Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Symfonia muzyczna stworzona z obrazu serca naszej galaktyki

Symfonia muzyczna stworzona z obrazu serca naszej galaktyki

⇧ [VIDÉO] Możesz także polubić treści tego partnera (po reklamie)

Dokładne dane z serca naszej galaktyki przełożone na muzyczną symfonię. Tytuł: „Gdzie spotykają się linie równoległe” (( Gdzie zbiegają się linie równoległe
„), kompozycja jest szczególnie inspirowana zdjęciem części tego obszaru, wykonanym przy różnych długościach fali przez potężne teleskopy kosmiczne Chandra X, Hubble i Spitzera. Ten wyczyn pozwala na interpretację tych danych przestrzennych inaczej niż promieniowanie i z precyzyjnym akcentem artystycznym.

Aby dotrzeć do naszych uszu, wibracje dźwiękowe rozchodzą się poprzez atomy unoszące się w otaczającym nas powietrzu. Oznacza to, że fale dźwiękowe do rozchodzenia się potrzebują ośrodka fizycznego. Ponieważ przestrzeń składa się głównie z próżni, fale dźwiękowe nie mogą przez nią swobodnie przemieszczać się. Nawet jeśli centrum naszej galaktyki emituje potężne fale dźwiękowe, nie ma wystarczającej liczby otaczających je atomów, aby przenieść je z powrotem do nas.

Projekt sonifikacji danych „Sound World” w Centrum Obrazowania Rentgenowskiego Chandra, rozpoczęty w 2020 r., miał na celu pokonanie tej przeszkody. Polega na przełożeniu danych cyfrowych zarejestrowanych przez teleskopy na nuty i dźwięki. Dzięki temu słuchacze mogą docenić ogrom wszechświata poza obrazami. Podczas kilku Sonikacja Ponieważ zaproponowano dane astronomiczne, w ramach projektu zrobiono nowy krok, przetwarzając dane w inny sposób.

Zaproszenie do marzeń, gotowe do noszenia.

We współpracy z kompozytorką Sophie Kastner zespół zinterpretował dane cyfrowe w postaci prawdziwej symfonii muzycznej, którą mogą wykonać wszyscy muzycy. ” To jakby napisać fikcyjną historię w dużej mierze opartą na prawdziwych wydarzeniach », wyjaśnia w: A Zgłosiłem. ” Odzyskujemy dane z przestrzeni przełożone na dźwięk i nadajemy im nowy ludzki charakter – dodaje. Żeby było jasne, nie są to dźwięki, które dosłownie pochodzą z kosmosu, ale interpretacja danych wizualnych na notatki dźwiękowe.

READ  Chiny kończą budowę stacji kosmicznej... a jej rakieta ponownie rozbija się na Ziemi - Tahrir

Obejrzyj wynik „Gdzie zbiegają się linie równoległe”. © NASA/Sophie Kastner

Harmonijna i przyjemna do słuchania symfonia

Nowa kompozycja jest inspirowana złożonym obrazem złożonym z 627 godzin obserwacji małego obszaru centrum naszej galaktyki, rozciągającego się na około 400 lat świetlnych. Zrobione w centrum naszej galaktyki.

Zamiast próbować wyjaśnić cały ten obraz, kompozytor przyjął nowe podejście, skupiając się na trzech głównych kluczowych elementach, a także na bardziej subtelnych szczegółach, które mogli przeoczyć nieprofesjonalni obserwatorzy. ” Chciałem skupić uwagę słuchacza na małych zdarzeniach w ramach większego zbioru danych ” wyjaśniła. Pierwszą ważną cechą jest obecność podwójnego układu gwiazd widocznego w

W poprzednich procesach sonifikacji wykorzystywano algorytmy do konwersji danych cyfrowych na dźwięki. Jednak ta nowa interpretacja zyskała na artystycznym charakterze, dzięki czemu symfonia była bardziej harmonijna i przyjemna w słuchaniu. ” Lubię o tym myśleć jak o tworzeniu krótkich fragmentów danych i traktuję to niemal tak, jakbym pisał muzykę filmową do filmu powiedział Kastner.

Symfonia podzielona jest na kilka części: światło obiektów znajdujących się u góry obrazu odpowiada najwyższym tonom, natomiast intensywność tego światła reguluje głośność. Gwiazdy i inne kompaktowe źródła są przekształcane w indywidualne tony, podczas gdy pasma gazu i pyłu wytwarzają dźwięk, który rozprzestrzenia się i ewoluuje. Wszystko kończy się w Strzelcu A*, najjaśniejszym obszarze zdjęcia.

Pierwszy koncert poświęcony kompozycji wykonali muzycy grający na fortepianie, skrzypcach, wiolonczeli, perkusji, klarnecie i flecie. Kiedy muzyka ucichła, gracze pozostali nieruchomi w swoich pozycjach do gry, jakby czas nagle się zatrzymał. Kiedy się tego słucha, efekt jest oszałamiający i daje prawdziwe poczucie zachwytu. Muzykom chcącym wykonać utwór udostępniamy pełne nuty oraz nuty na poszczególne instrumenty Dostępne na stronie Chandry. Ponadto Kastner planuje wkrótce rozszerzyć swoją technikę na inne grupy w bazie danych rentgenowskich Chandra.

Prezentacja wideo spektaklu „Gdzie zbiegają się linie równoległe”: