Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Ukraina: NATO wznawia współpracę z Rosją

Opublikowano 11 stycznia 2022, 18:58Zaktualizowana data: 11 stycznia 2022, 19:24

Po dramatycznym podniesieniu stawki, żądaniu „gwarancji prawnych” przeciwko dalszej ekspansji NATO na wschód, Rosja wydaje się gotowa poświęcić trochę czasu na rozmowy dyplomatyczne. Z jednej strony presja trwała nadal, około 100 000 żołnierzy zostało rozmieszczonych niedaleko granicy z Ukrainą i pierwsze ruchy śmigłowcowe.

Z kolei po ośmiogodzinnym spotkaniu w Genewie z dyplomatami amerykańskimi Rosja powraca po raz pierwszy od dwóch lat do kwatery głównej NATO w Brukseli na nową sesję rozmów, przed otwarciem w czwartek rozmów z 52 państwami członkowskimi. Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. .

Spotkania są więc powiązane, a po tym, jak Moskwa zagroziła nałożeniem dotkliwych sankcji gospodarczych w przypadku zbrojnej agresji na Ukrainę, dyplomaci amerykańscy i europejscy rozpoczęli dyskusję na temat możliwych sposobów wznowienia negocjacji z Moskwą. Wiceminister spraw zagranicznych Siergiej Riabkow potwierdził w Genewie, że Rosja nie ma zamiaru najeżdżać Ukrainy, ale ponownie podkreślił, że Moskwa nie czułaby się bezpieczna, gdyby inne kraje, zwłaszcza Ukraina i Gruzja, przystąpiły do ​​NATO. Ze swojej strony podsekretarz stanu USA Wendy Sherman obiecała, że ​​Waszyngton przedstawi propozycje pod koniec tygodnia, po spotkaniu NATO z Rosją.

Szukasz struktury bezpieczeństwa

Wydaje się, że nie ma prostego rozwiązania, biorąc pod uwagę, że NATO jest organizacją otwartą, a Waszyngton nie może odmawiać państwom suwerennego prawa do decydowania o sojuszach. Zastępca sekretarza stanu USA Wendy Sherman powiedziała: „Nie pozwolimy nikomu krytykować polityki otwartych drzwi NATO”.

Niemniej jednak sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zadeklarował gotowość do omówienia dziś przydatnych środków „rozbrajających”, w szczególności dotyczących przejrzystości i przewidywalności ćwiczeń wojskowych NATO. „Możliwe jest otwieranie akt dotyczących przejrzystości ćwiczeń wojskowych, redukcji ryzyka i kwestii rozbrojenia” – powiedział.

Odtwórz ponownie format Normandii

Od czasu zniesienia traktatu FNI podpisanego między Stanami Zjednoczonymi a Rosją w 1987 r., który zakazuje używania głowic nuklearnych w pociskach średniego zasięgu, Europejczycy prowadzą z Amerykanami kampanię na rzecz stworzenia nowych ram bezpieczeństwa z Rosją. Dlatego dialog z Moskwą jest zorganizowany i jest teraz dostępny w kilku przewoźnikach, aby uspokoić sytuację.

READ  Współpraca bliźniacza między Radą ds. Konkurencji a Unią Europejską

W ostatnich dniach Francuzi, po podróżach do Moskwy i Kijowa, pracowali nad dostosowaniem „Normandii” do realizacji porozumień mińskich z 2019 r. Pierwsze spotkanie mogłoby zgromadzić doradców dyplomatycznych pod koniec stycznia, zapewnia się na Elizeuszu. Są to ramy, na które zarówno Rosjanie, jak i Ukraińcy wydają się zgadzać na ponowne uregulowanie kwestii Donbasu.

„Jeśli możemy dokonać przeglądu porozumień mińskich, niech tak będzie” – zgadza się Wołodymyr Dubovik, profesor w Odessie I Wydziału Stosunków Międzynarodowych. Podkreśla jednak, że Ukraińcy liczą przede wszystkim na zawieszenie broni, wymianę więźniów i otwarcie punktów komunikacyjnych na granicy. Ale jeśli uda nam się uniknąć inwazji na Ukrainę, weźmiemy pod uwagę kształt Normandii. „

Rozważane są sankcje gospodarcze

Inne ramy dotyczą bezpieczeństwa regionalnego, kluczowych balansów strategicznych i zbrojeń, zamrożonych konfliktów… „Dobrze jest mieć zorganizowany strategiczny dialog z Rosją” – wyjaśnia jeden z nich w Pałacu Elizejskim. Amerykanie wykonują swoją część, ale Europejczycy muszą uzgodnić wspólne podejście i bardziej się zaangażować. Polska była więc ostatnio kojarzona z dyskusją na temat formuły Quint na Ukrainie, która łączy Niemcy, Stany Zjednoczone, Francję, Włochy i Wielką Brytanię.

Do piątku, a więc prawosławnego Nowego Roku, nie możemy liczyć na szybki rozwój, ale dyplomaci mogą znaleźć nowy harmonogram negocjacji, unikając natychmiastowych zagrożeń militarnych. Nie przeszkadza to Stanom Zjednoczonym i ich europejskim sojusznikom dyskutować, jakie środki odwetowe podjąć, jeśli Władimir Putin zdecyduje się na inwazję na Ukrainę.

Takich jak odcięcie Rosji od międzynarodowego systemu płatności Swift, ograniczenie zdolności rosyjskich banków do przeliczania walut i nałożenie kontroli eksportu na zaawansowane technologie wykorzystywane w lotnictwie, półprzewodniki i inne komponenty, a także komputery i inne towary konsumpcyjne w bardziej ekstremalnych scenariuszach.