Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Ta mało znana witamina jest najlepszym sprzymierzeńcem Twojego zdrowia!

Mniej znana niż jej odpowiedniki A, C i D, witamina K ma mnóstwo korzyści dla wzrostu i regeneracji komórek.
Witamina K1 odgrywa bezpośrednią rolę w procesie krzepnięcia.
Witamina K2 działa na zwapnienie tkanek.

Śledź pełny zasięg

Dobrze w ciele, dobrze w głowie

Witamina K jest witaminą rozpuszczalną w tłuszczach, która występuje w trzech postaciach: K1, K2 i K3. Pierwsza, występująca w żywności i florze jelitowej, odgrywa ważną rolę w krzepnięciu krwi, natomiast K2, występująca w niektórych produktach spożywczych, zapewnia zachowanie tkanek sercowo-naczyniowych i zapobiega osteoporozie. Częściej jest przepisywany w postaci leku, takiego jak K3, który jest lekiem czysto syntetycznym. Jakie są zalety tej witaminy, jakie są zalecane dzienne dawki i jakie ryzyko niesie ze sobą niedobór?

  • Przeczytaj także

    Puszkowane czy mrożone: co lepiej zachowuje smak i witaminy?

Zapobieganie osteoporozie, dobre zdrowie układu krążenia.. Właściwości witaminy K

Właściwości witaminy K, której nazwa pochodzi od niemieckiego „krzepnięcia krwi”, jest mnóstwo. Do wczesnych lat sześćdziesiątych XX wieku znana była jedynie jego główna rola w krzepnięciu krwi. W rzeczywistości zmniejsza krwawienie i nadmierną utratę krwi w przypadku urazu. Właściwość tę przypisuje się K1. Witamina K2 skutecznie wspiera zdrowie kości i pomaga zapobiegać osteoporozie.

Jakie są wymagania dotyczące spożycia witaminy K i gdzie ją znajdziemy?

ANSES zaleca odpowiednie spożycie 5 mikrogramów (mcg) dziennie dla noworodków do szóstego miesiąca życia. Jak wskazuje laboratorium Eurofins, mleko matki jest ubogie w witaminę K. Aby uniknąć niedoborów u niemowląt, zaleca się jej uzupełnianie już w pierwszych miesiącach karmienia piersią. Od 4. roku życia do okresu dojrzewania zalecane dzienne zapotrzebowanie wynosi od 30 do 45 mikrogramów. U dorosłych odpowiednie spożycie witaminy K wynosi 75 mikrogramów (mcg) dziennie.

Wiele zielonych warzyw, takich jak szpinak, kalafior i kapusta, zawiera witaminę K1. Występuje także w dużych ilościach w olejach roślinnych, pomidorach, wątrobie wieprzowej i wołowinie. K2 występuje w jajach, foie gras, udkach z kurczaka i twardych serach, takich jak Edam. Nie ma potencjalnego ryzyka przedawkowania, ponieważ witamina K wchłania się w jelitach w obecności soli żółciowych. W ciągu kilku dni nadmiar jest usuwany przez organizm.

READ  Zobacz i zdjęcia "Super Strawberry Moon"

Witamina K: Jakie są objawy niedoboru?

W ramach zdrowej, zbilansowanej diety trudno doświadczyć niedoboru witaminy K w wieku dorosłym. Jednakże przyczyną mogą być niektóre leki o działaniu przeciwzakrzepowym. Choroby takie jak marskość wątroby również powodują problemy z krzepnięciem krwi. Pierwsze efekty mogą skutkować obfitymi miesiączkami, krwawieniami z nosa i oczywiście osteoporozą. Niedobór witaminy K można wykryć za pomocą badania krwi.


Marjorie Renaud o informacje o TF1