Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Szczyt piątej fali zbliża się we Francji, według epidemiologa Vitorii Colisa

Na wywiad w felietonach Journal du Dimanche, epidemiolog i dyrektor ds. badań w Narodowym Instytucie Zdrowia i Badań Medycznych (Inserm) Vitoria Colisa powraca do kryzysu zdrowotnego

Vittoria Colisa, epidemiolog i dyrektor ds. badań w Inserm, O „dinar jordański”, w związku z kryzysem zdrowotnym dotykającym planetę od blisko dwóch lat. Przywołuje szczepionkę, szczyt piątej fali lub możliwy koniec kryzysu.

Możliwy wybawca kryzysu

Vitoria Colisa przypomina, że ​​szczepionka zmniejsza ryzyko hospitalizacji o połowę, a tym samym ma silne działanie ochronne na jednostkę. Dlatego konieczne jest dla niej szczepienie. „Osoby nieszczepione nieproporcjonalnie obciążają system opieki zdrowotnej. Trzy warianty zdominowały Francję w ciągu jednego roku. Każdy z nich zakwestionował szczepionkę, która była mniej skuteczna przeciwko innemu wirusowi niż ten, przeciwko któremu została zaprojektowana. Pamiętaj jednak, że dawka przypominająca wzmacnia ochronę przed infekcjami i niebezpiecznymi postaciami.

Szczyt się zbliża

Epidemiolog pamięta, że ​​dane z ostatnich dni wskazują na spowolnienie dynamiki wzrostu wirusa. Oznacza to, że Francja jest blisko szczytu wykrytych przypadków. Dostęp do niego będzie się różnić w zależności od regionu, mówi Vitoria Colisa. „Na przykład Ile-de-France już doświadcza spadku krzywej nowych przypadków, co zostanie potwierdzone w nadchodzących dniach”.

Ma nadzieję na dość szybki spadek, szczególnie ze względu na właściwości wariantu Omicron. Szczyt ten powinien zostać osiągnięty dzięki ich odpowiedniemu zachowaniu w zakresie palpacji, środków ochronnych i zastrzyków wspomagających.

Koniec Covid-19?

Przywołanie końca Covid-19 rozśmiesza epidemiologa: słyszałem ten pomysł wiele lat temu. Wskazuje, że planeta wciąż jest w fazie pandemii i nie ma dowodów na to, że to ostatnia fala.

Nie odrzuca jednak pomysłu, że wirus ten może stać się epidemią. Będzie tak w przypadku, gdy rozprzestrzenia się na wzór grypy, która powraca każdej zimy, z okazjonalnymi wybuchami. Ale nie wie, kiedy ten scenariusz może się zmaterializować.

READ  Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega, że ​​„tsunami e-odpadów” zagraża zdrowiu milionów dzieci