Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Umiera Ibrahim Boubacar Keïta, były prezydent Mali

Prezes Kuwait International Bank [Ibrahim Boubacar Keïta] Zmarł dziś rano o 9 rano. [10 heures, heure de Paris] w jego domu ”, w Bamako, powiedział AFP (AFP) członkowi swojej rodziny, niedziela, 16 stycznia. Informacja ta została potwierdzona przez wielu członków rodziny pana Keity i towarzyszącą im delegację, ale przyczyna śmierci nie została ustalona. Został wybrany na prezydenta Mali we wrześniu 2013 r., został wyparty przez żołnierzy w sierpniu 2020 r., miał 76 lat.

Mali, które po wybuchu buntów separatystów i dżihadystów w 2012 roku pogrążyło się w poważnym kryzysie bezpieczeństwa i polityki, a także tydzień temu Surowe sankcje Wspólnoty Gospodarczej Państw Afryki Zachodniej (ECOWAS).

Przeczytaj także Ten artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Mali ma zakaz wstępu do Afryki Zachodniej

Premier 1994-2000

Keita, który twierdził, że jest z lewicy, doświadczył nagłego wzrostu popularności podczas dwóch kadencji Alpha Omar Konare, pierwszego prezydenta Mali w erze demokratycznej (1992-2002). IBK był przede wszystkim premierem w latach 1994-2000. Pechowy kandydat w wyborach prezydenckich w 2002 r. zemścił się, docierając w 2013 r. do Pałacu Koulouba, siedziby malijskiej prezydentury w Bamako. W 2018 r. został ponownie wybrany na prezydenta Somy Cisse, lidera opozycji w tym czasie , Zmarł w grudniu 2020 r. z Covid-19.

Jego prezydenturę naznaczyła rebelia dżihadystyczna powiązana z Al-Kaidą na północy kraju. Oskarżenia o korupcję, sporne wybory parlamentarne i kryzys gospodarczy skłoniły dziesiątki tysięcy ludzi do demonstracji na ulicach finansowej stolicy w 2020 roku, domagając się jego odejścia.

Po zamachu stanu, który go obalił 18 sierpnia 2020 r., nastąpił drugi zamach stanu w maju 2021 r. Junta wojskowa pod dowództwem pułkownika Asimiego Guety ogłosiła zamiar przewodzenia państwu przez kilka lat, wcześniej zobowiązując się do zorganizowania wyborów prezydenckich i parlamentarnych pod koniec lutego, aby umożliwić powrót ludności cywilnej do władzy.

READ  Wołodymyr Zełenski zaprasza europejskich weteranów do walki na Ukrainie
Przeczytaj także Ten artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Ibrahim Boubacar Keïta, malijski prezydent, który „posiada władzę bez jej wykonywania”

Świat z AFP