Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Twój starzejący się mózg lub demencja: te 5 znaków nie wprowadza w błąd i powinno cię ostrzec

Twój starzejący się mózg lub demencja: te 5 znaków nie wprowadza w błąd i powinno cię ostrzec

Normalne starzenie się mózgu czy demencja? Neurobiolog ujawnia 5 znaków ostrzegawczych, które należy traktować poważnie.

Według Światowej Organizacji Zdrowia na demencję cierpi na całym świecie 55 milionów ludzi. We Francji francuska publiczna służba zdrowia szacuje, że jest ich 1,2 miliona. Światowa Organizacja Zdrowia wyjaśnia, że ​​„demencja to zespół, zwykle przewlekły lub postępujący, w którym dochodzi do upośledzenia funkcji poznawczych (zdolności do prowadzenia procesów myślowych) w stopniu większym, niż można by się spodziewać po normalnym starzeniu się”. Może to mieć wpływ na pamięć, myślenie, orientację, rozumienie, arytmetykę, zdolność uczenia się, język i osąd.

Choroba Alzheimera, która powoduje 60% do 70% przypadków, jest najczęstszą przyczyną demencji. Rzadko atakuje przed 65 rokiem życia, a następnie dotyka 2% do 4% ogólnej populacji i 15% w wieku 80 lat, zgodnie z liczbami Inserm.

Jak na początku choroby można odróżnić mózg, który starzeje się normalnie, od mózgu cierpiącego na demencję? „Różnica między zdrowym, starzejącym się mózgiem a patologiczną degeneracją polega na stopniowej śmierci neuronów. A zmiany będą następować stopniowo” – mówi Daily Mail profesor Hana Boryanova, neurobiolog z Bournemouth University. Dla brytyjskiej gazety wymieniono pięć głównych objawów demencji.

1 – Amnezja

Nawracająca utrata pamięci pozostaje pierwszą oznaką choroby Alzheimera. Zapomnienie o rozmowie, którą właśnie odbyłeś, niemożność znalezienia drogi, gdy jest to znajoma droga, nie pamiętanie o zamknięciu drzwi przed wyjściem… to wszystko są znaki rozpoznawcze, zwłaszcza gdy stają się powtarzalne. „Człowiek może zapomnieć wyłączyć kuchenkę, ale w przypadku osoby cierpiącej na chorobę Alzheimera sytuacja się powtarza” – potwierdza Hana Buryanova.

2 – Powtórz te same rzeczy

Kolejnym znakiem, na który należy uważać, jest mówienie tych samych rzeczy, opowiadanie tych samych historii wiele razy iw bardzo krótkim czasie. A specjalista zauważa, że ​​”osoba cierpiąca na chorobę Alzheimera może powtarzać to samo trzy razy z rzędu. Jednym z objawów choroby jest natychmiastowa utrata pamięci”.

READ  Pierwsze „obiecujące” wyniki szczepionki informacyjnego RNA przeciwko AIDS

3 – Wahania nastroju

Nagłe wahania nastroju mogą być oznaką demencji. Tak jest na początku otępienia czołowo-skroniowego – otępienia czołowo-skroniowego, na które cierpi aktor Bruce Willis. Neurobiolog kontynuuje: „Postaramy się zrozumieć, dlaczego osoba, którą kochamy, cierpi na chorobę psychiczną, ale to coś więcej. Ponieważ część mózgu się pogarsza”. FTD może być również związane z utratą pamięci.

4 – Trudności w mówieniu i rozumieniu

Kolejna uwaga: trudności w wyrażaniu się u osób, które wcześniej nie miały problemu. Jest to kolejny objaw FTD, który wpływa na płaty czołowe mózgu, zaangażowane w język. Pacjenci cierpią na afazję, czyli trudności w mówieniu i/lub rozumieniu języka mówionego.

5 – zmiany osobowości

Ostatnim objawem demencji jest radykalna zmiana osobowości. „W zależności od rodzaju demencji, osobowość może się zmienić, gdy dotknięta zostanie kora przedczołowa” – mówi Hana Boryanova. Agresywność, zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, zahamowania, strach… to wszystko oznaki, na które powinieneś zwracać uwagę.

Chociaż nie ma lekarstwa na demencję, Public Health France zaleca utrzymywanie dobrego poziomu aktywności fizycznej, dobre odżywianie oraz wykonywanie czynności poznawczych i czynności, które lubisz, aby opóźnić postęp choroby.