Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Talibowie zdobywają dwie stolice w prowincji Baghlan, na północ od Kabulu

Zabihullah Mujahid, rzecznik ruchu, potwierdził na Twitterze, że talibom udało się we wtorek zdobyć dwie nowe stolice prowincji w Afganistanie. Oba są częścią północnej prowincji Baghlan Kabul. To Farah na zachodzie i Paul Khumri na północy. Szybko rozwijający się ruch talibów kontroluje osiem z 34 afgańskich stolic prowincji,
W tym sześć z dziewięciu na północy kraju, a walki trwają w pozostałych trzech.

„Talibowie są teraz w mieście i wywiesili flagę na centralnym placu oraz w biurze gubernatora” – powiedział Mamur Ahmadzai, poseł z prowincji Baghlan. Po dwóch godzinach walk, powiedział, siły bezpieczeństwa wycofały się we wtorek wieczorem do bazy poza miastem. „Talibowie podpalili niektóre części miasta, w tym dwie restauracje”, powiedział w niedzielę oficer, który walczył z bojownikami w Baghlan.

Prawie cały północny region jest w rękach talibów

“Tego popołudnia [mardi]Talibowie wkroczyli do miasta Farah po krótkiej walce z siłami bezpieczeństwa. Przejęli urząd gubernatora i komendę policji. Shahla Abubar, członek rady prowincji, powiedział, że siły bezpieczeństwa wycofały się do bazy wojskowej.

od piątku, Talibowie przejęli kontrolę nad Zaranj (południowy zachód)., z Sheberghan (północ), twierdzy słynnego wodza Abd al-Rashida Dostuma, z Kunduz, dużego miasta na północnym wschodzie, a także trzech innych północnych stolic, Taluqan, Sar-e-Pul i Ibak. Kontynuowali również zacieśnianie uścisku Mazar-i-Sharif, największego miasta na północy. Jeśli to z kolei zmniejszy się, rząd nie będzie miał kontroli nad całym regionem, który zazwyczaj jest zaciekle przeciwny talibom.

Zatrzymany proces pokojowy

Podczas gdy walki szaleją na północy, ale także na południu wokół Kandahar i Shukar Gah, dwóch historycznych twierdz rebeliantów, Doha była gospodarzem we wtorek międzynarodowego spotkania z przedstawicielami Kataru, Stanów Zjednoczonych, Chin, Wielkiej Brytanii, Uzbekistanu, Pakistanu, Organizacja Narodów Zjednoczonych i Unia Europejska. Proces pokojowy między rządem afgańskim a talibami rozpoczął się we wrześniu ubiegłego roku w Katarze w ramach porozumienia pokojowego zawartego w lutym 2020 r. między powstańcami a Waszyngtonem, który przewiduje całkowite wycofanie obcych sił z Afganistanu. To losowanie musi zakończyć się do 31 sierpnia.

READ  Pentagon nie planuje zniszczyć wymykającego się spod kontroli chińskiego pocisku

Ale rozmowy załamały się i talibowie rozpoczęli ofensywę w maju, kiedy rozpoczęło się ostateczne wycofanie. Zdobywszy duże obszary wiejskie, nie napotykając większego oporu, od początku sierpnia zwrócili się do ośrodków miejskich. Chociaż nadzieje na to, że rozmowy doprowadzą do namacalnego wyniku, były niewielkie, wysłannik USA Zalmay Khalilzad wzywał talibów do „zaprzestania ofensywy wojskowej i wynegocjowania porozumienia politycznego”.

Dziesiątki tysięcy uciekających cywilów

Administracja Prezydenta Joe Biden Nie ma zamiaru zmieniać linii. Utrzyma poparcie dla Kabulu, ale to Afgańczycy wezmą swój los w swoje ręce. To ich kraj musimy bronić. To ich walka, potwierdził w poniedziałek rzecznik Pentagonu John Kirby. Przemoc skłoniła dziesiątki tysięcy cywilów do opuszczenia swoich domów w całym kraju, a talibów oskarża się o popełnienie licznych okrucieństw w miejscach pod ich kontrolą.

„Zostali pobici i splądrowani” – powiedziała Rahima, kobieta, która po ucieczce z dzielnicy Sheberghan mieszka z setkami ludzi w parku w Kabulu. Jeśli w rodzinie jest młoda dziewczyna lub wdowa, zabierają ich siłą. Uciekliśmy, aby zachować nasz honor”. Około 359 000 osób zostało przesiedlonych do kraju Afganistan Z powodu walk trwających od początku roku, poinformowała Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM).

Zabito 183 cywilów

Mieszkańcy powiedzieli, że we wtorek do centrum Kunduz powrócił spokój. Jednak starcia wokół lotniska trwały nadal i pozostawały w rękach sił rządowych. “Ludzie otwierają swoje sklepy i firmy. Ale wciąż widać strach w ich oczach (…) walki mogą wznowić się w mieście w każdej chwili” – powiedział kupiec Habibullah.

Organizacja Narodów Zjednoczonych poinformowała we wtorek, że co najmniej 183 cywilów zostało zabitych i 1181 rannych, w tym dzieci, w ciągu miesiąca w miastach Lashkar Gah, Kandahar, Herat (zachód) i Kunduz, wyjaśniając, że interweniowała tylko z ofiarami, które mogą być ofiary. Udokumentowane.