Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Światowa Organizacja Zdrowia wzywa do zatrzymania trzeciej dawki, a Stany Zjednoczone odrzucają to wezwanie

Wysłano śr. 04 sie 2021 o 21:39

„Musimy pilnie zmienić rzeczy: od kogo większość szczepionek trafia do bogatych krajów, a większość trafia do biednych krajów” – powiedział dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus podczas konferencji prasowej w Genewie.

We Francji „szczepionka przypominająca” przeciwko Covid-19 powinna rozpocząć się „na początku września” dla osób zaszczepionych „w styczniu i lutym”, jak ogłosił 12 lipca prezydent republiki Emmanuel Macron, bez określając dokładny schemat. . We wtorek 2 sierpnia Ministerstwo Zdrowia ogłosiło, że granica osób, które mają zostać przedstawione z tym wezwaniem, powinna zostać poddana arbitrażowi „w przyszłym tygodniu”.

Ze swojej strony Niemcy i Izrael ogłosiły już kampanie na rzecz trzeciej dawki szczepionek, która wymaga dwóch początkowych dawek. Te „zastrzyki przypominające” są przeznaczone specjalnie dla osób starszych, których układ odpornościowy nie zawsze wytwarza wystarczającą ilość przeciwciał pomimo pełnego szczepienia.

W obliczu tych zapowiedzi Światowa Organizacja Zdrowia wezwała w środę do zaprzestania podawania dawek przypominających, aby przywrócić pozory równowagi, w obliczu przepaści między bogatymi krajami, w których obfitują szczepionki Covid, a biednymi krajów, które nie były w stanie tego zrobić. Zaszczepić tylko niewielką część populacji.

„Musimy pilnie zmienić rzeczy: od kogo większość szczepionek trafia do bogatych krajów, a większość trafia do biednych krajów” – powiedział dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus podczas konferencji prasowej w Genewie.

Szef agencji ONZ wezwał do kontynuowania zamrożenia „przynajmniej do końca września”, próbując osiągnąć cel, który postawił w maju: zaszczepić przeciwko Covidowi 10% populacji wszystkich krajów świata. -19 oficjalnie zabiło ponad 4,2 miliona od końca 2019 roku.

Wzmocnienie systemu Covax

„Aby się tam dostać, potrzebujemy współpracy wszystkich, zwłaszcza kilku krajów i firm, które kontrolują globalną produkcję szczepionek” – powiedział.

READ  Francja protestuje przeciwko karze śmierci dla aktywistów gejowskich

W szczególności wezwał grupy farmaceutyczne do wzmocnienia Covax, międzynarodowego systemu stworzonego w celu zwalczania nierówności w szczepionkach i pomocy 92 biednym krajom w immunizacji ich populacji.

Obecnie Covax nie jest w stanie wykonać swojej misji z powodu braku dawek i był w stanie rozprowadzić tylko niewielką część tego, co pierwotnie planowano z powodu braku możliwości zakupu niezbędnych szczepionek lub z powodu zakazu dostaw. Indie do walki z epidemią w domu.

Jednak system był w stanie wykorzystać dziesiątki milionów dawek szczepionek dostarczonych przez kraje, w których jest zbyt wiele – lub nieodpowiedni rodzaj – takie jak Stany Zjednoczone, Francja, a także inne kraje europejskie.

Z 4 miliardów dawek wstrzykniętych na całym świecie 80% trafiło do krajów o wysokim i średnim dochodzie, stanowiąc jednocześnie mniej niż 50% światowej populacji.

Stany Zjednoczone odrzucają zaproszenie do komentowania

Dr Bruce Aylward, który kieruje Covax w Światowej Organizacji Zdrowia, przyznał, że koniec września był ambitnym celem, którego nie udałoby się osiągnąć, gdybyśmy kontynuowali w dotychczasowym tempie.

Stany Zjednoczone już odrzuciły ten apel o moratorium, wierząc, że nie „muszą” wybierać między daniem trzeciej dawki swoim obywatelom a przekazaniem jej biednym krajom.

Ze swojej strony Kate O’Brien, dyrektor ds. szczepionek w Światowej Organizacji Zdrowia, kwestionowała korzyści z trzeciej dawki.

„Nie mamy pełnego dowodu, czy tego potrzebujemy, czy nie” – powiedziała.

Kampania przywołania wspomniana przez Emmanuela Macrona opierała się na dwóch opiniach Rady Naukowej i Rady ds. Sterowania Strategią Szczepień (COSV) opublikowanych na początku lipca.

Ważne jest, aby firmy stosowały „rozsądne ceny”

Światowa Organizacja Zdrowia poprosiła również firmy o podjęcie wysiłku na innym froncie: cenach.

Według francuskiego ministra Pfizer i Moderna, które wyprodukowały najskuteczniejsze szczepionki RNA na rynku w rekordowym czasie, podniosą ceny dawek w Unii Europejskiej, ponieważ dostosowały swoją surowicę do zmiennych.

READ  Tysiące ewakuowano z powodu powodzi w zachodniej Kanadzie

„Bardzo ważne jest, aby firmy stosowały rozsądne ceny” – powiedziała Mariangela Simao, odpowiedzialna za pozyskiwanie leków w Światowej Organizacji Zdrowia.

„W normalnych warunkach rynkowych ceny powinny spadać, a nie rosnąć”, powiedziała, zauważając, że zarówno firmie Pfizer, jak i Modernie udało się nie tylko zwiększyć produkcję, ale także wydajność.

„Wzywamy te firmy do utrzymywania niskich i przystępnych cen” – nalegała.