Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Sulzer zamyka swoją działalność w Polsce w związku z sankcjami nałożonymi na Viktora Vekselberga

Sulzer zamyka swoją działalność w Polsce w związku z sankcjami nałożonymi na Viktora Vekselberga

„Decyzja ta opiera się na interpretacji w polskim prawie zasad sankcji nałożonych przez Polskę jednostronnie” – precyzuje szwajcarska grupa, która sprzeciwia się tej decyzji.
Talat / Stock.adobe.com

Szwajcarska grupa przemysłowa Sulzer została zmuszona „ze skutkiem natychmiastowym” do zakończenia swojej działalności w Polsce – ogłosiła w czwartek w związku z lokalnymi sankcjami nałożonymi na rosyjskiego miliardera Wiktora Vekselberga, jednego z jej głównych akcjonariuszy.

192 pracowników w Polsce

Grupa szwajcarska podała w oświadczeniu prasowym, że polskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych odmówiło w środę wieczorem zatwierdzenia wniosku o wykreślenie jej z listy sankcyjnej. „Decyzja ta opiera się na interpretacji w polskim prawie zasad sankcji nałożonych przez Polskę jednostronnie” – precyzuje szwajcarska grupa, która sprzeciwia się tej decyzji. Sulzer powtórzył, że Viktor Vekselberg „nie sprawuje żadnej kontroli” nad różnymi podmiotami grupy, która zamierza użyć „wszelkich środków prawnych”, którymi dysponuje, aby zaskarżyć tę decyzję. Szwajcarska grupa po raz kolejny oświadczyła w komunikacie prasowym, że „Sulzer jest głęboko przekonana, że ​​sankcje nałożone na jej podmioty w Polsce są błędne”.

W 2018 r. Sulzer był już tymczasowo przydzielony do Stanów Zjednoczonych, kiedy Wiktora Wekselberga postawiono na oligarchów objętych amerykańskimi sankcjami po rosyjskiej inwazji na Krym. Grupa została wówczas zmuszona do pośpiesznego podwyższenia kapitału w celu zmniejszenia udziałów poniżej progu 50%, aby uniknąć pośredniego wpływu tych sankcji. Następnie mógł szybko wznowić działalność na ziemi amerykańskiej. Tym razem jednak grupa produkująca pompy przemysłowe jest obecnie zmuszona zamknąć swoją działalność w Polsce, gdzie zatrudnia 192 osoby. Grupa produkująca pompy przemysłowe, zwłaszcza dla fabryk, rurociągów naftowych i oczyszczalni ścieków, upiera się, że nie podlega sankcjom w żadnym innym kraju. W pierwszym notowaniu na szwajcarskiej giełdzie ruch spadł o 2,65% do 67,95 franków szwajcarskich, podczas gdy SPI, szeroki wskaźnik tego centrum finansowego, stracił 1,42%.

READ  Komisja Europejska zaostrza swoje stanowisko w sprawie przejęć średniej wielkości - EURACTIV.com