Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Symbole: Złoto, Kukurydza, Polska i Chiny – 05.12.2023

Symbole: Złoto, Kukurydza, Polska i Chiny – 05.12.2023

Kukurydza, która w zeszłym roku zbliżała się do nieba, teraz wędruje. Złoto, które nie jest już bezpieczną przystanią, w tym miesiącu odzyskało zainteresowanie inwestorów. Chiny były kluczowym liderem nowej gospodarki światowej i ostatecznie nie mogły budzić marzeń w kraju ani za granicą. Pośród tego wszystkiego Polska budzi Europę Wschodnią.

Złoto świeci, kukurydza więdnie

W ubiegły weekend złoto osiągnęło historyczny szczyt na poziomie 2118 dolarów za uncję. Cena metali szlachetnych wzrosła w związku ze spadkiem dolara amerykańskiego i rentowności obligacji skarbowych, gdy inwestorzy obstawiali obniżkę stóp procentowych Fed w pierwszym kwartale 2024 r.

Jego krzywa jest przeciwna kukurydzy, której cena to buszel Spadł do najniższego poziomu od grudnia 2020 roku na poziomie 4,50 dolara. Podaż zboża jest obfita, wzmocniona przez Brazylię i Stany Zjednoczone, które zwiększyły obszary upraw w okresie szczytowej inflacji, ale popyt pozostaje słaby, obciążony kurczeniem się globalnych stad.

Dijon Dobry Warszawa! (Witajcie Warszawo!)

Polskie indeksy znalazły się w pierwszej piętnastce 5-dniowych średnich kroczących na mojej liście indeksów międzynarodowych. Mogę powiedzieć, że warszawskie rynki ożywiły absurdalne artykuły moich kolegów Adriana Chavana i Tommy’ego Dusicha. polska giełda oraz u lokalnego dystrybutora Dino Polska, ale byłoby to z mojej strony nieco łatwiejsze i dałoby większy szacunek tym młodym odkrywcom. Nie ale.

Więc co się stało? W pełnym rozkwicie, napędzany inwestycjami zagranicznymi oraz względną stabilnością polityczną i gospodarczą, kwitnie centrum finansowe 6. co do wielkości giełdy w Europie Środkowej. The Polska WIG 20 Przykładowo od października 2022 roku rozwija się w regularnym i jednolitym kanale wzrostowym, wyraźnie różniącym się od flagowego indeksu kontynentu Euro Stoxx 600.

Polskie rynki, wzmocnione silnymi komponentami bankowymi, skorzystały na ponownym zaufaniu sektora do wcześniejszej niż oczekiwano obniżki kluczowych stóp procentowych przez bank centralny. Pozytywny kierunek rozwoju miedzi wsparły także zakłócenia w produkcji w Panamie i Peru KGHM Polska MidJedna z 20 firm Wig20.

Żegnaj Szanghaju!

READ  W wieku 85 lat Royannois wyjechał do Polski, sprowadzając trzy ukraińskie rodziny

Na drugim końcu spektrum chińskie indeksy w dalszym ciągu wystawiają język. Pomimo wsparcia i działań ratunkowych Pekinu nieruchomości nadal znajdują się w strefie zagrożenia, a zaufanie konsumentów pozostaje niskie.

Wycofać się MSCI Chinyz Giełda Papierów Wartościowych w Szanghajuz Giełda Papierów Wartościowych w Shenzhenz Citic 50 I Hong Chenga Aspekt Hongkongu jest bardziej widoczny w porównaniu z siłą japońskiego centrum finansowego.