Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Trump zwraca się do Sądu Najwyższego o zaprzestanie odmawiania mu immunitetu karnego

Trump zwraca się do Sądu Najwyższego o zaprzestanie odmawiania mu immunitetu karnego

Były prezydent USA Donald Trump.
Sama Wolfe’a/Reuters

W poniedziałek 12 lutego Donald Trump zwrócił się do Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych o zawieszenie decyzji apelacyjnej odmawiającej byłemu republikańskiemu prezydentowi immunitetu karnego.

6 lutego amerykański federalny sąd apelacyjny uchylił immunitet karny Donalda Trumpa, otwierając drogę do jego procesu w Waszyngtonie pod zarzutem próby nielegalnego unieważnienia wyników wyborów w 2020 roku. Wszystkie dokumenty procesowe w tej sprawie karnej zostały zawieszone w związku z apelacją, co skłoniło sędzię Tanyę Chutkan, która będzie przewodniczyć postępowaniu, do ogłoszenia odroczenia rozprawy, która pierwotnie miała się odbyć 4 marca. Decyzja apelacyjna ma wejść w życie w poniedziałek, chyba że zostanie złożona apelacja do Sądu Najwyższego.

W apelacji prawnicy Donalda Trumpa żądają uchylenia decyzji odwoławczej. Zwracają się także do Sądu Najwyższego o jego zawieszenie do czasu, czy zgodzi się on na uwzględnienie tej skargi, czy też nie. Obrona Donalda Trumpa twierdziła, że „Absolutny immunitet”. Z powodu swoich działań w Białym Domu.

Nie możemy zaakceptować tego, że urząd prezydenta będzie na zawsze stawiał swoich byłych właścicieli ponad prawem. »

Sąd apelacyjny

„Nie możemy zaakceptować tego, że urząd prezydenta będzie na zawsze stawiał swoich byłych właścicieli ponad prawem”.napisali trzej sędziowie apelacji w swojej jednomyślnej decyzji, potwierdzając to, co sędzia Chutkan ogłosił w grudniu w sądzie niższej instancji. „Na potrzeby tej sprawy karnej były prezydent Trump stał się obywatelem Trumpa, objętym taką samą ochroną jak każdy inny oskarżony. Jednak jakikolwiek immunitet wykonawczy, który mógł go chronić, gdy był urzędującym prezydentem, nie chroni go już przed tymi oskarżeniami.”Wskaż tych sędziów.

Faworyt prawyborów Partii Republikańskiej w listopadowych wyborach prezydenckich, któremu postawiono cztery odrębne zarzuty karne, w drodze licznych apelacji stara się jak najszybciej – o ile w ogóle – stawić się przed sądem po głosowaniu.

READ  Armia izraelska twierdzi, że jej celem były cele w Libanie