Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

UE: Polska otrzyma pieniądze z planu naprawczego tylko wtedy, gdy zreformuje swój wymiar sprawiedliwości

UE: Polska otrzyma pieniądze z planu naprawczego tylko wtedy, gdy zreformuje swój wymiar sprawiedliwości

Z Warszawy przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen była stanowcza: Ponad 35 miliardów euro z planu naprawczego po Covidie zostanie wypłaconych dopiero po „jasnych zobowiązaniach Polski w odniesieniu do niezależności sądownictwa”. Ta kwota została zamrożona ponad rok temu.

Przewodniczący komisji przyznał, że „w polskim parlamencie czeka na rozstrzygnięcie nowe prawo, które zdemontuje niektóre aspekty mechanizmu dyscyplinarnego, choć opozycja uważa, że ​​to nie działa”. „Nie jesteśmy na końcu drogi, jeśli chodzi o rządy prawa w Polsce” – powiedziała Ursula von der Leyen.

Plan naprawczy, który został ratyfikowany w środę w Brukseli, wywołał zgrzytanie zębami nawet w europejskiej władzy wykonawczej i doprowadził do głosowania, co jest rzadkim faktem, w komisji. Na Brukselę naciskano, by wyraziła zgodę, w obliczu potrzeb Warszawy, która gości największą liczbę ukraińskich uchodźców w Unii Europejskiej (ok. 3,5 mln) i pełni rolę centrum logistycznego dla broni wysyłanej na Ukrainę przez kraje UE. Unia Europejska i Stany Zjednoczone Ameryki.

Szef Europejskiego Komitetu Wykonawczego postawił przed polskim planem trzy warunki: istniejąca izba dyscyplinarna zostanie „usunięta i zastąpiona” przez niezawisły sąd, system dyscyplinarny „trzeba zreformować”, a „kontrowersyjne przewinienia dyscyplinarne” muszą zostać zniesione. Ponadto wszyscy sędziowie, których to dotyczy, Decyzje okręgu dyscyplinarnego będą mieli prawo do rozpatrzenia ich sprawy przez nowy okręg.

Weto minimalnego podatku 15% od zysków korporacji międzynarodowych

Związek liczy też na zniesienie w Warszawie weta w sprawie przekształcenia minimalnego podatku od zysków spółek międzynarodowych w wysokości 15% na prawo europejskie, priorytet francuskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.

READ  Rozrywka: Jak wybrać idealną grę mobilną dla siebie? Wiadomości dla przedsiębiorców - firmy

Żądania Brukseli wywołały ostatnio komunikaty ze strony polskiej. Zniesiono zawieszenie pierwszych sędziów, których osądzano za krytykę reform sądownictwa. Niższa izba polskiego parlamentu głosowała w zeszłym tygodniu za zniesieniem izby i systemu dyscyplinarnego.

Jednak sprzeciw rządzącej Populistycznej Partii Narodowej (PiS) i stowarzyszeń sędziowskich uważa, że ​​ustawa nie spełnia wymogów Brukseli. Kontrolowany przez centrową opozycję Senat dokonał w środę poprawek do tej ustawy, głosując w szczególności za anulowaniem wszystkich decyzji kontrowersyjnej izby dyscyplinarnej i zwrotem zawieszonych sędziów. Zmieniony tekst powróci teraz do Izby Reprezentantów.