Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Teleskop Jamesa Webba ujawnił oszałamiający obraz pierścieni Urana

Teleskop Jamesa Webba ujawnił oszałamiający obraz pierścieni Urana

Teleskop pokazuje po raz pierwszy jedenaście z trzynastu pierścieni lodowego olbrzyma, a także wiele z tych księżyców.

Unikalny strzał. NASA Odsłoń nowe zdjęcia Wiele z nich zostało uchwyconych przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba, w tym Uran, siódma planeta Układu Słonecznego pod względem odległości od Słońca i trzecia co do wielkości planeta.

Znajduje się ponad 2,5 miliarda km od Ziemi i została uwieczniona do tego czasu dopiero przez sondę Voyager 2 w 1986 roku oraz Obserwatorium Kecka znajdujące się na Hawajach. Najnowsze zdjęcia wykonane 6 lutego ujawniają więcej szczegółów na temat tej wciąż nieznanej planety.

„Dzięki długości fal podczerwonych i rosnącej czułości Webba widzimy więcej szczegółów, co pokazuje, jak dynamiczna jest atmosfera Urana”. NASA pisze na swojej stronie internetowej.

Jedenaście odcinków

Na zdjęciach widzimy lodowego olbrzyma otoczonego jedenastoma z trzynastu pierścieni. Dzięki wrażliwości Jamesa Webba niektóre z nich są tak jasne, że kiedy są blisko siebie, wydają się zlewać w większy pierścień.

Dziewięć z tych pierścieni uważa się za główne pierścienie planety, a dwa z nich to mniej świecące pierścienie pyłowe, które zostały odkryte dopiero po locie sondy Voyager 2 w 1986 roku.

Obrót o 90 stopni

Osobliwością Urana jest jego rotacja: obraca się on na boki pod kątem prawie 90 stopni do płaszczyzny swojej orbity. Ponadto okrążenie słońca zajmuje 84 lata. Dlatego pory roku na tej planecie są skrajnościami.

A więc, jak wskazano Europejska Agencja KosmicznaCzęści półkuli są pozbawione światła słonecznego przez okres do 42 lat. „To powoduje ekstremalne pory roku, ponieważ bieguny planety doświadczają wielu lat ciągłego światła słonecznego, po których następuje taka sama liczba lat całkowitej ciemności” – powiedziała Europejska Agencja Kosmiczna.

Po prawej stronie planety znajduje się również region jasności na biegunie skierowanym w stronę słońca, znany jako czapa polarna. Jest unikalny dla Urana, ponieważ pojawia się, gdy biegun jest wystawiony na bezpośrednie działanie promieni słonecznych latem i znika jesienią.

„Dane dostarczone przez Webba pomogą naukowcom zrozumieć ten tajemniczy mechanizm czasu” – wyjaśnia NASA.

Rozszerzony widok systemu europejskiego za pomocą instrumentu NIRCam Webba przedstawia planetę Uran i sześć z jej 27 znanych księżyców. – NASA, ESA, CSA, STScI

Sześć z 27 znanych księżyców

Na skraju tej czapy polarnej możemy zobaczyć jasny obłok, a także drugi obłok na lewym skraju planety. „Takie chmury są typowe dla Urana w zakresie fal podczerwonych i prawdopodobnie są związane z aktywnością burzową” – powiedziała ESA.

READ  Rzadkie ustawienie pięciu planet i Księżyca nastąpi w czerwcu

Teleskop Jamesa Webba uchwycił również sześć z 27 znanych księżyców Urana, większość z nich jest zbyt mała i słaba, aby można je było zobaczyć na tych zdjęciach.

W roku 2022 amerykańskie instytucje naukowe uznały Urana za priorytet w swoich badaniach na najbliższą dekadę, jak wyjaśnia NASA, dodając, że wiele prac ma już na celu zrozumienie tajemnic tej planety.

Najważniejsze elementy