Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Todd Haynes reżyseruje Julianne Moore i Natalie Portman w maju i grudniu – film, o którym wszędzie pełno

Todd Haynes reżyseruje Julianne Moore i Natalie Portman w maju i grudniu – film, o którym wszędzie pełno

Łącząc skandaliczne wieści, refleksję nad twórczością aktorki i niecodzienny melodramat, Todd Haynes miesza swój pędzel.

Telewizje francuskie – redakcja kulturalna

opublikowany


Czas czytania: 2 minuty

Natalie Portman i Julianne Moore w "Maj grudzień" Ze scenariuszem Todda Haynesa (2023).  (Produkcja maj grudzień 2022 LLC)

Znaliśmy Todda Haynesa w lepszej formie: z ciemna woda, kolęda (Nagroda dla Aktorki, Cannes 2015) O Aksamitna kopalnia złota (Nagroda za najlepszy wkład artystyczny, Cannes 1998). W może grudzień, Który rywalizował z nim już po raz trzeci na ostatnim Festiwalu Filmowym w Cannes, jednak reżyser nie wywiązuje się ze swoich obietnic, umieszczając wiele rzeczy w jednym filmie. W kinach od 24 stycznia.

Kultowa aktorka Elizabeth Berry (Natalie Portman) przekonuje zmarłą gwiazdę Grace Atherton You (Julianne Moore), aby spotkała się z nią i lepiej ją poznała przed zagraniem jej na ekranie. Jej gospodarz wywołał skandal dwadzieścia lat temu, bo miał romans z 13-letnim Joe (Charles Melton). Są teraz małżeństwem, ale niepohamowana atrakcja pchnie Elizabeth w ramiona Joego.

Todd Haynes mówi, że chce zawrzeć układ Maj grudzień Temat symulacji, gry luster rozgrywającej się pomiędzy aktorem a jego rolą. Szeroki temat sam w sobie byłby wystarczający. Punktem wyjścia jest jednak przypadek nauczycielki matematyki Mary Kay Letourneau, która została skazana w 1997 r. w Stanach Zjednoczonych pod zarzutem utrzymywania stosunków seksualnych z jednym ze swoich 12-letnich uczniów, którego później poślubiła. Ten inny temat wystarczył na jeden film. Następnie kontynuuje swój spisek dotyczący relacji między Elizabeth i Joe. To dużo.

Drugi stopień

Jeśli spotkanie Julianne Moore i Natalie Portman jest dobrym pomysłem i sprawdza się na ekranie, to pamiętajcie, że ta pierwsza odegrała nieco podobną rolę w Mapy gwiazd Reżyseria: David Cronenberg, zdobywca nagrody dla najlepszej aktorki w Cannes w 2014 roku. Film poza przeładowaniem tematycznym jest niezwykle bogaty w dialogi i bardziej nadaje się do teatru niż kina.

READ  Polska: ten prezenter telewizyjny, który chce obalić ultrakonserwatystów

Jednak Todd Haynes pozostaje filmowcem i zawsze starannie udoskonala obraz, starając się w miarę możliwości nadać rytm swoim dialogom. Najlepsze pochodzą z jego późniejszych filmów, bo to one dominują w filmie, czasem przesiąkniętym cudownie śmiertelną powagą klasy B. Jednak ciężar metaforyczny, taki jak kokon, symbol przemiany Joego, czy wąż przywołujący seksualność, obciążają film. Dość ciężki Todd Haynes.

plakat dla "Maj grudzień" Ze scenariuszem Todda Haynesa (2024).  (wybór ARP)

papier

Płeć: dramat
Wyjście: Todda Haynesa
Aktorzy: Natalie Portman, Julianne Moore i Charles Melton
naród: Zjednoczone państwo
Czas trwania : 1h53
Wyjście : 25 stycznia 2024 r
Dystrybutor: Wybierz ARP

streszczenie: Aby przygotować się do nowej roli, znana aktorka spotyka się z kobietą, którą zagra na ekranie, a której życie miłosne rozpaliło tabloidy i zelektryzowało kraj 20 lat temu.