Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Ukraina: wybuchy w składzie amunicji na Krymie, pozbawiające trzy kraje europejskie rosyjskiej ropy – 10.08.2022 o 07:27

Eksperci od rozminowywania sprawdzają rosyjski krater rakietowy 9 sierpnia 2022 r. w Charkowie na Ukrainie (AFP/SERGEY BOBOK)

Eksperci od rozminowywania sprawdzają rosyjski krater rakietowy 9 sierpnia 2022 r. w Charkowie na Ukrainie (AFP/SERGEY BOBOK)

Eksplozje, w których jedna osoba zginęła, a jedna została ranna, miały miejsce we wtorek w składzie amunicji na terenie wojskowego lotniska na ukraińskim Półwyspie Krymskim, które zaanektowała Rosja, co wstrzymało transport ropy przez Ukrainę.

Rosyjskie wojsko twierdziło, że przyczyną tych wybuchów nie było strzelanie ani ostrzał, o czym po raz pierwszy poinformowały władze tego jednostronnie powiązanego z Rosją półwyspu w 2014 roku i na linii frontu rosyjskiej ofensywy na Ukrainę, która rozpoczęła się 24 lutego.

„Kilka amunicji przeznaczonej do lotu eksplodowało w składnicy znajdującej się na terenie lotniska wojskowego Saki w pobliżu miasta Nowowiodorówka” – podało rosyjskie wojsko w oświadczeniu.

Filmy zamieszczone w mediach społecznościowych ukazywały kulę ognia tworzącą się po głośnej eksplozji, gdy gęste chmury czarnego dymu kłębiły się w niebo, a spanikowani wczasowicze opuścili pobliską plażę.

Przywódca Krymu Siergiej Aksionow powiedział, że w wybuchach zginęła jedna osoba, a jego minister zdrowia Konstantin Skorubski powiedział, że rannych zostało pięć osób, w tym dziecko.

„Turystom nie grozi niebezpieczeństwo. Prosimy o zachowanie spokoju” – powiedział Aleksiej Czerniak, rosyjski deputowany wybrany na półwysep.

Mapa sytuacji na Ukrainie 9 sierpnia o godz. 7 GMT (AFP/)

Mapa sytuacji na Ukrainie 9 sierpnia o godz. 7 GMT (AFP/)

Pomimo konfliktu Krym pozostaje ważnym miejscem wypoczynku dla wielu Rosjan, którzy nadal cieszą się latem na jego plażach.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podkreślił we wtorek wieczorem w swoim codziennym wystąpieniu, że „Krym to Ukraina i nigdy go nie opuścimy. Nie zapomnimy, że okupacja Krymu była początkiem wojny Rosji z Ukrainą”. „Świat zaczął zdawać sobie sprawę, że było źle w 2014 roku, kiedy postanowił nie reagować z całej siły na pierwsze agresywne działania Rosji”.

– Odcięcie tranzytu rosyjskiej ropy przez Ukrainę –

Rosyjska firma Transnieft, odpowiedzialna za transport węglowodorów, poinformowała we wtorek, że 4 sierpnia wstrzymano dostawy rosyjskiej ropy przez Ukrainę do Węgier, Słowacji i Czech, państw członkowskich Unii Europejskiej bez dostępu do morza.

Stacja odbiorcza ropociągu Drużba na południe od Budapesztu 5 maja 2022 r. na Węgrzech (AFP/ATTILA Kisbenedek)

Stacja odbiorcza ropociągu Drużba na południe od Budapesztu 5 maja 2022 r. na Węgrzech (AFP/ATTILA Kisbenedek)

Transnieft’ wyjaśniła, że ​​płatność za prawo tranzytu przez Ukrainę za sierpień, dokonana 22 lipca, została odrzucona 28 lipca ze względu na wejście w życie niektórych sankcji wobec Rosji.

Dostawy te odbywają się za pośrednictwem odgałęzienia rurociągu Drużba, który przecina Ukrainę i obsługuje trzy zaangażowane kraje.

Transnieft potwierdziła, że ​​dostawy do Polski i Niemiec przez Białoruś „trwają normalnie”.

Od początku konfliktu na Ukrainie Unia Europejska stara się zmniejszyć swoją zależność energetyczną od Rosji, którą oskarża o wykorzystywanie dostaw węglowodorów jako „broni wojennej”, a w czerwcu zdecydowała się na stopniowe embargo na rosyjską ropę .

Robotnik rozminowujący sprawdza miejsce rosyjskiego nalotu 8 sierpnia 2022 r. w Charkowie na Ukrainie (AFP/SERGEY BOBOK)

Robotnik rozminowujący sprawdza miejsce rosyjskiego nalotu 8 sierpnia 2022 r. w Charkowie na Ukrainie (AFP/SERGEY BOBOK)

W szczególności oczekuje się, że import ropy naftowej łodziami ustanie w ciągu sześciu miesięcy, podczas gdy Rosjanie w ostatnich tygodniach znacznie ograniczyli dostawy gazu do Europy.

Z drugiej strony zezwolono na przedłużenie dostaw rurociągiem Drogba „tymczasowo”, bez terminu. Ustępstwo uzyskane przez premiera Węgier Viktora Orbana, rozwijającego swoje relacje z prezydentem Rosji Władimirem Putinem i od którego kraj ten jest uzależniony w 65% konsumpcji tej taniej rosyjskiej ropy.

Tymczasem regularne rotacje Morza Czarnego w celu zaopatrzenia światowych rynków rolnych były kontynuowane, w zeszłym tygodniu na mocy porozumienia podpisanego przez walczące strony 22 lipca, a ukraiński port Czarnomorsk pozostawił we wtorek dwa statki załadowane statkami. 70 tysięcy ton zboża.

– Dolary do wydobycia –

Według Sztabu Generalnego Armii Ukraińskiej Rosjanie kontynuowali we wtorek bombardowanie kilku miejscowości na wschodzie Ukrainy, wokół Czernigowa na północy, Charkowa na północnym wschodzie oraz miasta Mikołajów na południu.

Deminers w miejscu rosyjskiego ataku rakietowego w Charkowie 9 sierpnia 2022 r. na Ukrainie (AFP/SERGEY BOBOK)

Deminers w miejscu rosyjskiego ataku rakietowego w Charkowie 9 sierpnia 2022 r. na Ukrainie (AFP/SERGEY BOBOK)

We wschodnim regionie Doniecka ewakuowano ponad 3000 cywilów, w tym 600 dzieci, odkąd władze wprowadziły obowiązek ewakuacji pod koniec lipca, poinformował Kijów.

Obecnie jest tylko „populacja 350 000 osób, w tym 50 000 dzieci”, a po wybuchu wojny wyjechało około 1,3 miliona osób.

W największej w Europie ukraińskiej elektrowni atomowej w Zaporożu sytuacja jest nadal skomplikowana. Miejsce, położone w południowej części Ukrainy, było celem strajków w miniony weekend, których źródło nie zostało jeszcze ustalone, a winę za to obwiniali Rosjanie i Ukraińcy.

Obecnie rosyjskie wojsko „realizuje program Rosatom (rosyjska grupa) mający na celu przekazanie jej do krymskich sieci elektroenergetycznych” – zadenuncjował dziś wieczorem szef ukraińskiej firmy Energoatom Petro Kotin.

„Pierwszym warunkiem tego jest uszkodzenie linii energetycznych łączących elektrownię z ukraińskim systemem elektroenergetycznym. Od 7 sierpnia do 9 sierpnia Rosjanie zniszczyli już trzy linie energetyczne. W tej chwili elektrownia pracuje tylko z jedną linia do produkcji energii elektrycznej, która jest trybem pracy” – wyjaśnił Petro Kotin. Bardzo niebezpieczna ”, bo jeśli zostanie odcięta, „zakład będzie musiał przejść na generatory diesla, a wszystko będzie zależeć od ich niezawodności”.

Kadr z filmu opublikowanego przez rosyjską agencję kosmiczną Roscosmos 9 sierpnia 2022 r., przedstawiający start rakiety Sojuz 2.1b z irańskim satelitą. "namioty" Z kosmodromu Bajkonur, Kazachstan (AFP / Jurij Kadunow)

Zdjęcie z filmu opublikowanego przez rosyjską agencję kosmiczną Roscosmos 9 sierpnia 2022 r., przedstawiającego wystrzelenie rakiety Sojuz 2.1b niosącej irańskiego satelitę „Khiam” z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie. (AFP / Jurij KADOBNOW)

Rosja wystrzeliła również we wtorek z Kazachstanu irańskiego satelitę obserwacyjnego, który według amerykańskiej prasy Moskwa mogłaby wykorzystać do wsparcia ataku na Ukrainę, czemu Teheran zaprzecza.

Ze swojej strony prezydent USA Joe Biden podpisał we wtorek inicjały w sprawie ratyfikacji przez Stany Zjednoczone przystąpienia Szwecji i Finlandii do NATO, co jest odpowiedzią na rosyjską inwazję.

Stany Zjednoczone przeznaczą również 89 milionów dolarów na pomoc Ukrainie w zniszczeniu min przeciwpiechotnych, które rosyjscy żołnierze, jak powiedzieli, dobrowolnie umieścili na zaludnionych obszarach na północy kraju, zanim wycofali się w marcu.

Prezydent Francji Emmanuel Macron i ustępujący premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson ze swej strony podczas rozmowy telefonicznej we wtorek wieczorem podkreślili znaczenie dalszego „wspierania Ukrainy tak długo, jak to możliwe”.

READ  Wyzwania dla przyszłości największego pływającego parku słonecznego w Europie