Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Tylko jedna osoba nosi swoje prochy na Księżycu: kim on jest?

W historii niewiele osób miało prawo do pogrzebów w kosmosie. Ale tylko jedna osoba, Jane Shoemaker, przenosi jego prochy na Księżyc.

24 osoby (wszyscy mężczyźni) pojechały do na Księżyc. 12 zdeptało dach. Naturalny satelita Ziemi pozostaje do dziś jedyną gwiazdą poza naszą planetą planetaodwiedzane przez ludzkość. Ostatni raz, To było w 1972 roku. Ale mniej znane jest to, że był jeden człowiek, który złożył swoje prochy na Księżycu. To jest Eugene Merle Shoemaker – znany również jako Jane Shoemaker.

Urodzony w 1928 roku i zmarły w 1997 roku w wieku 69 lat, Eugene Merle Shoemaker jest uważany za jednego z założycieli planetoznawstwa, badania porównawczego planet. Oba były popularne Geolog i astronom. Jego imię pozostaje związane z kometaochrzczony D/1993 F2 (szewc Levi’s).

W 1993 roku Eugene i jego żona, astronom Caroline Shoemaker, odkryli tę kometę razem z innym astronomem, Quebecois Davidem H. Levy. To ciało niebieskie, znane również jako Comet Shoemaker-Levy 9 lub SL9, zbliżyło się Jowisz przed uderzeniem jej w 1994 roku.

Eugeniusz M. Szewc. // Źródło : Archiwa narodowe USA (przycięty obraz)

„Historyk naukowy” polega na księżycu

Doktoryzował się z geologii w 1960Eugene M. Shoemaker zyskał reputację eksperta w dziedzinie tektoniki, wulkanizmu i geochemii. Podczas badania płaskowyżu Kolorado wykorzystał swoją wiedzę o kraterach lądowych i księżycowych, aby udowodnić, że krater meteorytu w Arizonie został spowodowany uderzeniem asteroida. spróbuj aplikować do Zostań astronautą w NASA, ale nie został odebrany z powodu jego sprawności fizycznej. Nie przeszkodziło mu to w dalszej współpracy z agencją kosmiczną. Przez trzy dekady jego praca przyczyniła się do odkryć planet i asteroid w Układzie Słonecznym. uważaj siebie historyk naukowy Rok przed odkryciem komety SL9 został odznaczony Narodowym Medalem Nauki.

Eugene Merle Shoemaker zginął 18 lipca 1997 roku w mieście Alice Springs w Australii w wypadku samochodowym. Poszedł tam po swoją pracę Na wykopalisku archeologicznym, z jego żoną Caroline Shoemaker (która została ranna w wypadku). Postanowiono przenieść część prochów świata na Księżyc. Początek stycznia 1998Zostały wystrzelone w kosmos podczas misji poszukiwacz Księżyca. Prochy zostały zamknięte w kapsule wewnątrz statku, owinięte folią i ozdobione wizerunkiem komety Hale-Bopp i krateru meteorytu wraz z wyciągiem z Romeo i Julia Szekspir.

READ  Pierwszy przypadek ptasiej grypy H3N8 wykryto u ludzi

Poszukiwacz Księżyca celowo rozbił się

Po 105-godzinnym locie planowano umieścić sondę na orbicie wokół Księżyca, aby mogła rozpocząć roczną misję mapowania. Następnie, gdy bateria sondy się wyczerpała, dobrowolnie rozbiła się na powierzchni gwiazdy w 1999 roku, przynosząc ze sobą prochy z całego świata.

Chociaż jest jedynym człowiekiem, który kiedykolwiek spoczął na Księżycu, Eugene Merle Shoemaker nie jest pierwszym, który otrzymuje kosmiczny pogrzeb. Zginął przez Gene’a Roddenberry’ego, twórcę uniwersum Star Trek. Jego prochy zostały wysłane na pokład promu kosmicznego Columbia w 1997 roku, zanim wrócił na Ziemię.

Zobacz świat zprzestrzeń

Udostępnij w mediach społecznościowych

Kontynuacja wideo