Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Unia Europejska sprawia, że ​​globalne ładowarki są obowiązkowe

Telefon – We wtorek 4 października Parlament Europejski dobitnie zadał ostateczny cios plątaninie ładowarek wylewających się z szuflad. W ciągu dwóch lat smartfony, tablety i inne małe urządzenia elektroniczne Sprzedawane w UE będą wymagały tej samej ładowarki.

Po referendum posłów do PE w Strasburgu do jesieni 2024 r. port USB-C powinien stać się jedyną ładowarką do przenośnych urządzeń elektronicznych sprzedawanych w Unii Europejskiej. Jabłko, które w czerwcu Skrytykowała tekst, który oskarżyła o tłumienie innowacji I odciąć Unię Europejską – z zastrzeżeniem wyboru standardów „Przestarzały”– Z reszty świata.

„To jest przeszłość!”

« To wspaniały dzień dla konsumentówŚwietny dzień dla naszego środowiska.”Radujcie się, na sesji międzykomisyjnej Parlamentu Europejskiego maltański poseł Alex Agios Saliba, sprawozdawca tekstu, przegłosował 602 głosami (13 przeciw, 8 wstrzymujących się).

„To jest przeszłość!”Strzelił podczas debaty kilka godzin wcześniej, wymachując plątaniną niedopasowanych ładowarek, jak te, które można znaleźć w szufladach większości Europejczyków.

Obowiązek ten dotyczy telefonów komórkowych, tabletów, e-czytników, słuchawek, aparatów cyfrowych, słuchawek bezprzewodowych, przenośnych konsoli do gier, urządzeń GPS, klawiatur i myszy komputerowych, a także głośników przenośnych. I to niezależnie od producenta. Laptopy również zostaną dotknięte w pierwszej połowie 2026 roku.

Dwa lata na skok

Jestem przekonany, że wiele krajów pójdzie w ślady Unii Europejskiej. Będziemy lideramiBułgar Andrey Kovachev z głównej prawicowej grupy politycznej, Europejskiej Partii Ludowej, powiedział we wtorek. Chociaż około dziesięć lat temu istniało jeszcze około trzydziestu różnych modeli, liczba istniejących typów ładowarek do nowych urządzeń elektronicznych została już znacznie zmniejszona.

Teraz jest ich trzy: złącze Micro USB, które dawno temu zasilało większość telefonów, USB-C, nowsze połączenie i technologia ładowania Lightning firmy Apple.

READ  Posłuchaj „wycia” czarnej dziury!

Po ostatnim czysto proceduralnym zatwierdzeniu przez Radę Unii Europejskiej (państwa członkowskie) i opublikowaniu ustawy w Dziennik UrzędowyKraje europejskie będą miały dwa lata na jego wdrożenie. Więc do jesieni 2024. „Ten okres przejściowy powinien umożliwić producentom dostosowanie ich łańcucha produkcyjnego”wyjaśniła Margrethe Vestager, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej.

Dodatkowo konsumenci będą mieli teraz możliwość zakupu nowego urządzenia elektronicznego z ładowarką lub bez. Tekst koordynuje również technologię szybkiego ładowania, aby zapobiec ograniczeniu prędkości ładowania podczas korzystania z ładowarki innej marki niż urządzenie. Wraz z rosnącym rozpowszechnieniem ładowania bezprzewodowego do końca 2024 r. będzie musiało również spełnić wymagania dotyczące interoperacyjności, które Komisja Europejska musi koordynować.

„Oszczędność co najmniej 200 mln euro rocznie dla konsumentów”

Wdróż jedną ładowarkę „Zaoszczędzi to co najmniej 200 milionów euro rocznie dla europejskich konsumentów i zmniejszy ilość odpadów o ponad milion ton rocznie”.podkreśliła Marguerite Vestager.

Według instytucji europejskich zużyte lub nieużywane ładowarki stanowią obecnie około 11 000 ton e-odpadów rocznie.

Bardzo „To bardzo mała widoczna część góry lodowej w wpływie technologii cyfrowej na środowisko”.francuski ekolog David Corman, powołując się na „planowane starzenie się” albo słabi „zrównoważony rozwój” i inni „naprawić” urządzenia elektryczne.

„Przewód (ładowarka) nie powinien być tam, aby ukryć las katastrofy ekologicznej reprezentowanej przez technologię cyfrową”Krytykuj.

Zobacz także na The HuffPost: Dzięki wirtualnym posiłkom tego Amerykanina nigdy nie zjesz sam