Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Talent XXL, pracoholik, kim jest Salahuddin Parnas, francuski crack MMA?

Talent XXL, pracoholik, kim jest Salahuddin Parnas, francuski crack MMA?

W wyścigu o miano niekwestionowanego podwójnego mistrza KSW, z którego dzierży pas wagi piórkowej i gdzie w sobotni wieczór w Polsce powalczy o koronę wagi lekkiej z Marianem Ziółkowskim (na żywo od 20:00 w RMC Sport 2), rozważany jest Saladyn Parnas samorodek francuskiego MMA. Portret chłopca o szalonych cechach i już imponującej karierze jak na swój wiek.

Jej polska organizacja KSW, uznawana za najlepszą w Europie, stosuje tę formułę od dawna. Media poszły w ich ślady. Saladin Parnas będzie Kylianem Mbappé z francuskiego MMA. Tempo, talent XXL, 93 jako grunt do rozwoju (Aubervilliers dla Saladyna, Bondi dla Kyliana), punkty łączące Parnasa z Mbappe są liczne. „To zabawne”, uśmiecha się osoba zaangażowana. „Kylian podnosi morale w piłce nożnej i mam nadzieję, że zrobię to samo w moim sporcie”.

>> Przeżyj szok Parnasse-Ziółkowskiego i sławę Francuzów w MMA dzięki ofercie RMC Sport

Potrafi też bawić na stadionach. Mistrz KSW wagi piórkowej Parnassus spróbuje zdobyć niekwestionowany pas wagi lekkiej (a jest już tymczasowym mistrzem tej kategorii) w sobotni wieczór przeciwko Marianowi Ziółkowskiemu. rama amortyzatora? Co-main event „Colosseum 2” na Stadionie Narodowym w Warszawie, na oczach około 50 000 widzów według najnowszych szacunków, na największą europejską imprezę roku w MMA.

Parnas nie walczył jeszcze w prestiżowej klatce UFC, największej organizacji w tej dyscyplinie. Ale dla wielu jest rzeczywiście najlepszym obecnym francuskim zawodnikiem MMA we wszystkich kategoriach. Argumentów przemawiających za tym pomysłem jest mnóstwo. Cud zbudowany na talencie, ale przede wszystkim na pracy, która zaczęła się dawno temu. Ojciec Gwadelupa, matka Marokańska, wielodzietna rodzina (czwórka dzieci) i skromny Saladyn dorastał w Aubervilliers, w oficjalnym mieszkaniu ojca pracującego w podatkach.

Próbuje piłki nożnej ze swoim starszym bratem Sameerem, ale piłkarze nie są jego idolami. Woli „Jean-Claude Van Damme lub Steven Seagal, wszystkie filmy akcji”. „To jest w mojej kulturze. Mój tata oglądał wiele filmów o walce”. Nadpobudliwe dziecko uwielbia walczyć. „W szkole często wdawał się w bójki” — wspomina Samir. Sesje zapaśnicze z jej bratem denerwują mamę. Na dworze bawimy się z przyjaciółmi lub kuzynami. On avait une grande cour pour s’amuser et on faisait plein de jeux en rapport à la bagarre. Następnym razem.

W wieku 11 lat, aby skierować nadmiar energii, udał się do Atch Academy, obecnie największej francuskiej struktury MMA pod względem liczby członków, liczącej prawie 2500 członków. Tylko 11 lat. Spotyka Stéphane’a „Atcha” Chaufouriera, który zostanie jego mentorem i „drugim ojcem” i od razu rozpoczyna MMA, symbol tego nowego pokolenia, które nie wywodzi się już z innego sportu walki. „Był trochę duży, ale bardzo szybki i wiedział, czego chce”, mówi H, jego główny trener i menedżer. Od najmłodszych lat był zdeterminowany, by być najlepszym. Miał swobodę, gest, zwinność, to było niewiarygodne. Powiedziałem sobie: „Jeśli ten mały dzieciak będzie się rozwijał, może dokonać wielkich rzeczy”.

READ  Ronaldo, Mbappe, Icardi, Lewandowski, Haaland, Martinez: Gdzie są najlepsi napastnicy w okienku transferowym?

Związany z matką po rozwodzie rodziców, młody Saladyn obiecuje całkowicie poświęcić się przygodzie, aby zachęcić go do zapisania się. On dotrzyma słowa. „Chciałem uprawiać wiele dyscyplin jednocześnie i wybrałem do tego MMA. Kocham wszystko w tym sporcie. To zabawa i pasja.” „Rozpoczynanie w takim wieku nie było wtedy niczym niezwykłym, inaczej niż dzisiaj. Ale tacy młodzi ludzie mamy tylko jednego” – wyjaśnia H. Parnas raz po raz siada po drugiej stronie pokoju, stanowczy i poważny. Wakacje szkolne spędza, ćwicząc lub opuszczając filmy z przyjaciółmi na dodatkową sesję.

Praca, która do dziś była podstawą jego życia, szybko się opłaciła. „W wieku trzynastu i czternastu lat wygrał wszystkie zawody wśród młodzieży. Świadkiem był Arnaud Templier, jego trener uderzeń (fistingu) w Akademii H. Trenował więcej niż inni. W wieku czternastu lat toczył wojny ze starszymi sparingpartnerami siedemnaście czy osiem lat, dziesięć, dziewiętnaście, a nawet dwadzieścia lat, przyszli do mnie pod koniec kursu, żeby powiedzieć, że mają dość tego małego faceta. Był Gremlinem i nie pojechaliśmy do Belgii na Zawody MMA, kiedy mieliśmy piętnaście czy szesnaście lat, bo to po prostu nie istniało. We Francji pokonał swojego przeciwnika i wszyscy przychodzili do mnie, żeby zapytać, kim jest ten dzieciak.

Równolegle ze studiami, CAP i Bac pro jako technik instalacji systemów energetycznych i klimatycznych, po walkach amatorskich nastąpi jego pierwszy zawodowy występ w wieku siedemnastu lat, w czerwcu 2015 roku, w pankrationie (MMA bez dzikich uderzeń, w zasadzie dlatego, że dyscyplina ta nie jest jeszcze zalegalizowana we Francji). W wieku 18 lat stracił ojca, filar życia i pierwszego fana, który zawiesił plakaty z walkami w swoim biurze. „Kiedy pierwszy raz zobaczył go walczącego, nasz tata mówił o tym przez tygodnie, a Sameer się uśmiechał. Nie mógł przestać. Postrzegał go jako bohatera”. Mając zaledwie pięćdziesiąt sześć lat, pozostawił ogromną łzę. „Nauczył mnie wszystkiego. Przekazał mi dobre wartości i nie mogę mu wystarczająco podziękować. To, co robię, jest również sposobem na uhonorowanie go”.

Towarzyszące jego atletycznym wypadom, H i jego drugie rodzinne przesłuchanie. Zwycięstwa są powiązane z ulotnymi sukcesami nad Williamem Gomisem w UFC i Morganem Charrierem, gwiazdą Cage Warriors. Mając zaledwie dwadzieścia lat, pod koniec 2017 roku zadebiutował w KSW, polskiej organizacji uznawanej za największą w Europie. Został najmłodszym mistrzem w historii, tymczasowo w wieku dwudziestu jeden lat, niekwestionowany w wieku dwudziestu dwóch lat. Został ukoronowany piórem, tracąc pas z jedyną porażką w karierze na początku 2021 roku przeciwko Danielowi Torresowi, a porażka zemściła się w następnym roku, by odzyskać tytuł.

„Dał mi dziwny cios bicepsem w tył głowy, co było mało prawdopodobne. To był jego dzień chwały, ale trenowałem ciężej, aby się zemścić i wszyscy widzieli, że to był wypadek. Nauczyłem się z tej porażki, nauczyłem się ciebie musiałem wstać i nigdy się nie poddawać. To coś, co mnie wzmocniło, zmusiło do cięższej pracy. Wielcy mistrzowie przegrali. I byli w stanie się odbić”. Podczas rewanżu złamał żebro w pierwszej rundzie, ale powiedział swojemu narożnikowi, aby nie nakładał na niego lodu między rundami, aby nie przekazywać informacji przeciwnikowi. „Kiedy wykonuje wszystkie rundy, H uśmiecha się. Nie może uwierzyć temu maleństwu”.

READ  Koszmar chińskiej łyżwiarki Michaeli Shiffrin

W listopadzie zeszłego roku Parnassus (17-1 ogólny rekord wśród zawodowców) dodał tymczasowy tytuł wagi lekkiej do swojej kolekcji po tym, jak zdusił Sebastiana Ragowskiego po wycofaniu się mistrza Mariana Ziółkowskiego. Stoczył walkę i wygrał pomimo poważnej kontuzji kolana. „Zrobiłem to, ponieważ była to ogromna szansa dla mojej kariery. Dla mnie walka po prostu nie była możliwa. Mogłem poczekać, ale mogło mnie to spowolnić, więc nie”. Miejsce teraz w Ziołkowskim, medialne wymiany z nim wykazują szczerą wrogość. „Oczywiście, że się nie lubimy, Parnas strzela. Rozwiążemy to. On ma pas, idę po niego, to on ma presję”.

50-tysięczna widownia na Stadionie Narodowym w Warszawie będzie bardziej skłaniać się ku polskiemu rywalowi, ale Parnassus będzie miał też swoich fanów wśród tej rzeszy, która obserwowała jego rozwój na KSW przez pięć lat. Ale jego klan doskonale zdaje sobie sprawę z braku rozwoju w domu. „Nie jesteśmy u siebie i wiemy, jak sprawy mają się za granicą”, podkreśla H. „Nie możemy pozwolić, by sędziowie decydowali o zwycięzcy. Salah podejmie inicjatywy, aby zapewnić, że zakończymy mecz przed limitem czasu”. W końcu Parnassus może zostać niekwestionowanym podwójnym mistrzem jednocześnie w dywizji lekkiej i piórkowej, tak jak zrobił to przed nim Mateusz Gameroux, który dziś znajduje się w pierwszej dziesiątce pretendentów wagi lekkiej UFC. „Powinniśmy wziąć ten pas, aby uczcić historię francuskiego MMA” – nalega Parnas.

A konkretnie UFC? Wielu marzy o zobaczeniu, jak Parnassus sprawdza tam swoje umiejętności przeciwko najlepszym wojownikom na planecie. Ale jedna rzecz na raz. Uderzając mocno w jego ramiona, osoba, która jeszcze kilka miesięcy temu miała pracę w ratuszu w Aubervilliers, ponieważ „ważne jest, aby mieć odcinki wypłaty, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo”, najpierw chce założyć własne schronisko. Znacznie lepsze traktowanie finansowe w KSW niż jego pierwszy kontrakt w molochu światowego MMA, nie mówiąc już o sponsorach, którzy mogą towarzyszyć mu w KSW, kiedy nie mogą w UFC, Parnas nie ukrywa swojego racjonalnego priorytetu w sporcie, w którym poważna kontuzja może obciążyć twoją karierę. Ale najbardziej olśniewające drzwi światła otworzą się pewnego dnia.

„Ma poziom potrzebny, aby przejść do UFC, ale nie chcę pomijać etapów” — wyjaśnia H. Salah chce być numerem jeden na świecie. Daj nam czas, abyśmy zrobili wszystko dobrze. Udowodniliśmy, że dokonujemy właściwych wyborów we właściwym czasie. Jeśli mamy tam iść, to on. Zostań tam ”. I dla wyjaśnienia: „Podwójny pas KSW będzie dźwignią negocjacyjną dla nadziei na więcej w miarę upływu czasu”. „Chciałbym zrobić duży ślad w tym sporcie, pamiętaj o zainteresowanym, więc jest to coś, co chciałbym zrobić, ale musisz iść krok po kroku do przodu. Nie odrzucam niczego, abyś mógł mnie zobaczyć w UFC, a może w innych organizacjach. Na razie jestem dobry w KSW.”

READ  Rynek MotoGP po podpisaniu kontraktu z Fabio Quartararo: Joan Mir nie chce rozmawiać o Hondzie, „ponieważ wtedy pojawią się problemy”

Uważany przez wielu za najlepszego obecnie francuskiego zawodnika we wszystkich kategoriach, Parnas to rzadki talent. zmienny. Trenowany we wszystkich aspektach mieszanych sztuk walki od czternastu lat, chłopiec, którego wzorami są Jose Aldo czy Conor McGregor (ale także bokserzy Canelo Alvarez i Gervonta Davis czy kickbokser Suburban Banchamic) jest niezwykle wszechstronny: dobry wzrost, dobry na parkiecie (gdzie jesteś) superpłynny), a wszystko to z niewyczerpanym rezerwuarem. „Idzie szybko, ma wyczucie czasu, umie chwytać, broni się atakami zapaśniczymi, ma nieznośny grunt, szalone dźgnięcie, wymienia H. Czego chcieć więcej?”

Nie jest fanem tandetnej gadaniny („mówi pięściami i nogami”, uśmiecha się jego trener) i niezbyt dobrze czuje się przed mikrofonami i kamerami, nawet jeśli będzie coraz lepszy), francuski zawodnik nie ma wizerunku słynnej gwiazdy w jego słowach. Brak czasu, kiedy trzeba wiedzieć, jak się sprzedać i sprawić, by ludzie mówili o sobie. Ale jego atletyczne cechy zwyciężyły. Do tego stopnia, że ​​już zastanawiałem się, co dałby przeciwko Aleksandrowi Volkanovskiemu, mistrzowi wagi piórkowej UFC i najlepszemu zawodnikowi na świecie w tej kategorii.

„Volkanovski jest super atletą, ale nigdy nie bierze zwierzęcia takiego jak Saladyn, uważa H.H.. Saladyn może doprowadzić go do upadku, ponieważ ma to wszystko, uderzenie, cross-work, ziemię, a przede wszystkim zdolność do przetrwania pięciu rund. ” Parnassus „chciałby” podjąć takie wyzwanie. Jeśli marsz będzie kontynuowany, staniesz się częścią przyszłości. W krótkim, średnim lub długim okresie. „Ziółkowski to bardzo ważna walka, punkt zwrotny, podsumowuje Atch. Potem jest obrona tytułu, a potem widzimy wiele rzeczy: KSW? Nie KSW? Jest wiele do zobaczenia.” „Jestem jednym z pięciu najlepszych kandydatów na świecie w MMA, to już wielka rzecz, odpal to pod koniec 2022 roku. W tej dywizji jest nas 7000 na planecie i znalazłem się na szczycie Na świecie 20. Saladyn Parnas ma jeszcze stopnie, by wejść po schodach, ale wszystkie cechy, by dotrzeć na szczyt.

Najważniejsze elementy