Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Transmisja na żywo – Wojna na Ukrainie: Według Kijowa żołnierz ukraiński został „ścięty” przez żołnierzy rosyjskich

Lokalne władze poinformowały we wtorek w rafinerii ropy naftowej po nocnym ataku dronów w Azowie w obwodzie rostowskim, w którym mieści się sztab wojskowy rosyjskiej operacji na Ukrainie.
Śledź najświeższe informacje na temat konfliktu.

Śledź pełny zasięg

Ponad dwa lata wojny na Ukrainie

Ukraina: 15 lat więzienia dla informatora

Ukraiński sąd skazał mężczyznę oskarżonego o przekazywanie armii rosyjskiej informacji o lokalizacji sił ukraińskich na 15 lat więzienia – poinformowała prokuratura obwodu donieckiego. Oskarżony, którego tożsamość nie została ujawniona, został skazany za zdradę stanu.

Mieszkając w Kostyantinówce, miasteczku niedaleko frontu, w maju 2023 roku za pomocą telegramów przekazywał armii rosyjskiej informacje o ruchach ukraińskich wojsk i artylerii. Rosjanie obiecali mu nagrodę finansową… ale jej nie dostał.

Szwecja podnosi ton

Szwecja wzywa ambasadora Rosji w odpowiedzi na naruszenie jej przestrzeni powietrznej. Według szwedzkiej armii 14 czerwca rosyjski myśliwiec SU-24 przeleciał nad przestrzenią powietrzną kraju w pobliżu strategicznej wyspy Gotlandia na Morzu Bałtyckim.

Wyspa Gotlandia położona jest niecałe 350 kilometrów od silnie zmilitaryzowanej rosyjskiej enklawy Kaliningradu. Ostatnie naruszenie szwedzkiej przestrzeni powietrznej przez Rosję miało miejsce w marcu 2022 r., kiedy szwedzkie myśliwce przechwyciły dwa SU-24 i dwa SU-27 już nad Jutlandią.

Aneksja Krymu przez Rosję w 2014 r. skłoniła Szwecję do ponownego wzmocnienia swojej armii, a inwazja Moskwy na Ukrainę w 2022 r. doprowadziła następnie do historycznej decyzji Szwecji o przystąpieniu do NATO.

Kijów przyznaje się do ataku na rosyjską rafinerię

Ukraina przyznała się do „udanego” ataku na rosyjską rafinerię ropy naftowej podczas nocnego ataku dronów w Azowie w obwodzie rostowskim (na południu) w nocy z poniedziałku na wtorek, co według lokalnych władz spowodowało poważny pożar.

„Zbiorniki z ropą zapaliły się w Azowie po ataku dronów” – napisał Wasilij Gołubiew, gubernator obwodu rostowskiego w Rosji, gdzie znajduje się sztab wojskowy rosyjskiej operacji na Ukrainie. Nie zgłoszono żadnych obrażeń.

Ukraińskie źródło w Ministerstwie Obrony zaznajomione z tą operacją pogratulowało Agence France-Presse „udanego” ataku. „Ukraińska Służba Bezpieczeństwa będzie w dalszym ciągu nakładała sankcje za pomocą dronów na rosyjski kompleks naftowy i ograniczała potencjał gospodarczy wroga” – podało to źródło.

READ  Po huraganie Ian „Nigdy więcej nie wrócę do życia na Florydzie”

W sumie w ostatnich miesiącach Ukraina twierdzi, że przeprowadziła „ponad 20 skutecznych ataków na rosyjskie zakłady naftowe w różnych regionach”, również według tego źródła.

Mina powoduje śmierć dwóch osób w Rosji

Lokalny gubernator ogłosił, że we wtorek w Rosji w obwodzie briańskim w wyniku wybuchu miny na granicy z Ukrainą zginęły dwie osoby. „Mieszkańcy obwodu klimowskiego weszli do zamkniętej strefy przygranicznej pomimo znaków ostrzegających o niebezpieczeństwie ze strony min” – powiedział Aleksander Bogomaz w aplikacji Telegram.

Dodał: „W wyniku eksplozji w kopalni niestety na miejscu zginęło dwóch mieszkańców, a kolejny został ranny”.

Obwód briański, który jest regularnie ostrzeliwany przez Ukrainę, w marcu 2023 roku stał się celem najazdu proukraińskich grup zbrojnych, co skłoniło władze rosyjskie do wzmocnienia obrony w regionie.

W okupowanych przez nią regionach Ukrainy siły rosyjskie rozmieściły także liczne pola minowe, aby zapobiec atakowi sił ukraińskich.

Według Kijowa „ścięcie” ukraińskiego żołnierza

Ukraińska prokuratura oskarżyła siły rosyjskie o „ścięcie głowy” ukraińskiemu żołnierzowi w obwodzie donieckim, w pobliżu frontu wschodniego.

W oświadczeniu prasowym za pośrednictwem aplikacji Telegram Ukraińska Prokuratura Generalna podała: „Otrzymaliśmy informację, że szefowie oddziałów rosyjskich sił okupacyjnych w obwodzie wołnowachskim obwodu donieckiego wydali rozkaz nie przyjmowania jeńców spośród ukraińskich żołnierzy”.

Wyjaśnił, że podczas rozpoznania powietrznego w pojeździe wojskowym odnaleziono głowę ukraińskiego żołnierza.

NATO

Premier Węgier Viktor Orban, który do tej pory sprzeciwiał się nominacji premiera Holandii Marka Rutte na szefa NATO, po uzyskaniu niezbędnych gwarancji ostatecznie zdecydował się poprzeć jego kandydaturę.

Mark Rutte podkreślił, że jeśli zostanie Sekretarzem Generalnym NATO, Węgry nie będą zobowiązane do udziału w działaniach NATO na Ukrainie i „w świetle tego zaangażowania Węgry są gotowe to zrobić” – ogłosił w X. Viktor Orbán.

Miesiąc miodowy w Pjongjangu

Władimir Putin przebywa w Korei Północnej z historyczną wizytą. Odszyfrowanie…

Miesiąc miodowy Putina i Kima w Pjongjanguźródło : Informacje o TF1

sprawiedliwość

Jak poinformowało AFP, rosyjski wymiar sprawiedliwości odrzucił apelację rosyjsko-amerykańskiej dziennikarki Alsou Kurmaszewy i przetrzymał ją w areszcie tymczasowym co najmniej do 5 sierpnia.

Miała 47 lat i została aresztowana w Rosji w październiku 2023 r. podczas prywatnej podróży. Zarzuca się jej, że nie zarejestrowała się jako „zagraniczny agent” – jest to notoryczne określenie nakładające surowe ograniczenia administracyjne na zaangażowane osoby lub podmioty.

READ  Sardynia: W poszukiwaniu zakazanego sera, Casso Marzo

Putina w Korei Północnej

Prezydent Rosji Władimir Putin wyraził we wtorek zadowolenie z „niezłomnego wsparcia” Korei Północnej dla rosyjskiej operacji wojskowej na Ukrainie na kilka godzin przed swoim przybyciem do Pjongjangu podczas wyjątkowej wizyty, poprzedzonej wydarzeniami na granicy obu Korei.

We wtorek i środę Putin ma złożyć wizytę państwową w Korei Północnej, po której możliwe będzie podpisanie umowy o partnerstwie strategicznym między obydwoma krajami, których sojusz Zachód postrzega jako zagrożenie.

Zdjęcia transmitowane przez rosyjskie media państwowe przedstawiały ogromne banery z napisem „Serdecznie witamy prezydenta Putina” i przedstawiające jego uśmiechniętą twarz wiszącą na latarniach w Pjongjangu obok rosyjskich flag.

Moskwa i Pjongjang są sojusznikami od zakończenia wojny koreańskiej (1950–1953), ale zbliżyły się do siebie od czasu rosyjskiej inwazji na Ukrainę w 2022 r.

Pekin

Chiny we wtorek skrytykowały wypowiedzi sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga, który poprzedniego dnia nawoływał do nakłonienia Chin do zapłacenia ceny za rzekome wsparcie Rosji w jej wojnie na Ukrainie.

„Wzywamy go, aby przestał obwiniać innych i siać niezgodę, nie dolewał oliwy do ognia (…) i zrobił coś konkretnego na rzecz politycznego rozwiązania kryzysu” – oświadczył przed Stanami Zjednoczonymi Lin Jian, rzecznik chińskiej dyplomacji Narody. Kliknij, gdy zostaniesz zapytany o ten temat.

ogień

Lokalne władze poinformowały we wtorek w rafinerii ropy naftowej po nocnym ataku dronów w Azowie w obwodzie rostowskim, w którym mieści się sztab wojskowy rosyjskiej operacji na Ukrainie.

Wasilij Gołubiew, gubernator obwodu rostowskiego (południowa Rosja), napisał w aplikacji Telegram: „Zbiorniki z ropą zapaliły się w Azowie po ataku dronów”.

Podkreślił, że „według wstępnych informacji nie ma ofiar”.

O godzinie 04:00 GMT przybyło 208 strażaków, 39 pojazdów i pociąg strażacki przewożący różny sprzęt.

Putin zdecydowanie wspiera Koreę Północną

Prezydent Rosji Władimir Putin zapewnił we wtorek Koreę Północną o „niezłomnym wsparciu” swojego kraju w obliczu „przebiegłego, niebezpiecznego i agresywnego wroga” na kilka godzin przed przybyciem do Pjongjangu z wyjątkową wizytą, poprzedzoną incydentami na granicy pomiędzy obiema Koreami.

We wtorek i środę Putin ma złożyć wizytę państwową w Korei Północnej, po której możliwe będzie podpisanie umowy o partnerstwie strategicznym między tymi dwoma krajami, których sojusz Zachód uważa za zagrożenie.

READ  Boris Johnson ogłasza projekt „libertés du Brexit” pour solder l'héritage de l'UE

Dodał: „Rosja wspierała (Koreę Północną) i jej bohaterski naród w ich walce o obronę prawa do wyboru dla siebie drogi niepodległości, autentyczności i rozwoju w konfrontacji z przebiegłym, niebezpiecznym i agresywnym wrogiem, zarówno wczoraj, jak i jutro i tak pozostanie.” „Zdecydowanie wspieramy ich w przyszłości” – napisał Putin w artykule opublikowanym przez oficjalny dziennik Korei Północnej „Rodong Sinmun” i koreańską Centralną Agencję Informacyjną.

Władimir Putin odwiedzi Koreę Północną we wtorek i środę w ramach wyjątkowej wizyty, na zakończenie której możliwe będzie podpisanie umowy o partnerstwie strategicznym między obydwoma krajami.

Doradca dyplomatyczny Władimira Putina, Jurij Uszakow, określił podróż Putina jako ważny moment dla obu krajów objętych zachodnimi sankcjami. „Bardzo ważne i ważne dokumenty” Powiedział rosyjskim mediom, że podpisanie umowy nastąpi „Możliwość zawarcia globalnej umowy o partnerstwie strategicznym”.

„Traktat ten, jeśli zostanie podpisany, będzie oczywiście uzależniony od głębokiego rozwoju sytuacji geopolitycznej na świecie i w regionie oraz od zmian jakościowych, jakie zaszły w ostatnim czasie w naszych stosunkach dwustronnych”., to Don. Według niego zrobią to także Putin i przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un „Oświadczenia dla prasy” Prezydent Rosji weźmie udział w koncercie zorganizowanym na jego cześć.

Amerykanie i Europejczycy od miesięcy są zaniepokojeni przyspieszającym zbliżeniem Moskwy i Pjongjangu, oskarżając Koreę Północną o dostarczanie Rosji amunicji do wykorzystania w jej ataku na Ukrainę w zamian za pomoc technologiczną, dyplomatyczną i żywnościową.

  • Przeczytaj także

    Wideo – Wojna na Ukrainie: Jak szkoli się ukraińskich pilotów, aby mogli jak najszybciej latać F-16

Ta wizyta „To pokazuje, jak bardzo prezydent Putin i Moskwa są obecnie zależni od autorytarnych państw na całym świecie. Ich najbliższymi przyjaciółmi i największymi zwolennikami rosyjskiego wysiłku wojennego – wojny agresywnej – są Korea Północna, Iran i Chiny”.Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg skomentował to w poniedziałek z Waszyngtonu, podkreślając, że Rosja, stały członek Rady Bezpieczeństwa ONZ, jest obecnie… „narusza sankcje” nałożone na Koreę Północną.


Redakcja TF1info