Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Stwierdzono, że potencjalna szczepionka testowana w Burkina Faso była skuteczna w 77%.

W walce z malarią odradza się nadzieja. Stwierdzono, że szczepionka opracowana przez naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego i Burkina Faso jest skuteczna w 77% w badaniach fazy II. Choroby pasożytnicze przenoszone przez zakażone komary zabijają ponad 400 000 ludzi rocznie, w większości dzieci, w Afryce Subsaharyjskiej.

Badanie zostało opublikowane 20 kwietnia 2021 w czasopiśmie medycznym Skalpel Obsługiwana jest przez Światową Organizację ZdrowiaZ udziałem 450 dzieci z Burkina Faso. Szczepionka R21 / Matrix-M będzie teraz testowana na większą skalę.

To zespół Uniwersytetu Oksfordzkiego, który zaprojektował szczepionkę AstraZeneca przeciwko Covid-19, była źródłem tego wielkiego przełomu. Chociaż przez lata testowano wiele szczepionek przeciw malarii, żadna z nich nie osiągnęła jeszcze 75% celu WHO w zakresie skuteczności.

„Mamy nadzieję, że uda nam się zmniejszyć liczbę 400 000 zgonów rocznie do kilkudziesięciu tysięcy w ciągu następnych pięciu lat, co jest absolutnie zdumiewające”.

Adrian Hill, dyrektor Instytutu Jennera, jest profesorem genetyki człowieka na Uniwersytecie w Oksfordzie

Do Agence France-Presse

W 2019 roku według Światowej Organizacji Zdrowia na całym świecie odnotowano około 229 milionów przypadków malarii. Jednym z celów badań medycznych jest znalezienie skutecznej szczepionki przeciw malarii. Badania rozpoczęte ponad sześćdziesiąt lat temu, w których wiele zespołów naukowych złamało zęby.

Inna szczepionka, opracowana przez brytyjskiego giganta GSK, została podana od 2019 roku około 650 000 dzieci w Malawi, Ghanie i Kenii w ramach eksperymentalnego programu uruchomionego przez Światową Organizację Zdrowia. Ale nie jest zbyt skuteczny, ponieważ zapobiega tylko trzem na dziesięć przypadków ciężkiej, zagrażającej życiu malarii.

Siatki nasączone środkami owadobójczymi i lekami przeciwmalarycznymi zmniejszyły liczbę ofiar śmiertelnych o 1 milion. „Ta szczepionka mogłaby ostatecznie wyeliminować malarię, która pozostaje jedną z głównych przyczyn śmiertelności niemowląt na świecie”.Adrian Hill z Oxford University argumentuje

Próby wejdą teraz w fazę III i obejmie 4800 dzieci z kilku krajów afrykańskich. Uniwersytet Oksfordzki i Indian Serum Institute nawiązały już współpracę, aby wyprodukować 200 milionów dawek po 3 dolary za sztukę. Niezależny. Zespół naukowców liczy na przyspieszenie procedur walidacji szczepionki, tak aby była dostępna od 2023 roku, jeśli potwierdzi jej skuteczność.

READ  Kropelki wody na Księżycu, błogosławieństwo dla eksploracji kosmosu