Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Tydzień Pierścieniowy – „Miasto jutra” – Francja w Polsce

Tydzień Pierścieniowy – „Miasto jutra” – Francja w Polsce

W tym roku Ambasada Francji w Polsce dołączyła do Instytutu Innowacji i Odpowiedzialnego Rozwoju INNOWO w ramach Polskiego Tygodnia Gospodarki Obiegu Zamkniętego. W dniach 23-27 października w Polsce odbyły się wydarzenia poruszające różnorodne tematy związane z gospodarką o obiegu zamkniętym.

W środę 25 października w siedzibie Kina Iluzgun odbył się Kongres Mazowieckiego Pierścienia. Podczas tego głównego dnia tygodnia poświęconego gospodarce o obiegu zamkniętym, ustanowieniu europejskich i krajowych ram regulacyjnych i legislacyjnych, tworzeniu struktur regionalnych sektorów gospodarki o obiegu zamkniętym oraz bieżącym zmianom w sektorze prywatnym w celu uwzględnienia kwestii i wyzwań związanych z obiegiem zamkniętym.

Z tej okazji Hugo Delahaye, Dyrektor Projektu Gospodarki Obiegu Zamkniętego w mieście Roubaix, przedstawił podejście miasta Roubaix, które zostało wybrane przez Komisję Europejską jako pionierski model w tej dziedzinie, w ramach Projektu Miast Obiegu Zamkniętego i Inicjatywa Regiony. Opierając się na podejściu zero waste zapoczątkowanym w 2014 r., miasto Roubaix skonsolidowało strategię gospodarki o obiegu zamkniętym opartą na mobilizacji wszystkich zainteresowanych stron i dostępną na wszystkich poziomach regionalnych.


Francuską wizję i postęp w zakresie gospodarki o obiegu zamkniętym przedstawił podczas konferencji Ambasador Francji w Polsce Etienne de Ponsin. Film można obejrzeć tutaj:

https://www.circularweek.com/ambass…

26 października w godzinach popołudniowych w Pałacu Ślubów w Warszawie odbył się okrągły stół poświęcony miastom pierścieniowym, którego współorganizatorem była Ambasada Francji. Ambasada Francji w Polsce od 10 lat realizuje projekt „Eco-Miasto”, którego celem jest promocja zrównoważonych miast, a ten okrągły stół był okazją do kontynuacji wymiany pomiędzy społecznością francuską, polską i europejską, skupiając się na obiegu zamkniętym miast. Dwa regiony Francji były w stanie przedstawić świadectwa na temat metod opracowanych lokalnie. Miasto Roubaix z jednej strony, a także prowincja Nancy, poprzez udział spółdzielni Kèpos, grupy bardzo małych przedsiębiorstw, które postawiły sobie za zadanie pracę na rzecz transformacji środowiskowej regionu, poprzez wsparcie , współpraca i uczestnictwo. Agata Dodek ze spółdzielni Kipos zwróciła uwagę na ambicję ponownego wykorzystania zasobów lokalnie, w oparciu o identyfikowalność zasobów, a także zapewnienie czasami niezbędnej pomocy wyspecjalizowanym rynkom w ich standaryzacji. Przedstawiciele miast Krakowa, Rzeszowa, Łodzi i Warszawy uczestniczących w wspieranej przez Komisję Europejską inicjatywie „100 Miast Neutralnych Klimatycznie” oraz odpowiedzialnego za politykę gospodarki odpadami województwa mazowieckiego zaprezentowali swoje cyrkularne wizje i podchodzi do.

READ  Europejska certyfikacja Covid powinna uniknąć chaosu zeszłego lata


JPG

Udział w Tygodniu Kręgu był częścią październikowego programu poświęconego problematyce miejskiej -Miasto jutra-, przy wsparciu Ambasady Francji w Polsce.

https://www.circularweek.com/