Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Sztaby – Czy znasz polską wersję wieśniaków Janus i Krasina?

Sztaby – Czy znasz polską wersję wieśniaków Janus i Krasina?

Janus i Grasina to imiona, które wielu Polakom kojarzą się z pewnymi przywarami i postaciami zwanymi „buffami”, „kiczami” czy „głupimi”. Wokół tych nazw powstaje wiele internetowych memów i żartów.

Zastrzeżenie: Z góry przepraszamy wszystkich Janus i Krasina, którzy to przeczytali i chcą udzielić im naszego pełnego wsparcia!

Janus, „Pakiet startowy”

Wygląd Janusa: Wąsaty Polak w średnim wieku, nosi słynny „piwny brzuch, biały podkoszulek, czarną skórzaną kurtkę, białe skarpetki na sandałach i nosi plastikową torbę Bindronka. Jego hobby to oglądanie telewizji przy piwie (najlepiej Żubra, Lecha lub Królewskiego). Samochód Janusa to Volkswagen Passat.

Rola Janusa: Janus wzdycha.W komunizmie było lepiej” i przypomniał sobie, że dostał mandarynkę na Boże Narodzenie. Janus jest bardzo sceptyczny wobec wszystkiego, co zachodnie. Postrzega gry wideo jako źródło wszelkiego zła. Unika fast foodów (poza kebabami), które uważa za niegodne swoich polskich odpowiedników w postaci pierogów i kiełbasek z grilla. Nie pozwoli dziecku jeść chipsów, jeśli nie ma tańszych, lokalnych odpowiedników. Dla Janusa ważne są rzeczy materialne, a on uważnie obserwuje i dba o każdy grosz.

Kultura Janusa: Ma swój własny język. Nie potrafił poprawnie wymówić słowa „Aachen”. Usłyszysz, jak wymawia „ą”. [on] Bardzo wyraźne. zamiast „Kobieta” („kobieta”), powiedziałby „Facebook” („dziewczyna”, „dziewczyna”), nazywa dziecko „”.Kauniak” („dziecko”, „dziecko” bardziej pejoratywnie) lub „Komputer” („Informatyk”?) „Informatyk”. Jego kultura muzyczna, której pozostaje wierny, to połączenie zadziwiających przebojów Merili Rodovich (pop), Budki Sufflery (rock) i Janka Martiniuka (disco polo). Jej kultura filmowa jest pełna programów telewizyjnych, takich jak trudne problemy (Równanie prawdziwa historia) gdzie „Pamiętniki z wakacji” (Równanie Piękniejsze życie)

Janus nienawidzi hipsterów i ludzi, których stać na więcej niż Passata. Marek Łaziński, językoznawca i profesor Uniwersytetu Warszawskiego, może tę koncepcję rozszerzyć na „firmy januszowskie”: czyli ignoranckich i chciwych ludzi próbujących maksymalizować krótkoterminowe korzyści.

READ  7-letnia Amelia przyjeżdża do Polski po zastrzeleniu w kijowskim bunkrze

Krasina, „Pakiet startowy”

Imię Grasina, małżonka Janusa, wywodzi się ze słynnego poematu Adama Mickiewicza. Pochodzenie imienia sięga języka litewskiego (w którym „Gržiczyli „piękna”), ale nasza XXI-wieczna Krasina nie błyszczy inteligencją, woli zakupy i plotki. Aby zorientować się, jak pięknie wyglądała Grasina, wyobraź sobie ubrania i fryzury z lat 2000. Jej hobby to chwalenie się około milionem zdjęć z wakacji na Facebooku i przyglądanie się każdemu ruchowi w jej oknie.

Owoc ich miłości: Seba i Karina

Ich potomstwo, wspomniane wcześniej Seba i Karina, jest również tematem kilku internetowych memów. Ich syn Sebastian, czyli Seba, często jest łysy lub ma bardzo krótko ogolone włosy. Ma na sobie dres Adidasa, ale skarpetki Nike i czapkę. „Włócząc się po okolicy”, zagorzały kibic swojej drużyny piłkarskiej, zawsze pyta cię „jeśli masz problem”.

Kareena jest niestety często przedstawiana jako młoda nastoletnia matka. Nosi zbyt dużo makijażu i nosi tylko markowe ubrania. Marzy o karierze w reality TV.

Reprezentacja Janusa w Internecie

Popularni twórcy memów internetowych przedstawiają Janusa z małpą zwaną trąbą. Wyróżnia się zaokrąglonym brzuchem i kępką włosów na głowie. Wiele memów dla Janusza, Grażyny, Seby i Karyny można znaleźć na profilu na Facebooku „Janusz Nosacz”.

Memy powstają z potrzeby napiętnowania negatywnych cech polskiego społeczeństwa, takich jak zazdrość, zawiść, lenistwo, chciwość czy niepoprawne posługiwanie się polszczyzną. Chociaż te zachowania stanowią tylko niewielki procent społeczeństwa, jest to forma samokrytyki.

Bądźmy jednak szczerzy, wszyscy mamy w sobie cząstkę Janusa czy Grasiny.