Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Szczepienia są dostępne dla wszystkich w Indiach, zamkniętym New Delhi

Szczepienia są dostępne dla wszystkich w Indiach, zamkniętym New Delhi

Napisane przez Sudouest.fr z Agence France-Presse

Indie zainaugurowały w sobotę kampanię szczepień dla całej dorosłej populacji, pomimo braku szczepionek. W obliczu nowego światowego rekordu zanieczyszczenia, ochrona stolicy została przedłużona.

Na pierwszej linii frontu w obliczu epidemii z Brazylią, w sobotę w Indiach odnotowano 401 993 nowych infekcji w ciągu ostatnich 24 godzin, pierwszą tego rodzaju na świecie. W sumie od końca 2019 roku na całym świecie zostało zarażonych ponad 151 milionów ludzi, z czego ponad 3,18 miliona zmarło.

Tylko w kwietniu Indie wykryły około siedmiu milionów nowych infekcji. Około 3523 zgonów odnotowano w sobotę w ciągu ostatniego dnia, co daje łączną liczbę 211853 zgonów. Wielu ekspertów uważa jednak, że prawdziwe liczby są znacznie wyższe.

Należy zaszczepić 600 milionów dorosłych

Rzeczywiście, ambicje tego kraju liczącego 1,3 miliarda ludzi, aby zaszczepić 600 milionów dorosłych, wydają się zagrożone.

Kilka stanów, w tym Maharashtra (zachodnia) i New Delhi – jedne z najbardziej dotkniętych – ostrzegły, że szczepionki się kończą i że rozpoczęcie rozszerzonej kampanii jest zagrożone przez kłótnie administracyjne, zamieszanie cenowe i problemy techniczne na rządowej platformie szczepień cyfrowych.

Do tej pory podano około 150 milionów szczepionek, co stanowi 11,5% populacji, a 25 milionów osób otrzymało tylko dwie dawki.

Tylko niewielka część pacjentów otrzymuje opiekę w szpitalach.

Źródło obrazu: SAJJAD HUSSAIN / AFP

Co najmniej 16 pacjentów z Covid-19 i dwie pielęgniarki zginęło w sobotę w pożarze szpitala Bharuch w stanie Gujarat (Zachód), który był plagą przepełnionej służby zdrowia.

Międzynarodowa pomoc medyczna, ogłoszona przez ponad 40 krajów, zaczęła napływać do Indii w tym tygodniu.

Próbując złagodzić presję na służbę zdrowia, władze New Delhi ogłosiły przedłużenie o tydzień więzienia w głównych miastach, które miało się zakończyć w poniedziałek. Rząd Indii odrzuca ideę narodowego powstrzymywania.

READ  Armia ukraińska uważa, że ​​„wróg nie poczynił znaczących postępów”. W nocy przechwycono 17 rosyjskich dronów

Maraton Modlitwy

Globalnie Ameryka Łacińska również mocno ucierpiała, poczynając od Brazylii – gdzie szczepienia jeszcze nie zostały przeprowadzone – w której odnotowano 2656 nowych zgonów w sobotę. Ogółem ten kraj liczący 212 milionów osób żałuje 406 437 zabitych, co czyni go drugim krajem na świecie pod względem liczby ofiar po Stanach Zjednoczonych (ponad 576 000 zabitych).

Podczas gdy papież Franciszek rozpoczął w sobotę „maraton modlitewny” – który będzie prowadzony przez trzydzieści świątyń na całym świecie – w celu zakończenia epidemii, Europa i Stany Zjednoczone mają nadzieję, że opuszczą ją do lata, dzięki przyspieszonym szczepieniom.

Niektóre kraje europejskie łagodzą ograniczenia z swojej strony, mając nadzieję na ożywienie swoich obciążonych zdrowiem gospodarek. Portugalia ponownie otworzyła granicę z Hiszpanią w sobotę i rozpoczęła ostatnią fazę jej demontażu, która rozpoczęła się w połowie marca.

Z drugiej strony w Rosji, która jest krajem najbardziej dotkniętym chorobą na świecie według statystyk dotyczących nadmiernej liczby zgonów, które nie pokrywają się z oficjalnymi danymi dotyczącymi zgonów spowodowanych wirusem Covid, dziesięć dni ustawowo wolnych od pracy zostało ogłoszonych w celu zwalczania ponownego pojawienie się epidemii od 1 maja. Do 10.

Protesty przeciwko pozbawieniu wolności

Ograniczenia ruchu w innych krajach nadal wywoływały protesty, szczególnie w Europie i obu Amerykach.

tytuł
Protesty przeciw maskom i krępowaniu w Kanadzie.

Zdjęcie: ANDREJ IVANOV / AFP

W Kanadzie dziesiątki tysięcy demonstrantów demonstrowało w sobotę w Montrealu, aby potępić środki zdrowotne, w tym obowiązkowe noszenie maski w przypadku zgromadzenia na świeżym powietrzu lub nałożenie regionalnej godziny policyjnej od początku stycznia. Według Radio Canada parada zgromadziła 30 000 ludzi i jest największym protestem przeciwko więzieniu w ostatnich miesiącach w Quebecu.

W Brukseli belgijska policja energicznie interweniowała w sobotę, aby rozproszyć kilka tysięcy ludzi, którzy przybyli na „imprezę” w parku pomimo zakazu władz. „Jesteśmy tutaj, aby bronić naszej wolności. Maski?” „Nie, już nic nie noszę, chcę być wolny” – wyjaśnił 18-letni licealista.

READ  Kijów podejrzewa, że ​​Czerwony Krzyż jest „partnerem” Rosji w losach uchodźców

W Helsinkach fińska policja ogłosiła, że ​​zatrzymała około 50 uczestników demonstracji, w której wzięło udział kilkaset osób.

W Brazylii kilkuset protestujących spotkało się w Rio de Janeiro, trzymając transparenty wzywające do „interwencji wojskowej” w celu wzmocnienia uprawnień prezydenta Jaira Bolsonaro. Dwa tygodnie temu ten ostatni powiedział, że czeka na „sygnał od ludzi” do „podjęcia działań” w celu zniesienia ograniczeń, które burmistrzowie lub gubernatorzy nakładają lokalnie, aby spróbować powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa.