Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega, że ​​„tsunami e-odpadów” zagraża zdrowiu milionów dzieci

Nazywamy je „zbawiciele” („Retrievery”). Nastolatki, czasem bardzo młode, spalają e-odpady, aby zbierać miedź, kobalt, platynę i inne metale szlachetne. Ostry czarny dym sprawiał, że powietrze nie mogło oddychać. Rozprzestrzenianie się w glebie ołowiu, rtęci, arsenu i kadmu zanieczyszcza wodę. Witamy w Agbogbloshie, na przedmieściach Akry.

Mieszkańcy stolicy Ghany przemianowali ją na Sodomę i Gomorę, a przez kilka lat Agbogbloshie było uważane za najbardziej zanieczyszczone miejsce na świecie. To przede wszystkim jedno z największych wysypisk produktów elektronicznych na świecie. Smartfony, komputery, tablety, telewizory, baterie, sprzęt AGD… Co roku wyrzuca się tam około 40 tysięcy ton z Europy i Stanów Zjednoczonych.

Ten artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Przeczytaj także Ghana między uzależnieniem od plastiku a innowacjami w zakresie recyklingu

Te e-odpady powoli zatruwają prawie 80 000 ludzi żyjących na skraju składowiska. Począwszy od najmłodszych. Bo w Sodomie i Gomorze zaczynamy pracę bardzo wcześnie, bardzo wcześnie, od piątego roku życia. W niepublikowanym raporcie Dzieci i cyfrowe figleWe wtorek 15 czerwca Światowa Organizacja Zdrowia wydała alarm w tej sprawie Rozprzestrzenianie się odpadów elektronicznych wpływa na zdrowie milionów dzieci.

Dziecko, które zjada jedno jajko kurze z Agbogbloshie, wchłania 200 razy więcej dioksyn niż dzienny limit ustalony przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności., ostrzega Marie-Noel Bruni-Dries, szefowa Departamentu Środowiska i Zdrowia Dziecka Światowej Organizacji Zdrowia. Dioksyny to trwałe zanieczyszczenia organiczne. Gromadzą się w łańcuchu pokarmowym i mogą powodować raka, wady wrodzone lub słaby wzrost dziecka.

„Słabe zarządzanie e-odpadami to rosnące zagrożenie, którego wiele krajów nie rozpoznaje jeszcze jako problem zdrowia publicznego” zaalarmujja Bron Halliarda. Jeśli nie podejmą działań teraz, konsekwencje będą miały druzgocący wpływ na zdrowie dzieci i będą miały ogromny wpływ w nadchodzących latach. ”

Nielegalne składowiska

Dyrektor Fundacji Narodów Zjednoczonych, Tedros Adhanom Ghebreyesus, przywołuje: „Tsunami odpadów elektronicznych”. Liczby są naprawdę przerażające. Według najnowszych dostępnych danych w 2019 roku na całym świecie wytworzono 53,6 mln ton WEEE: odpowiednik 350 statków wycieczkowych w jednym kręgu na dystansie 125 km. Tylko 17% tych odpadów jest właściwie zbieranych lub poddawanych recyklingowi. Wszystko inne ląduje na nielegalnych wysypiskach lub napędza nieformalny cykl odzyskiwania.

READ  Sesja aktywności fizycznej na receptę: zwrot kosztów z Ubezpieczeń Społecznych na horyzoncie w przypadku niektórych chorób?

Masz do przeczytania 68,48% tego artykułu. Reszta przeznaczona jest tylko dla subskrybentów.