Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Sulzer: Obecność pana Vekselberga jest problemem (szef)

Sulzer: Obecność pana Vekselberga jest problemem (szef)

Zurych (AWP) – Prezes Susanne Thoma uważa, że ​​potrzebne są działania w celu zmiany własności firmy, której głównym udziałowcem jest Victor Vekselberg. „Nie można zaprzeczyć, że obecna sytuacja jest problematyczna” – powiedziała podczas wywiadu dla magazynu „Bilans” (wydanie wrześniowe).

Według nich stosunki własności muszą zostać dostosowane. „To wiąże się z tym, że próbuje uporządkować swoją sytuację osobistą. To także po to, abyśmy mogli dalej rozwijać biznes” – powiedziała. Prezydent nie ma jednak pod ręką rozwiązania.

Zapytana, czy odejście pana Vekselberga uszczęśliwi ją, odpowiedziała „Nie”. Jest zaangażowanym, długoterminowym udziałowcem, który towarzyszy firmie od ponad 15 lat, także w czasami trudnych czasach. „Musisz go poznać” – zauważa.

Vekselberg został objęty sankcjami USA na początku 2018 r. ze względu na jego bliskość z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Następnie musiał zrezygnować z 63% udziałów, aby zredukować go do 49%. Oligarchia nie może też wykonywać swoich praw majątkowych, sprzedawać akcji, ani otrzymywać zysków. Jednak ta redukcja udziału pozwoliła Sulzerowi uniknąć sankcji nałożonych przez Waszyngton.

W maju ubiegłego roku Sulzer został zmuszony do zamknięcia swoich polskich oddziałów, ponieważ warszawskie sankcje objęły także krajowe spółki zależne firmy. Pani Thoma nie spodziewa się dalszej presji na akcje Sulzer, nawet jeśli Vekselbergowi grozi również sankcje UE.

Wolałbym być trochę fajniejszy

Prezes omówił również ambitne projekty rozwojowe dla dywizji Chemtech, która jest mocno zaangażowana w gospodarkę o obiegu zamkniętym z separacją polimerów. „Nie możesz poddać recyklingowi, jeśli nie zaczniesz sortować. Potrzeby rosną. Obecnie budujemy zakład pilotażowy tutaj w Winterthur, dla naszego partnera Zużyte od nowa, który zajmuje się recyklingiem tekstyliów” – wyjaśnia. „Akwizycja nie jest w tym obszarze wykluczona” – dodała.

READ  Solana zyskuje 13% i powraca do najwyższych poziomów od maja 2022 roku

Odnosząc się do kwestii dostaw energii, pani Thoma, która przez długi czas była dyrektorem BKW, uważa za konieczne przygotowanie się do blackoutu ze względu na kombinację czynników, które obecnie działają, a mianowicie poziom niedostatecznego napełnienia tamy, zamknięcie elektrowni jądrowych we Francji i niedobór gazu w Niemczech.

Zapytana o priorytety w przypadku braku prądu, pani Thoma odpowiedziała: „Wolałabym mieć mniej ogrzewania w moim mieszkaniu z gospodarką pracującą. Chodzi o miejsca pracy i reputację Szwajcarii jako miejsca dla przemysłu, usług i gospodarki ”.

cf / uh / rq / jh