Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Okręt wojenny Godetia zakończył swoją ostatnią misję przed udaniem się na złomowisko

Godetia – kadłub A960 – wraca do Zeebrugge z dwoma śmigłowcami Alouette III, które wcześniej należały do ​​Marynarki Wojennej, a teraz są eksploatowane przez komponent powietrzny, który również je wycofa na początku lipca, po 50 latach służby. Belgijskie wieże.

Został przywitany przez rodziny i bliskich członków załogi, co zaowocowało trzema propozycjami małżeństwa w doku, „które wszystkie otrzymały pozytywną odpowiedź”, według świadka Evangelisty Vazquez Mercedes, który przeszedł na media społecznościowe.

Judea została zwodowana 7 grudnia 1965, a do służby 23 maja 1966. Spędziłaby ponad 55 lat służby w marynarce wojennej. Nie zostaną one zastąpione, z wyjątkiem przyszłych belgijsko-holenderskich statków bojowych, które wejdą do służby od 2024 roku.

O długości 81 metrów i wyposażone w drony powietrzne, nawodne i podwodne, statki MCM (w żargonie „środki minowe”) będą wystarczająco pojemne, aby pomieścić załogę taką jak flota minowa.

Czcigodny Godetia jest używany na misjach na ciepłych wodach, w szczególności u wybrzeży Afryki Zachodniej, i brał udział w europejskiej operacji Tryton na Morzu Śródziemnym, dzięki której w lipcu 2015 roku uratował 645 migrantów.

Jego ostatnia misja, która rozpoczęła się pod koniec stycznia, polegała na zapewnieniu dowodzenia i zaopatrywania jednego z konwojów okrętów NATO odpowiedzialnych za rozminowywanie, „1. Stałej Grupy Działania NATO ds. Minowania” (SNMCMG-1), składającego się z budynków Zgłoszone przez Niemcy, Estonię, Holandię, Polskę, Norwegię, Wielką Brytanię i Belgię.

Statek wystartował z holenderskimi załogami, który powrócił w ubiegły czwartek do portu Den Helder (północno-zachodnia część Holandii) przed dotarciem do Zeebrugge.

Urzędnik wojskowy powiedział agencji prasowej Belga, że ​​1 lipca w Zeebrugge zaplanowano przyjęcie na jego emeryturę. Następnie Judea zostanie „zdemontowana” przez firmę z Gandawy w celu demontażu i recyklingu statku Gallo, pomimo próśb o pozostawienie go jako „muzeum morskiego”.

W ciągu swojej kariery A960 przebył ponad 816 617,7 mil morskich, czyli 1 512 376 km, co odpowiada około 38 podróżom dookoła świata.

READ  Ambasada Maroka w Warszawie na pierwszym planie!