Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Ukraina ogłasza przełom militarny, Blinkin w Kijowie z nową pomocą – 08.09.2022 o 22:25

Rosyjska ciężarówka wojskowa ciągnie armatę na drodze w kierunku Zaporoże, 8 września 2022 r. (AFP/STRINGER)

Rosyjska ciężarówka wojskowa ciągnie armatę na drodze w kierunku Zaporoże, 8 września 2022 r. (AFP/STRINGER)

Ukraina ogłosiła w czwartek, że naruszyła rosyjską obronę i odbiła 27-tysięczne miasto na wschodzie, podczas gdy sekretarz stanu USA Anthony Blinken przebywa w Kijowie z nową pomocą wojskową o wartości 2,8 miliarda dolarów.

Prezydent Wołodymyr Zełenski w swojej codziennej interwencji internetowej potwierdził, że jego siły zdobyły miasto Bałaklia w obwodzie charkowskim (wschód) od armii rosyjskiej.

„Wszystko jest tak, jak powinno być. Ukraińska flaga powiewa nad wyzwolonym ukraińskim miastem pod niebem Ukrainy” – zamieścił film Zełenski przedstawiający ukraińskich żołnierzy maszerujących przez 27-tysięczne miasto, które zostało podbite przez armię rosyjską na początku Marsz.

Podczas gdy od zeszłego tygodnia siły ukraińskie rozpoczęły kontratak, w szczególności w celu odbicia okupowanego regionu Chersoniu (południe), Sztab Generalny ogłosił dziś szereg sukcesów.

W regionie Charkowa, graniczącym z Rosją na północnym wschodzie, siły ukraińskie twierdzą, że przebiły się przez rosyjskie umocnienia na głębokość 50 kilometrów.

Na południu Ukrainy siły Kijowa twierdzą, że „głęboko”, do „kilkadziesięciu kilometrów”, przebiły się przez linie rosyjskie i „wyzwoliły kilka obszarów”, jak mówi wysoki rangą urzędnik rządowy Ołeksicz Gromow. ukraiński major.

– „Wyraźny i rzeczywisty postęp” –

W Donbasie, wschodnim zagłębiu górniczym, gdzie w ostatnich miesiącach toczą się najcięższe walki w wojnie, Kijów twierdzi, że jego siły posunęły się o dwa do trzech kilometrów w pobliżu Kramatorska i Słowiańska i odzyskały kontrolę nad wioską Ozern.

Te zdobycze, których nie można od razu niezależnie zweryfikować, byłyby największe dla Ukrainy od czasu wycofania się sił rosyjskich z okolic Kijowa pod koniec marca.

Mapa sytuacji na Ukrainie na dzień 8 września o godz. 8 GMT (AFP/)

Mapa sytuacji na Ukrainie na dzień 8 września o godz. 8 GMT (AFP/)

Poinformowano o tym, gdy szef amerykańskiej dyplomacji Anthony Blinken składa niespodziewaną wizytę w Kijowie, drugą od początku rosyjskiej inwazji, z obietnicą nowej transzy pomocy.

„To wciąż bardzo wczesne dni, ale widzimy wyraźny i realny postęp w terenie, zwłaszcza w okolicach Chersoniu, ale także ciekawe wydarzenia na wschodzie w Donbasie” – skomentował dyplomata.

Postęp ukraińskiej kontrofensywy był „uporządkowany”, co powitał szef sztabu USA Mark Milley na zakończenie spotkania sojuszników Ukrainy zorganizowanego w amerykańskiej bazie Ramstein (Niemcy) i mającego na celu koordynację pomocy wojskowej dla Kijowa. .

Rosja nie skomentowała.

– pomoc w uzbrojeniu –

Po spotkaniu z ukraińskim prezydentem Wołodymyrem Zełenskim i ministrem spraw zagranicznych Dmytro Kulebą, Blinken obiecał wsparcie USA „aż (rosyjska) agresja ustanie i Ukraina stanie się w pełni suwerenna”.

Pan Zełenski określił tę pomoc jako „bardzo ważny sygnał, który daje” gwarancję, że możemy przywrócić nasze ziemie i nasze ziemie.

Sekretarz Stanu USA Anthony Blinken 8 sierpnia 2022 r. podczas niespodziewanej wizyty w Kijowie (POOL/Genia SAVILOV)

Sekretarz Stanu USA Anthony Blinken 8 sierpnia 2022 r. podczas niespodziewanej wizyty w Kijowie (POOL/Genia SAVILOV)

„To, co widzimy, to cena, jaką Rosja będzie musiała zapłacić, która jest już niesamowita i która będzie coraz cięższa” – mruknął Blinken, przychodząc, aby omówić nową transzę 2,8 mld dla Kijowa i 18 krajów region.

Z tej kwoty 675 mln trafi bezpośrednio do Kijowa w postaci dostaw broni, amunicji i systemów artyleryjskich HIMARS, które umożliwiły już uderzenie Kijowa w rosyjskie linie zaopatrzeniowe.

Pozostałe 2,2 mld zostaną wypłacone jako pożyczki i subsydia dla Ukrainy i krajów, które czują się zagrożone przez Rosję, na zakup amerykańskiej broni.

Ta nowa transza określa całkowitą kwotę pomocy amerykańskiej dla Ukrainy na 15,2 miliarda dolarów od początku inwazji.

W Kijowie Blinken wraz ze swoim ukraińskim odpowiednikiem zaczął odwiedzać szpital, w którym leczono dzieci będące ofiarami wojny. „Przyprowadziłem kilku przyjaciół” – powiedział młodym pacjentom i przyniósł im pluszaki.

– „Oczywisty sukces” –

Kilka godzin przed przybyciem pana Blinkena do Kijowa sekretarz obrony USA Lloyd Austin okrzyknął „niewątpliwym sukcesem” sił ukraińskich.

W bazie wojskowej Ramstein w Niemczech wziął udział w spotkaniu z przedstawicielami ponad 40 krajów oraz sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem, poświęconym wyzwaniom, jakie niosą kluczowe dla Ukrainy dostawy broni.

Amerykański generał Mark Milley zauważył, że Ukraina używa „znacznej” ilości amunicji, co jej sojusznicy powinni wziąć pod uwagę.

Jednak ponownie odmówił dostarczenia ATACMS, pocisku taktycznego zdolnego do uderzenia z odległości 300 km, na prośbę kijowa.

Wśród nowych zobowiązań Ukrainy Norwegia zaoferowała 160 pocisków Hellfire i sprzęt noktowizyjny, a Niemcy zapewniły sprzęt zimowy i szkolenie w zakresie rozminowywania w Holandii.

READ  Afgański samolot wojskowy rozbija się w Uzbekistanie