Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

„To nie rewolucja, to nowa broń”.

Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła w środę masowe wprowadzenie na rynek pierwszej w Afryce szczepionki przeciwko malarii, okrzykując ją „historycznym faktem”. Chociaż sama ta szczepionka nie wyeliminuje choroby, stanie się nowym narzędziem w arsenale walki z malarią. wyjaśnienia.

„To zwieńczenie 30 lat pracy” – powiedział Brian Greenwood, badacz w Szkoła Higieny i Medycyny Tropikalnej Uniwersytetu Londyńskiego, wezwany przez Francję 24. W środę 6 października Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleciła Masowa publikacja pierwszej szczepionki przeciwko malarii U dzieci żyjących w Afryce Subsaharyjskiej i na obszarach wysokiego ryzyka. Jest to kluczowy krok dla tego naukowca, który poświęcił temu zagadnieniu całą swoją karierę, ale nie ostateczny, ponieważ wyzwania związane z wykorzenieniem tej choroby pozostają liczne.

Bardzo stara choroba objawiająca się gorączką, bólem głowy, bólami mięśni, potem dreszczami, gorączką i poceniem się. malaria – lub malaria – według Światowej Organizacji Zdrowia co dwie minuty na świecie zabija dziecko. Spośród 400 000 zgonów rejestrowanych każdego roku, 94% na kontynencie afrykańskim Dotyczy to głównie dzieci poniżej piątego roku życia.

Pierwsza szczepionka przeciwko pasożytowi

Przez długi czas perspektywa otrzymania szczepionki na malarię wydawała się odległą perspektywą. W sumie ponad 100 potencjalnych szczepionek zostało już przetestowanych na ludziach przeciwko Plasmodium falciparum, pasożytowi odpowiedzialnemu za chorobę. Nie ma jeszcze przekonujących wyników.

„Chodzi o opracowanie szczepionki przeciwko pasożytowi, a nie przeciwko wirusowi. To sprawia, że ​​zadanie jest trudniejsze”, wyjaśnia France 24 Benoît Gamain, dyrektor ds. badań w CNRS, który specjalizuje się w malarii ciężarnej, (c). powiedzieć, że dotyka głównie kobiety w ciąży. „Pasożyt to złożony organizm, z ponad 5000 genami do rozważenia, w porównaniu z dziesiątkami w przypadku wirusa. Trudno więc znaleźć właściwe cele do opracowania skutecznej szczepionki”.

„Ponadto białko, na które celowana jest szczepionka, nie może mutować. Pasożyty są bardzo dobre, bardziej niż wirusy, w unikaniu odpowiedzi immunologicznej gospodarza”.

READ  Leczenie zostanie zatwierdzone we wrześniu

Szczepionka, która odniosła sukces w grze, to Mosquirixlub RTS, S, opracowany przez brytyjskiego giganta farmaceutycznego GlaxoSmithKline (GSK). „Naukowcy pracują nad tym od 1987 roku, czyli od ponad 30 lat”, wspomina Benoit Gamin. „Jest to najbardziej zaawansowany z dotychczasowych”.

Od 2019 roku Mosquirix to motyw programu beta : W Ghanie dzieciom podano ponad 2,3 miliona dawek, Kenia I w Malawi. Wyniki pokazują, że „redukuje malarię w jej ciężkiej postaci o 30%” – powiedziała Kate O’Brien, dyrektor Departamentu Szczepień Światowej Organizacji Zdrowia.

W szczególności badania kliniczne fazy III wykazały, że szczepionka podawana w czterech dawkach zapobiegała 4 na 10 przypadków malarii i 3 na 10 ciężkich, zagrażających życiu malarii. To sprawia, że ​​jest to pierwsza i jedyna jak dotąd szczepionka, która, jak wykazano, znacznie zmniejsza liczbę przypadków.

Kolejne narzędzie w arsenale walki z malarią

„Deklaracja WHO stanowi zatem historyczne osiągnięcie, ponieważ po raz pierwszy szczepionka przeciwko pasożytom została szeroko rozpowszechniona. Ale mimo wszystko, ze względu na swoją ograniczoną skuteczność, nie jest to idealna szczepionka” – powiedział niuans Benoit Jamin.

Naukowiec kontynuuje: „To nie zrewolucjonizuje zdrowia w Afryce Subsaharyjskiej, ale powinno być postrzegane jako nowa broń w walce z malarią”.

Chociaż ta szczepionka nie będzie zatem kluczem do wyeliminowania malarii, jest nowym narzędziem, które należy dodać do Zabiegi profilaktyczne oraz repelenty, które już znajdują się w arsenale kontroli malarii. To narzędzie staje się coraz ważniejsze w czasach, gdy rosną obawy o odporność pasożytów na różne metody leczenia.

Ponadto według badania opublikowanego pod koniec sierpnia w New England Journal of MedicineProwadzone przez Briana Greenwoorda połączenie szczepionek i terapii zapobiegawczej może zmniejszyć liczbę hospitalizacji i zgonów z powodu tej choroby u małych dzieci o 70%.

Badanie to obserwowało prawie 6000 niemowląt w wieku od 5 do 17 miesięcy przez trzy lata w Burkina Faso i Mali. Dzieci otrzymały kilka dawek szczepionki równolegle z terapią przeciwmalaryczną na początku pory deszczowej, kiedy ryzyko zakażenia jest największe. „Dużo się to udało” — mówi Brian Greenwood.

READ  JWST reinterpretuje Filary Stworzenia

„Ta niedoskonała szczepionka zawsze będzie lepsza niż jakakolwiek inna” – zapewnia. „Ale nasze badanie pokazuje, jak ważne jest dalsze finansowanie badań, zwłaszcza w odniesieniu do tych metod leczenia zapobiegawczego”.

W kierunku bardziej skutecznych szczepionek?

równoległy, Inne szczepionki budzą nadzieje w społeczności naukowej. Jeden z nich, R21/Matrix M, opracowany przez Uniwersytet Oksfordzki, wykazał bardzo obiecujące wyniki, pokazując pod koniec swojej drugiej fazy 77% sprawność. Faza III rozpoczęła się od około 5000 dzieci w Kenii, Tanzanii, Burkina Faso i Mali. Oczekiwane wyniki w 2023 roku.

W lipcu laboratorium BioNTech ze swojej strony wskazało, że chce rozpocząć próby szczepionki z wykorzystaniem technologii informacyjnego RNA, po opracowaniu szczepionek przeciwko Covid-19.

„Opracowanie szczepionki informacyjnego RNA naprawdę daje nadzieję” – mówi Benoit Jammin. „Mimo wszystko, jeśli szczepionka wykorzystująca tę technologię zostanie szybko opracowana dla Covid-19, to jest w szczególności dlatego, że wiedzieliśmy, jaki cel powinniśmy celować: białko Spike. Nie jest to jasne w przypadku malarii. A więc misja obietnice, które są bardziej skomplikowane”.

>> Walka z malarią również cierpi na COVID-19

„Następnym wyzwaniem jest zdobycie szczepionek”.

Przed masowym wprowadzeniem szczepionki RTS,S pojawi się również wiele wyzwań, tym razem logistycznych. Pierwszy, ale nie mniej ważny, dotyczy finansowania tych szczepionek.

„Konieczne jest, aby szczepionka była darmowa” – odpowiedziała Olivia Ngo, prezes organizacji pozarządowej Impact Santé en Afrique. „Malaria dotyka głównie dzieci najbardziej narażonych w sytuacjach skrajnego ubóstwa. Istotne jest, aby mogły odnieść korzyści z tej nowej broni”.

„Będziemy więc musieli szybko zająć się kwestią zasobów: Kto sfinansuje? Zapytałem, w jakim stopniu?

Ze swojej strony, Vaccine Alliance (Gavi) ogłosił już, że zbada, podobnie jak inne odpowiednie podmioty, „czy i jak sfinansować nowy program szczepień przeciwko malarii w Afryce Subsaharyjskiej” w oświadczeniu wydanym po ogłoszeniu przez WHO .

READ  Ten nowy satelita ujawnia wspaniałe obrazy Ziemi

Zada sobie też konkretne pytanie Dostęp do opieki zdrowotnej. Choroba w dużej mierze dotyka ludność uchodźców lub koczowników. Jak możemy zapewnić, że te dzieci będą mogły skorzystać z niezbędnych czterech dawek?

„To ogłoszenie jest bardzo dużym krokiem naprzód i daje nam wiele nadziei na przyszłość” – podsumowała Olivia Ngo. Ale te przeszkody logistyczne należy szybko rozwiązać. „

„Praca jeszcze się nie skończyła”, raduje się ze swojej strony Brian Greenwood. „Musimy teraz opracować bardziej skuteczną szczepionkę, odpowiednią dla innych grup wiekowych i wzmocnić terapie zapobiegawcze… Nadal istnieje wiele wyzwań”.