Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

8 znaków ostrzegawczych choroby wątroby

8 znaków ostrzegawczych choroby wątroby

Choroba wątroby jest częstym, ale często niedodiagnozowanym schorzeniem, które może mieć poważne konsekwencje. Wątroba jest ważnym narządem, który odgrywa ważną rolę w metabolizmie, detoksykacji i trawieniu. Kiedy zachoruje, może to prowadzić do wielu problemów.

Istnieje wiele rodzajów chorób wątroby, od wirusowego zapalenia wątroby po stłuszczenie wątroby. Objawy mogą się różnić w zależności od rodzaju choroby wątroby, ale niektóre typowe objawy mogą wskazywać na uszkodzenie wątroby. Oto 8 niepokojących sygnałów, które wskazują, że należy skontaktować się z pracownikiem służby zdrowia w celu przeprowadzenia dalszych badań.

  1. Zmęczony.

Zmęczenie jest częstym objawem wielu chorób i zaburzeń, w tym chorób wątroby. Chociaż zmęczenie może być spowodowane wieloma czynnikami, w tym brakiem snu lub aktywnością fizyczną, może być również oznaką poważniejszej choroby podstawowej. W przypadku chorób wątroby zmęczenie jest zwykle spowodowane nagromadzeniem toksyn we krwi. Kiedy wątroba jest uszkodzona, jej zdolność do filtrowania tych toksyn zmniejsza się, co powoduje, że stają się one bardziej skoncentrowane w krwioobiegu. Może to powodować uczucie letargu i zmęczenia.

  1. schudnąć:

Wykrycie choroby wątroby we wczesnym stadium może być trudne. Utrata wagi może być jedną z pierwszych oznak, że coś jest nie tak. Chociaż istnieje wiele możliwych przyczyn utraty wagi, może to być oznaką, że Twoja wątroba nie działa prawidłowo. Wątroba odgrywa istotną rolę w metabolizmie tłuszczów, więc jeśli chodzi o nieprawidłowe działanie, może zaburzać metabolizm tłuszczów. Może to prowadzić do utraty wagi. Choroby wątroby mogą również powodować zmiany poziomu hormonów, co może prowadzić do zmniejszenia masy mięśniowej i obniżenia metabolizmu, dwóch czynników, które mogą prowadzić do utraty wagi. Jeśli nieumyślnie tracisz na wadze, ważne jest, aby porozmawiać z lekarzem, aby wykluczyć chorobę wątroby jako możliwą przyczynę.

  1. Słabość:

Osłabienie jest jednym z wielu możliwych objawów choroby wątroby. Chociaż objawy te mogą wydawać się stosunkowo niewielkie, mogą być poważnym wskaźnikiem podstawowych problemów. Choroby wątroby mogą powodować wiele problemów, od problemów trawiennych po zaburzenia równowagi hormonalnej. W wielu przypadkach problemy te mogą prowadzić do niedożywienia i niedoborów witamin, co z kolei może powodować osłabienie i zmęczenie.

  1. Wymioty i nudności:

Może tak być, ponieważ toksyny gromadzą się we krwi, a wątroba jest odpowiedzialna za ich filtrowanie. Nudności i wymioty mogą być również spowodowane utratą apetytu, co jest kolejnym częstym objawem choroby wątroby. Kiedy wątroba nie działa najlepiej, nie może przechowywać wystarczającej ilości składników odżywczych, co może prowadzić do niedożywienia. Ponadto choroba wątroby może powodować stan zapalny, który wywiera nacisk na żołądek i powoduje nudności.

  1. Brak apetytu:

Wątroba jest odpowiedzialna za wiele ważnych funkcji, w tym produkcję enzymów, które pomagają rozkładać żywność. Kiedy wątroba jest uszkodzona, nie może wytwarzać wystarczającej ilości tych enzymów, co prowadzi do gromadzenia się toksyn w organizmie. Te toksyny mogą powodować nudności i utrudniać jedzenie. Jeśli odczuwasz nagły spadek apetytu, wiedz, że nadszedł czas, aby zasięgnąć porady lekarza.

  1. Ból brzucha lub wzdęcia:

Nagromadzenie toksyn może również prowadzić do dyskomfortu w jamie brzusznej. Wątroba jest odpowiedzialna za oczyszczanie krwi z toksyn. Kiedy nie wykonują swojej pracy tak dobrze, jak powinny, te toksyny mogą z czasem powodować ból. Pamiętaj, że choroba wątroby powoduje stan zapalny, który z kolei może prowadzić do bólu brzucha i wzdęć. W niektórych przypadkach choroba wątroby może również powodować wodobrzusze. Stan, w którym płyn gromadzi się w jamie brzusznej. Nagromadzenie płynów, podobnie jak stany zapalne, powoduje ból i wzdęcia.

  1. Ciemny mocz lub zażółcenie skóry i oczu (żółtaczka):

Ciemny mocz pochodzi z nagromadzenia toksyn w następstwie uszkodzenia wątroby, co uniemożliwia mu wykonanie zadania detoksykacji. Żółtaczka występuje, gdy we krwi występuje nadmiar bilirubiny. Może to oznaczać, że wątroba nie jest w stanie skutecznie odfiltrować toksyn. Ciemny mocz może być również oznaką uszkodzenia wątroby, ponieważ może wskazywać, że organizm nie jest w stanie prawidłowo przetwarzać produktów przemiany materii.

  1. swędzący

W niektórych przypadkach swędzenie może być jedynym objawem choroby wątroby. Podczas gdy w innych przypadkach może towarzyszyć innym objawom, takim jak zmęczenie, żółtaczka i utrata masy ciała. Swędzenie zwykle występuje, gdy komórki wątroby są uszkodzone. Prowadzi to do gromadzenia się soli żółciowych we krwi. Sole kwasów żółciowych są zwykle wydalane z kałem. Ale kiedy wątroba jest uszkodzona, może gromadzić się we krwi i powodować swędzenie. W niektórych przypadkach swędzenie może być spowodowane rakiem lub marskością wątroby.

* Presse Santé stara się przekazywać wiedzę na temat zdrowia w języku dostępnym dla wszystkich. W żadnym przypadku dostarczone informacje nie mogą zastąpić opinii pracownika służby zdrowia.