcie do Unii Europejskiej przez jego terytorium.

Powiedział, że Mińsk “nie ma funduszy i zdolności” do powstrzymania napływu migrantów, biorąc pod uwagę sankcje gospodarcze nałożone na jego kraj przez Unię Europejską.

Od października ubiegłego roku Unia Europejska nałożyła sankcje na 166 Białorusi i 15 podmiotów za łamanie praw człowieka.

* Przetłumaczone z arabskiego i potępiające Al Jalassi

Tylko część depesz, które Agencja Anadolu nadaje swoim abonentom za pośrednictwem Wewnętrznego Systemu Dystrybucji (HAS), emitowana jest na stronie AA w sposób zwięzły. Skontaktuj się z nami, aby się zapisać.

READ  NA ŻYWO - Francja spada poniżej 10 000 hospitalizowanych pacjentów z Covid-19