Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Thibault Haposit Abroad (Epilog 2023)

Thibault Haposit Abroad (Epilog 2023)

W swoim szóstym finale Rajdowego Pucharu Francji kierowca Haute-Loire wyraźnie ma duże ambicje za kierownicą Skody Fabia RS Rally2 prowadzonej przez zespół 2C Compétition.

Przed finałem była to doskonała okazja, aby dowiedzieć się więcej o niektórych kierowcach, którzy mogą walczyć o zwycięstwo w Puy de Dome. Trzecia prezentacja jednego z kandydatów z Thibautem Habouzitem!

Tipo Haposit – Skoda Fabia RS Rally2

drugi pilot : Loic Declercq
wiek : 31 lat
stanowisko : mechaniczny
Zamiast tego : Lawson (Górna Loara)
Sezon 2023 : 3 zwycięstwa w Pucharze Francji, 6 podium

Kiedy pomyślałeś o udziale w tym finale?

„Mimo, że ten finał był blisko mojego domu, nie planowałem w nim brać udziału. Aby się zakwalifikować, w mojej lidze potrzebowałem wielu punktów, a ja nie miałem wystarczająco dużo czasu, ponieważ moja Skoda była wypożyczana na kilka rajdów w okresie rok i żadnemu z nich Budżet nie musiał się udać. W końcu, po przejechaniu naszą Skodą na Gwadelupie i Martynice z Frédériciem Pardo, przyszedł pomysł zmiany lig i wykorzystania przepisów. Dobrze się dogadywaliśmy i bez niego, Nie dotarłbym do tego finału, więc jestem mu wdzięczny. Ponieważ mój ojciec jest prezesem ASA Velay Auvergne, niekoniecznie było łatwo powiedzieć mu, że zmieniam ASA na finał!

Poza tym zawsze miałem dobry kontakt z rywalizującą drużyną 2C, która również jest blisko finału. W końcu mieliśmy wspólne pragnienie, aby się dogadać, a oni wspierali mnie w tym procesie. Przeżyliśmy z nimi dobre chwile, są jak moja druga rodzina.

Poza tym to może być moja jedyna szansa na dotarcie do finału u siebie, więc to było to.

Co wiesz o tym finale?

„Teren może być bardzo zróżnicowany. Ale prawdopodobnie będziemy mieli mieszankę rajdów Mont Domme i Baie d’Orgo. Powinny być duże różnice w przyczepności i prędkości. Będziesz musiał uważać na czarną smołę, jeśli warunki będą trudne. Czasami pogoda może być lodowata, a w następnym zakręcie może nastąpić szalona pięść.

Jaki będzie Twój cel? I według ciebieKto będzie Waszą główną konkurencją?

„Myślę, że wśród kierowców, z którymi będziesz przeprowadzać wywiady, każdy jedzie tam, aby spróbować wygrać i tak jest w moim przypadku. Potem stało się jasne, spojrzałem na to, co działo się we Francji, a Leo Rosell wyróżniał się na tle innych. On jest w dobrej formie i bardzo szybko się rozwija. Jest też Ancian, Millet i Da Cunha. Nie należy lekceważyć Lucasa Darmezina. Spotkałem go dwa razy i za każdym razem było to skomplikowane. Myślę też, że ma przed sobą dużą przyszłość. Tam to oczywiście także Salanon, który jest przyzwyczajony do pucharu i tego profilu drogi Mikael Redelette, też jest bardzo szybki!

Co sądzisz o nowej Skodzie Fabii RS Rally2?

„Słyszałem wiele rzeczy o tej nowej Skodzie. Jest ostrzejsza niż moja R5, to na pewno, ale różnica w osiągach jest naprawdę duża w przypadku mojej Fabii 2018. Dobrze się czuję w tym nadwoziu, uwielbiam je. Masz być dobrze otoczonym, aby to wykorzystać i mam całkowite zaufanie do zespołu 2C Compétition. Oczywiście trochę obawiam się braku doświadczenia w starciu z takimi zawodnikami jak Rosell, Ancien czy Millet, którzy bardzo dobrze znają swój samochód.

„Na początku przyszło mi do głowy, żeby pojechać moją Fabią, ale nie ma porównania między tymi dwoma samochodami”.

Jak oceniasz dotychczasowy sezon 2023?

„Nawet jeśli będę jeździł rzadziej niż raz, mam nadzieję utrzymać swój poziom w sezonie 2018/2019. W tym sezonie, jeśli chodzi o same osiągi, jestem zadowolony. Z drugiej strony często zdarzały się nam drobne rzeczy, takie jak przebicia lub drobny błąd, który się zdarzył w Vignes de Régnié „Przeciwko Darmezinowi. Myślę, że jest tu czysta prędkość”.