Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Umowa między Kijowem a Warszawą

Po zawarciu porozumienia między Kijowem a Warszawą tranzyt ukraińskiego zboża przez Polskę może wreszcie zostać wznowiony.

Polska podjęła w ostatnią sobotę decyzję o zakazie importu ukraińskiego zboża, tłumacząc, że jest to działanie w celu ochrony polskich rolników.

Warszawa ogłosiła zakaz bez konsultacji z Q czy Komisją Europejską. Podczas konferencji prasowej zorganizowanej w Warszawie w obecności polskiego ministra rolnictwa Roberta Delusa pierwsza wicepremier Ukrainy Julia Swyridenko wyraziła zadowolenie z opanowania sytuacji.

Na zakończenie naszych dwudniowych rozmów zdecydowaliśmy, że tranzyt ukraińskich towarów przez terytorium Polski zostanie zakazany w nocy z czwartku na piątek. Strona polska poinformowała nas o technicznych aspektach przewozu towarów ukraińskich przez terytorium Polski. Wierzymy, że ukraińscy eksporterzy spełnią wymagania z całą odpowiedzialnościąPoinformowała o tym Julia Sviridenko po zakończeniu dwudniowych rozmów.

Transport ukraińskiego zboża przez Polskę będzie teraz monitorowany przez system GPS.

Od zeszłego weekendu setki naczep czekają na odprawę przez polskie służby celne. Sytuacja potępiona przez wielu truckerów, jak choćby polski kierowca Marek. „To cierpienie. Jesteśmy tu już od pięciu dni. Nie ma wysypiska śmieci, nie ma toalety. Skończy się nam żywność, woda, chleb i inne zapasy. Tu nie ma sklepu, to nic. W końcu nie wiemy, jak długo tu będziemy. Bo nikt nic nie wie. Nikt nie wie niczego na pewno”. Poinformował o tym przed zawarciem umowy między stroną ukraińską i polską.

Od początku konfliktu Rosja blokuje ukraiński eksport zboża nad Morze Czarne.

Ze swojej strony Słowacja i Węgry zdecydowały się zamknąć swoje granice dla ukraińskiego zboża, podobnie jak Polska.

READ  Polska wygrała, a Robert Lewandowski w końcu strzelił gola