Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Objawy raka pęcherza: Po pierwsze, kobieta, mężczyzna

Objawy raka pęcherza: Po pierwsze, kobieta, mężczyzna

Maj jest Miesiącem Raka Pęcherza Pęcherzowego, nowotworu równie źle rozumianego, co niszczycielskiego. Niektóre objawy (zwłaszcza 1) mogą ostrzegać …

Od 13 000 do 20 000 osób dodatkowe dotknięte b Rak pęcherza moczowego każdego roku we Francji W tym 4 razy więcej u mężczyzn
kobiet. the Rak pęcherza wschód Siódmy najczęściej występujący rakWedług danych Narodowego Instytutu Raka. „the Głównym objawem jest krew w moczu. Od razu mówi nam o tym profesor Aurel Mesas, chirurg urolog ze Szpitala Amerykańskiego w Paryżu. Na co jeszcze należy zwrócić uwagę? w kobiecie ? w domu mężczyzna ? Czy to rak bolesny ?

Jakie są pierwsze objawy raka pęcherza moczowego?

Może wystąpić rak pęcherza Bycie bezobjawowym przez długi czas. „Ale w takim czy innym czasie powoduje to objawy Mało konkretny A w większości przypadków to Objawy mogą występować często w łagodnych chorobach. the Jednym z głównych objawów raka pęcherza moczowego jest krew w moczu (krwiomocz w języku medycznym), ale jest też znakiem Mało konkretny. W 95% przypadków krew w moczu nie jest związana z rakiem pęcherza moczowego„, Profesor Uriel Mesas uspokaja. Aby postawić diagnozę, konieczne jest wykonanie kilku badań (ECBU, USG pęcherza moczowego). „W przypadku prawdziwych wątpliwości przeprowadzamy tzw. badanie Cystoskopia (Wykonywane w znieczuleniu miejscowym): Wziernik przechodzi przez wewnętrzną cewkę moczową, aby zajrzeć do wnętrza pęcherza. Ten Badanie jest dobrze tolerowane i bezbolesneNasz rozmówca kontynuuje.

Jakie są objawy raka pęcherza moczowego u kobiet?

Jak wspomniano wcześniej, objawy raka pęcherza moczowego Mało konkretny. „U kobiet może to być najbardziej sugestywny objaw raka pęcherza moczowego Obecność krwi w moczu (mocz może zmienić kolor na różowy lub ciemnoczerwony w zależności od nasilenia krwawienia)I Zwłaszcza jeśli pojawi się krew poza zakaźnym kontekstem. Kobiety często potrzebują wsparcia Obawy są nieuzasadnione : Na przykład, jeśli u kobiety występuje krew w moczu związana z typowymi objawami zapalenia pęcherza moczowego (pieczenie w moczu, częsta potrzeba oddawania moczu…) lub zwykle częste infekcje dróg moczowych, Jest mało prawdopodobne, aby krew w moczu wskazywała na raka pęcherza moczowego.

Jeśli kobieta ma krew w moczu i nie ma oznak infekcji, wymaga to zbadania.

Z drugiej strony, jeśli kobieta ma krew w moczu i nie wykazuje oznak infekcji, może to być bardziej sugestywny element i wymaga zbadania. W przypadku krwiomoczu sugerującego raka pęcherza moczowego Dzieje się to trochę z przerwami (która pojawia się, a następnie znika) przy braku innych objawów„Profesor Messas szczegóły. Należy również określić, czy Krew pojawia się na początku oddawania moczu, na jego końcu lub od początku do końca. „Najbardziej sugestywne jest krwawienie z pęcherza Obecność krwi, która pojawia się pod koniec oddawania moczu. Jeśli w pęcherzu znajdują się małe skrzepy krwi (stałe masy, które mieszają się z krwią), może to również sugerować, ale zwykle przyczyną są infekcje i obecność kamieni w drogach moczowych„.

Palenie, nawet po latach odstawienia od piersi, pozostaje czynnikiem ryzyka raka pęcherza moczowego.

obecność czynników ryzyka, Zwłaszcza tytońnależy również wziąć pod uwagę. „W Kobieta, która paliła paczkę codziennie przez 40 lat i miała krew w moczu, brak infekcji i kamieni, krwiomocz byłby jeszcze bardziej interesujący. Rak pęcherza w porównaniu z kobietą, która nigdy nie paliła. Należy również pamiętać, że palenie, nawet po latach odstawienia od piersi, pozostaje czynnikiem ryzyka raka pęcherza moczowego.„, kontynuuje profesor. Są one również uważane za czynniki ryzyka: Narażenie zawodowe na niektóre chemikalia Szczególnie obecny w przemyśle kosmetycznym (dziś to narażenie jest znacznie bardziej kontrolowane), fakt poddania się radioterapii lub niektórym zabiegom chemioterapii (ale zazwyczaj są to pacjenci pod opieką onkologa) czy nawet zakażenia pasożytem tropikalnym (tzw. schistosomatoza lub schistosomatoza). .

READ  Według Światowej Organizacji Zdrowia odpowiednia dawka szczepionki dla osób poniżej 21 roku życia

Jakie są objawy raka pęcherza moczowego u mężczyzn?

U ludzi obecność krwi w moczu może wskazywać na raka pęcherza moczowego. Ale przez większość czasu Jest to oznaka zapalenia gruczołu krokowego (zapalenie gruczołu krokowego). Jeśli na początku oddawania moczu pojawia się krew, bardzo rzadko wskazuje to na raka pęcherza moczowego. Może to być bardziej sugestywne, gdy pod koniec oddawania moczu pojawi się krewNasz ekspert potwierdza.

Czy rak pęcherza boli?

Nie, ból rzadko jest objawem raka pęcherza moczowego. „Rak pęcherza może być bolesny bardzo późny etap. Ten Bolesny rak w przypadku odmowy usunięcia pęcherza które mimo to zapewniają dobry komfort życia– podsumowuje nasz rozmówca.

Podziękowania dla Pr Aurela Messasa, chirurga urologa ze Szpitala Amerykańskiego w Paryżu.