Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Co się dzieje z Betelgezą, która w ciągu kilku dni stała się jedną z najjaśniejszych gwiazd na niebie?

Co się dzieje z Betelgezą, która w ciągu kilku dni stała się jedną z najjaśniejszych gwiazd na niebie?

Jakieś trzy lata temu Betelgeuse, ta cudowna gwiazda w konstelacji Oriona, w tajemniczy sposób straciła swoją jasność. Udaje zbliżającą się eksplozję supernowej, jak nigdy dotąd. A tutaj dzisiaj czerwony olbrzym, wręcz przeciwnie, zaczyna świecić tysiącem świateł. Ale astronomowie mają już wyjaśnienie.

Pomiędzy końcem 2019 a początkiem 2020 gwiazda gwiazdozbiór Bliźniątgwiazdozbiór Bliźniąt Ochrzczona Betelgeza dużo o niej mówiła. Tam jasnośćjasność przyłączać czerwony olbrzymczerwony olbrzym w tajemniczy sposób się zmniejszył. około 25%. the Naukowcy astronomiiNaukowcy astronomii Rozmawiać o tym „wielka tajemnica”. Niektórzy wtedy naprawdę wierzyli w rychły wybuch supernowej. Ale ostatecznie nic się nie stało. Ale dzisiaj, gwiazda jest z powrotem na przedzie sceny? Tym razem bowiem zrobiło się niezwykle jasno.

W kwietniu ubiegłego roku Betelgeza osiągnęła szczytową jasność, przekraczając swoją typową jasność o ponad 55%! I oto, poszedł od 10H w 7H Miejsce najjaśniejszej gwiazdy na niebie. Czy tym razem powinniśmy przygotować się na scenę wybuchu supernowej?

Pamiętaj, że tak naprawdę los czeka na czerwonego olbrzyma. Gdzieś pomiędzy dniem dzisiejszym – a raczej niedaleką przyszłością przez wzgląd na 10 000 lat – a następnymi 100 000 lat. Ale biorąc pod uwagę jasność, kolorkolorpod względem wielkości – ponad 750 razy większa od naszej gwiazdy i około 20 razy większa MasaMasa – A wiek Betelgezy – tylko około 8 milionów lat, w porównaniu do 4,6 miliarda lat słońcesłońce – , astronomowie szacują, że chociaż mogła wyczerpać prawie wszystkie rezerwy wodoru, gwiazda wciąż znajduje się na początku procesu syntezy jądrowej whelhel. Ona musi to zrobić węgielwęgiel Potem tlen. Zostanie to następnie przekonwertowane na krzemkrzem i w żelazożelazo. Przed długo oczekiwanym wybuchem supernowej.

Wciąż nie widać wybuchu supernowej na horyzoncie

Co więc dzieje się po stronie Betelgezy, jeśli ten wzrost jasności nie jest zwiastunem rychłej eksplozji? Zanim zaczniemy spekulować, musimy pamiętać, że czerwony olbrzym od dłuższego czasu doświadcza różnic w jasności. Według dość regularnych cykli. Ale prawdą jest, że od czasu jego wypadku pod koniec 2019 roku kursy te wydają się być burzliwe. Tak więc ostatnie obserwacje mogą być częścią ciągłości Wielkiego Zaciemnienia.

READ  Poważne uderzenie meteorytu miało miejsce na Ziemi 280 milionów lat temu

przyłączać naukowcy z Harvard-Smithsonian Centrum Astrofizyki (Stany Zjednoczone) Tak to wyjaśniacie Czas trwaniaCzas trwania Wydaje się, że 400-dniowy cykl Betelgezy po prostu zmniejszył się o ponad połowę od czasu, gdy spadek jasności obserwowano do początku 2020 roku. Ponieważ ten cykl jest wynikiem rozszerzania się i kurczenia materii wewnątrz gwiazdy. Jednak symulacje przeprowadzone przez astronomów pokazują, że pióropusz, który oderwał się od czerwonego nadolbrzyma pod koniec 2019 roku, mógł pochodzić z wnętrza gwiazdy. To on w końcu ją zablokował. Powoduje to przejście jego 400-dniowego cyklu do około 140 dni.

Betelgeza: odnowiona jasność czerwonego nadolbrzyma Oriona

Szalony wzrost jasności, którego obecnie doświadcza Betelgeza, ostatecznie będzie jedynie przejawem niestabilności górnych warstw czerwonego olbrzyma. I nie jestem pewien, czy ktokolwiek z nas jest jeszcze na tym świecie, aby być świadkiem spektaklu, w którym ta psotna gwiazda eksploduje jako supernowa!