Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Ta niesamowita supernowa jest najbliżej Ziemi od 10 lat

Ta niesamowita supernowa jest najbliżej Ziemi od 10 lat

Astronomowie odkryli supernową w gwiazdozbiorze Wielkiej Niedźwiedzicy. Znajdujący się w ramieniu galaktyki Moulinet, ten rozbłysk jest najbliższym, jaki widzieliśmy od 10 lat.

Supernowa została właśnie zidentyfikowana 19 maja 2023 roku w innej galaktyce, oddalonej od nas o około 22 miliony lat świetlnych. że to najbliższy obserwowane od 10 lat. Jego odkrycie podekscytowało astronomów, którzy przez wiele dni byli zajęci obserwowaniem i fotografowaniem go za pomocą swoich teleskopów. Dlatego naukowcy są zafascynowani tym zjawiskiem.

Supernowa błyska w Galaktyce Moulineta

Ten wybuch gwiazdy został zauważony w galaktyce Wiatraczek (lub M101), która znajduje się w słynnym gwiazdozbiorze Wielkiej Niedźwiedzicy. ” W jej pięknych spiralnych ramionach formują się gwiazdy », Mężczyzna Astrofizyk Eric Lagadec z Obserwatorium Lazurowego Wybrzeża na Twitterze. Wspomina, że ​​ta duża galaktyka spiralna wymaga teleskopu i bardzo ciemnego nieba do obserwacji przestrzeń.

Wykryta supernowa, zwana SN 2023ixf, znajduje się w górnym ramieniu galaktyki M101, gdzie wygląda mniej więcej tak: Gwiazda pojawia się i znika », komentarz Amerykański astrofotograf Andrew McCarthy. Właśnie obrazował Galaktykę Moulineta, kiedy pojawiła się supernowa i udostępnił swoje zdjęcia.

Maszyna do podróży w przeszłość wszechświata, 22 miliony lat temu

Obserwacja supernowej z tak bliska to rzadka okazja dla naukowców. Okazuje się, że gwiazda została zauważona przez astronomów jeszcze przed śmiercią: użyto do tego zamkniętego już teleskopu Spitzera. ” Widzimy nadmiar podczerwieniI kompletny Eryk Lagadek. […] Oznacza to, że przed wybuchem wokół gwiazdy mogła znajdować się otoczka gazu i pyłu. Jak Betelgeza. Jednak gwiazda Betelgeuse nie eksplodowała, ale gdyby tak się stało, moglibyśmy podziwiać supernową gołym okiem, nawet w biały dzień.

READ  Kardiologia: Studenci z Tuluzy wyślą swój eksperyment w kosmos

Spektakl, którego świadkami są astronomowie w maju 2023 roku, jest w pewnym sensie maszyną do podróży przez przeszłość wszechświata. ” Ponieważ ta galaktyka jest oddalona o około 22 miliony lat świetlnych, światło jest faktycznie widoczne z eksplozji, która miała miejsce 22 miliony lat temu. », podkreślać Moderator nauki Pierre Henrique na Twitterze. Dzięki jednoczesnym obserwacjom kilku obserwatoriów na Ziemi i wymiana danychAstronomowie mają nadzieję dokładnie oszacować, kiedy światło tej supernowej dotarło do Ziemi.

Supernowa w Galaktyce Moulineta, dzień po jej odkryciu. // źródło : Flickr/CC/Dominique Dierick (Obraz przycięty i opatrzony adnotacjami)

Odkrycie SN 2023ixf to wyzwanie dla astronomów

Tam Ogrom Opisuje pozorną jasność ciała niebieskiego. Im jaśniejszy obiekt, tym mniejsza jego wielkość. Maksimum widoczne gołym okiem to 6. Jasność księżyca w pełni wynosi -12,6.

Gwiazda, która właśnie eksplodowała, była znacznie większa i masywniejsza niż nasze Słońce – nie na tyle masywna, aby po śmierci stać się supernową. Według obserwacji z wirtualnego teleskopu, abonent 24 maja SN 2023ixf będzie miał jasność 10,8 magnitudo i będzie „ Może u szczytu – ale zostaje Ocena wstępna „.

Co więcej, pomimo blasku supernowej, nie jest tak łatwo ją wykryć, nawet za pomocą sprzętu: jak wskazuje przestrzeń, średnica galaktyki M101 to jedna trzecia średnicy Księżyca. Dlatego jej jasność jest „rozproszona”: ze względu na kontrast między galaktyką a niebem w tle, M101 jest trudna do zauważenia. Jeśli mimo wszystko chcesz spróbować obserwacji, zapraszamy do zapoznania się z naszym przewodnikiem po najlepszych teleskopach i teleskopach dla początkujących w astronomii.


udział w Numerama w Wiadomościach Google Więc nie przegap żadnej informacji!

Znajdź wszystkie nasze wiadomości związane z galaktyką