Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Unia Europejska nałoży na Polskę kary za reformę sądownictwa

Zwiększa napięcie między Polska a Unia Europejska. Ten ostatni zażąda od Warszawy w najbliższych tygodniach zapłacenia 70 mln euro grzywny, podczas gdy Polska odmówi zlikwidowania utworzonej w ramach reformy Izby Regulacyjnej Sądu Najwyższego, dowiedział się Reuters z poinformowanych źródeł.

Warszawa miała czas do wtorku 11 stycznia na poinformowanie Brukseli o harmonogramie i trybie rozwiązania izby dyscyplinarnej sędziów powołanej przez rządzącą partię Prawo i Sprawiedliwość (PiS). To jedna z wielu kontrowersji między Warszawą a Brukselą, która zarzuca polskiemu rządowi nacjonalistycznemu podważanie standardów demokratycznych, w tym niezależności sądownictwa. Warszawa zaprzecza zarzutom.

Brak postępu. – Rządy prawa w Polsce nie wykazały żadnych oznak poprawy i żałuję, że wymiar sprawiedliwości nadal znajduje się pod presją – powiedziała Vera Jurova, europejska komisarz ds. wartości i przejrzystości.

Rzecznik Komisji Europejskiej poinformował w oświadczeniu, że otrzymała ostateczne wnioski od Warszawy, organu wykonawczego UE w sporze wokół izby regulacyjnej sędziów. „UE ma sposób, aby Polska zapłaciła zaległe kary” – powiedział dziennikarzom.

ten Polska została skazana przez sąd UE w październiku ubiegłego roku Milion euro dziennej kary za nieoczyszczenie sali regulacyjnej, powołując się na odmowę zatwierdzenia przez Warszawę Pierwotny jego pogląd na prawo krajowe nad prawem europejskim.

Źródło poinformowało Komisję Europejską, że jeśli odpowiedź Polski nie zadowoli administracji UE, w ciągu 45 dni wyśle ​​fakturę do Warszawy. Polska potępiała w przeszłości „nielegalne” żądania i powtarza, że ​​nie podda się „szantażowi” z Brukseli.

(z Reuterem)

READ  Muzeum Jabłka powinno ujrzeć światło dzienne w Polsce