Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Światowa premiera: odkrycie egipskiej mumii w siódmym miesiącu ciąży w Polsce

Polscy naukowcy wyjaśniają, że dzięki prześwietleniu 2000-letnich szczątków w Muzeum Narodowym w Warszawie odkryli pierwszą tego typu na świecie ciężarną mumię egipską.

Według naukowców pracujących nad projektem dotyczącym tej mumii, kobieta, której ciało zostało zabalsamowane, miała od 20 do 30 lat i w chwili śmierci była w 26-30 tygodniu ciąży. Podarowane w 1826 r. Uniwersytetowi Warszawskiemu relikwie te gromadziły kurz przez prawie dwa stulecia, zanim zespół archeologów kierowany przez Wojciecha Eigsmunda i Marzenę Ozarek-Zelke rozpoczął dogłębne badania mumii.

Uczeni przechodzili od zaskoczenia do zaskoczenia… Podczas gdy znaki na sarkofagu wskazywały, że zmarły był męskim kapłanem o imieniu Hor-Toth, który zarządzał Tebami, w I wieku p.n.e. wykonano prześwietlenie i tomografię komputerową korytarz. W rzeczywistości zmarła między 20 a 30 rokiem życia. Przede wszystkim odkryli, że ma właściwość, której nigdy wcześniej nie widziano w starożytnej mumii: Była w 6 lub 7 i pół miesiącu ciąży. „To była kompletna niespodzianka” – wyjaśnia Live Science Wojciech Egesmund. Nigdy nie odkryliśmy ciała kobiety w ciąży z tak dobrze zachowanymi tkankami płodu. Rzeczywiście widzieliśmy oczywiście szkielety, ale nie odkryliśmy. mumie”.

Dlaczego ta młoda kobieta została zabalsamowana jej płód?

Wydaje się, że balsamiści uważali płód za integralną część ciała matki i nie posiadał samodzielnej egzystencji, ponieważ nie miał jeszcze imienia. Jednak dla starożytnych Egipcjan imię było niezbędnym składnikiem człowieka. Mogą być też bardziej techniczne powody: bardzo trudno było usunąć mały przedmiot bez uszkodzenia ciała matki.

Co do obecności tej kobiety w trumnie należącej do mężczyzny, nie ulega wątpliwości, że tłumaczy ona akty grabieży. Około 10% odkrytych mumii nie spoczywa w oryginalnej trumnie. Dzięki wysokiej pozycji społecznej, na co wskazuje jakość mumifikacji, nie nosiła już biżuterii i amuletów, które powinny towarzyszyć jej w podróży do zaświatów. Wycieczka z przewodnikiem dla dwojga…

READ  „Zniesmaczona” atakami Amelie Odea Castera śpiewa „Djadja” w obronie piosenkarki