Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Trzej chińscy astronauci pomyślnie wrócili na Ziemię

Trzej chińscy astronauci pomyślnie wrócili na Ziemię

Opublikowano w niedzielę, 4 grudnia 2022 r. o 22:13

Trzej astronauci spędzili sześć miesięcy na pokładzie stacji kosmicznej Tiangong.

Trzej chińscy astronauci wrócili na Ziemię w niedzielę po spędzeniu sześciu miesięcy na pokładzie stacji kosmicznej Tiangong, poinformowała chińska agencja kosmiczna, powołując się na media, i określiła ich misję jako „pełny sukces”.

Oficjalna chińska agencja kosmiczna (Xinhua) poinformowała, że ​​załoga, która przebywa na pokładzie chińskiej stacji kosmicznej od początku czerwca, wylądowała w Dongfeng w Mongolii Wewnętrznej (północne Chiny) o godzinie 20:09 czasu pekińskiego. Według personelu medycznego trzech astronautów, w tym kobieta, jest w dobrym stanie.

Pierwsza chińska astronautka

Trzej astronauci z misji Shenzhou-14, dowódca misji Chen Dong, Liu Yang i pierwsza chińska astronautka, Cai Xuzhe, mają za zadanie nadzorować ostatnie etapy budowy stacji kosmicznej, klejnotu ambitnego chińskiego programu kosmicznego. . Ostatni moduł budowanej stacji kosmicznej został zadokowany pod koniec października, co było kluczowym krokiem przed zakończeniem montażu stacji zaplanowanym na koniec roku.

„Jestem zaszczycony, że mogę być świadkiem powstawania podstawowej konfiguracji naszej stacji kosmicznej” – powiedział Chen, pilot Sił Powietrznych, który jako pierwszy chiński astronauta pozostał na orbicie przez ponad 200 dni. Przekazał załogę trzem astronautom misji Shenzhou-15, którzy przybyli na stację Tiangong pod koniec listopada. Był to pierwszy transfer załogi na orbitę przez chińskich astronautów.

Chiny zostały wykluczone z udziału w Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) w 2011 roku, kiedy Stany Zjednoczone zakazały NASA współpracy z Pekinem.

Oczekuje się, że po ukończeniu stacja kosmiczna Tiangong będzie ważyła 90 ton – około jednej czwartej Międzynarodowej Stacji Kosmicznej – i będzie podobna pod względem wielkości do dawnej sowieckiej stacji Mir w Rosji. Stacja Kosmiczna Tiangong („Pałac Niebios”), znana również pod akronimem CSS (od „chińskiej stacji kosmicznej” w języku angielskim), będzie działać przez dziesięć lat i będzie gospodarzem różnych eksperymentów w warunkach bliskiej zeru grawitacji.

READ  Covid Long: A jeśli leki przeciwhistaminowe są długo oczekiwaną nadzieją dla 54 milionów pacjentów cierpiących z powodu następstw Covida?