Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Transformacja energetyczna Polski ma kosztować 135 mld euro do 2030 r. – EURACTIV.com

Nowy krok Raport Z firmy doradztwa zarządczego EY Polska, transformacja polskiego sektora energetycznego, w tym działania wspierające zmagający się z trudnościami sektor górniczy, może kosztować nawet 135 mld euro do 2030 roku.

Na spotkaniu w Luksemburgu w poniedziałek (24 października) unijni ministrowie środowiska potwierdzili swoje zaangażowanie. wycofywanie węgla oraz przyspieszenie zmian ekologicznych w obliczu rosnących cen paliw kopalnych.

Ambicja ta budzi jednak obawy Polski, gdzie 70% produkcji energii elektrycznej zależy od węgla.

Zakres transformacji polskiej energetyki jest znacznie szerszy i droższy niż w większości krajów UE.„, wskazuje Raport EYcytując „Bardzo specyficzne uwarunkowania historyczne i wysoki udział węgla w miksie energetycznym„.

Nie chcemy się usprawiedliwiać, ale myślę, że sytuacja Polski, która odzyskała suwerenność gospodarczą i polityczną dopiero w 1989 roku, jest naprawdę trudnym punktem wyjścia.powiedział Jakub Koszyczarek, konsultant ds. zarządzania w EY Polska.

W tym czasie prawie 90% energii elektrycznej było wytwarzane z węglaTen udział skurczył się teraz do 70%, powiedział Wydarzenie EURACTIV wtorek (25 października).

Podkreślił to ponownie Wojciech Dąbrowski, prezes Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej (PKEE), który nazwał unijnych polityków „”Różne punkty wyjściaPaństwa Członkowskie i ichwłasne tempo zmian„.

W Polsce paliwa kopalne stanowią 85% całkowitej podaży energii, przy czym węgiel ma największy udział. Raport Została opublikowana w maju ubiegłego roku przez Międzynarodową Agencję Energii. Kraj nadal dotuje przemysł węglowy, który tworzy miejsca pracy w wielu regionach.

Polska zobowiązała się jednak do wycofania węgla brunatnego do 2044 r. i węgla kamiennego do 2049 r., aby UE osiągnęła cel neutralności klimatycznej do 2050 r.

Ponieważ ta sytuacja jest niepokojąca Prawie 108 000 miejsc pracy Sektor ten, bezpośrednio powiązany z sektorem węglowym w Polsce, odpowiada za ponad połowę wszystkich miejsc pracy w UE.

READ  Polska zakończyła budowę żelaznego muru na granicy z Białorusią

Spowoduje to znaczące sprawiedliwe wyzwania związane z transformacją dla dotkniętych obszarów.– ostrzegł pan Kosicerek.

Powinni to rozumieć nie tylko wszyscy pracujący w elektrowniach, ale także tereny wydobycia węgla oraz branże wspierające wydobycie i dostawę węgla.„, On zadeklarował.

Raport EY szacuje, że do przekształcenia polskiego sektora elektroenergetycznego do 2030 r. potrzebne będzie 135 mld euro nowych inwestycji.

Przyspieszenie energii odnawialnych

Pomimo wyzwań, Polska w ostatnich latach mocno skoncentrowała się na wykorzystaniu energii odnawialnej.

W 2020 roku kraj ma przekroczył swój cel W zakresie energii odnawialnej, osiągając jednocześnie Rekord wytwarzania energii wiatrowej i słonecznej Jak dotąd w tym roku (+48,5% w stosunku do 2021 r.).

W przypadku energii słonecznej tempo wzrostu przekroczyło prognozy, a do połowy 2022 r. zainstalowano ponad 10 gigawatów, co do których rząd zakładał, że zostanie osiągnięty dopiero w połowie lat 30., kiedy przyjął swoją politykę energetyczną w 2019 r.

Pan. Dąbrowski zapewnił, że energia odnawialna będzie jednym z kluczowych aspektów transformacji energetycznej Polski, wspierając zarówno realizację celów klimatycznych, jak i poprawę bezpieczeństwa energetycznego.

Musimy stawić czoła nowym nadzwyczajnym okolicznościom, ale główne kierunki pozostają niezmienionePrzy okazji informował dalej:Europa kontynuuje swoją podróż w kierunku neutralności klimatycznej„.

Podkreślił, że Polska realizuje wiele innowacyjnych projektów i stawia na rozwój nowych technologii, które będą wspierać tworzenie nowych miejsc pracy.

Największą inwestycją w Polsce są dziś morskie farmy wiatrowe na BałtykuPan. potwierdził Kosicerek. „Potencjał Morza Bałtyckiego jest ogromny. Wierzę więc, że morskie farmy wiatrowe i elektrownie jądrowe ustabilizują nasz system energetyczny w przyszłości.»

Bezpieczeństwo dystrybucji

Mimo tych sukcesów transformację energetyczną w Polsce i szerzej w Europie osłabił kryzys gazowy, który zwiększył atrakcyjność węgla dla firm energetycznych.

READ  Dwóch historyków Holokaustu usiłowało go zniesławić

Bułgarska socjalistyczna eurodeputowana Tsvetelina Penkova opowiedziała się za wspólnym zakupem gazu na poziomie europejskim, aby zagwarantować niższe ceny i większą stabilność.

Jeśli chcemy rozmawiać o stabilności i jedności całego europejskiego rynku energii, musimy działać jak unia, nawet podczas negocjacji cen i wolumenów.powiedziała podczas imprezy.

Pani Penkova podkreśliła również znaczenie znalezienia właściwej równowagi między energią odnawialną a energią podstawową, którą, jak mówi, UE musi pozostać na swoim miejscu, ponieważ działa zgodnie ze swoimi celami klimatycznymi na 2030 r.

Obejrzyj całe wydarzenie EURACTIV poniżej: