Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Trzydzieści lat temu rozwiązano Radę Wzajemnej Pomocy Gospodarczej

CMEA została utworzona przez Stalina 5 stycznia 1949 r. na podstawie czysto scentralizowanej koncepcji. Jego powstanie było w dużej mierze motywowane embargiem gospodarczym nałożonym na kraje komunistyczne przez demokracje europejskie i Stany Zjednoczone. Wśród krajów założycielskich RWPG znalazły się Bułgaria, Czechosłowacja, Austria, Polska, Rumunia i Związek Radziecki. Albania była również członkiem od 1949 do 1962, podczas gdy Niemiecka Republika Demokratyczna była od 1950 do 1990. Mongolia dołączyła w 1962, Kuba dziesięć lat później, a Wietnam w 1978.

Stowarzyszenie CAEM (RVHP) w Rumunii, 1978 |  Zdjęcie: #BA456/Rzymski komunizm Online Photo Library/Wikimedia Commons

Jej cele – lepsze planowanie i specjalizacja krajowych gałęzi przemysłu w krajach komunistycznych – mogą wydawać się godne pochwały, ale w rzeczywistości doprowadziły do ​​bezsensownych decyzji, takich jak przekazanie Bułgarii produkcji zaawansowanych technologii. Przeciwnie, w Rumunii, która jest krajem głównie rolniczym, budowano huty żelaza i stali, co oznaczało transport żelaza i węgla z daleka.

W Czechosłowacji praca CAEM charakteryzowała się głównie orientacją kraju na przemysł ciężki. „Były tylko dwa kraje [membres du CAEM] funkcjonalne i można mieć trochę pewności: były to kraje o najbardziej zaawansowanym rozwoju technologicznym, a mianowicie Niemiecka Republika Demokratyczna i Czechosłowacja”Ekonomista Miroslav Zamenek wyjaśnił w programie telewizyjnym Historie.cs.

W Czechach CMEA była przedmiotem wielu żartów, na przykład: „Kto nie chce wzajemnej porady, nie ma pomocy ekonomicznej” (reférence au proverbe tchèque „dla tego, który nie ma rady ani pomocy”) ty: „- Bez CAEM, co byśmy mieli?” – W zasadzie wszystko … ”

Po upadku reżimów totalitarnych większość państw członkowskich RWPG zdecydowała się na gospodarkę rynkową, a CAEM został rozwiązany po 42 latach działalności.

READ  Parlament Europejski kontroluje wydatki Polski - EURACTIV.com