Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Ten nieznany zabójca, który niepokoi naukowców i lekarzy

Ten nieznany zabójca, który niepokoi naukowców i lekarzy

Wydaje się, że pojawia się znikąd. Jednak HMPV, odkryty w 2001 roku, jest ludzkim metawirusem, o którym coraz częściej mówi się w prasie transatlantyckiej.

I nie bez powodu! Ponieważ atakuje najdelikatniejsze i małe dzieci, osoby starsze i osoby z obniżoną odpornością, liczba pozytywnych testów HMPV była w tym roku o 36% wyższa niż średnia szczytowa przed pandemią.

W szczytowym momencie, w połowie marca, wirus ten odnotował 11% pozytywnych testów w porównaniu z zaledwie 7% normalnie. Liczby mogą być znacznie niedoszacowane, ponieważ testy przeprowadza się podczas hospitalizacji, a wielu pacjentów nie jest świadomych obecności HMPV.

Brak immunitetu

W przeciwieństwie do grypy czy Covid-19, nie Serum Nie ma leku przeciwwirusowego do leczenia wirusa.

Najczęstsze objawy to kaszel, gorączka, przekrwienie błony śluzowej nosa i duszność. Według amerykańskich Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) objawy te mogą prowadzić do zapalenia oskrzeli, zapalenia płuc oraz infekcji dolnych i górnych dróg oddechowych.

HMPV jest przenoszony przez wydzieliny, kaszel, kichanie, bliski kontakt z osobą zakażoną lub kontakt z przedmiotami przenoszącymi wirusa. Osoby, które były leczone, nie są odporne i mogą zarazić się ponownie przez całe życie.

Czy jest tak powszechny jak RSV i grypa?

Według dr Johna Williamsa, pediatry z University of Pittsburgh, HMPV „To najważniejszy wirus, o którym nigdy nie słyszałeś”. W wywiadzie dla CNN spędził swoją karierę na poszukiwaniu szczepionki i leczenia HMPV.

Według niego jest obecna i potencjalnie równie niebezpieczna jak RSV (wirus syncytialny układu oddechowego, odpowiedzialny w szczególności za zapalenie oskrzelików) i grypę.

„Są to trzy duże wirusy, które zarażają dzieci i dorosłych, najprawdopodobniej wysyłają ludzi do szpitala i powodują poważne choroby, a także najprawdopodobniej powodują, że osoby starsze naprawdę chorują, a nawet ich zabijają”. wyjaśnia CNN.

Tak więc, zgodnie z badaniem opublikowanym w 2020 r Globalny dziennik zdrowia LancetW 2018 roku od 10 do 20 milionów dzieci poniżej piątego roku życia zostało zakażonych wirusem HMPV na całym świecie. Byłby odpowiedzialny w tym samym roku za 643 000 hospitalizacji i 16 100 zgonów.

READ  Przechodzimy przez ogromny bąbel gazu, na powierzchni którego tworzą się gwiazdy

Centrum Kontroli i Prewencji Chorób wyraża ubolewanie, że pracownicy służby zdrowia nie badają swoich pacjentów systematycznie i zaleca przeprowadzanie testów zimą i wiosną, kiedy wirus krąży.

blogować : Holenderscy naukowcy odkryli w 2001 r., że był to HMPVé został tak nazwany ze względu na bliskość metapneumowirusa, który zaraża ptaki. Byłaby to choroba zwierzęca przenoszona z ptaków na ludzi.

źródło : Amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC), CNN, The Lancet Global Health