Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Stany Zjednoczone i Wielka Brytania chcą ruszyć na Rosję, aby odzyskać wrak samolotu stealth

Jest przedmiotem wszelkiej chciwości. Niewidzialny samolot F-35B rozbił się na Morzu Śródziemnym w środę, 17 listopada, po starcie z brytyjskiego lotniskowca HMS Queen Elizabeth. Jego pilot zdołał wyskoczyć na czas. Ale NATO jest zaniepokojone możliwością odzyskania wraku przez Rosję i ryzykiem zdobycia przez nią technologii.

Urzędnicy z Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych i NATO potwierdzili w poniedziałek 22 listopada, że ​​samolot może zostać odbity przed Rosją. – Najpierw go odzyskamy, gwarantuję.powiedział generał Simon Doran, najwyższy rangą amerykański oficer na pokładzie lotniskowca. Nie martwimy się o jego powrót do zdrowia.Ze swojej strony zastępca Naczelnego Dowódcy Sił Sojuszniczych w Europie, generał Tim Radford, poinformował dziennikarzy na pokładzie statku, który pływa po Morzu Śródziemnym.

Przeczytaj także Amerykański myśliwiec F-35 sieje spustoszenie w Europie

„Naprawdę niefortunny incydent”

„Nie martwimy się, bo w tej chwili nad tym pracujemy. Była obawa, kiedy samolot spadł, ale pilot jest bezpieczny i to jest najważniejsze”, on dodał. Nie chciał zdradzić szczegółów akcji ratunkowej.

Strata F-35 to „Naprawdę niefortunny incydent (…) cofnął się”Powiedział oficer stojący na czele jednego z dziewięciu statków operujących na Morzu Śródziemnym, komandor Steve Morehouse. Ale dodał: „Niezawodność tego urządzenia i nasze zaufanie do niego i do projektu są nienaruszone”.

Wielka Brytania otrzymała już 21 amerykańskich F-35B, większość z nich przeznaczona jest dla dwóch lotniskowców, HMS Queen Elizabeth i HMS Prince of Wales. F-35B to wariant piątej generacji F-35, zdolny do pionowego lądowania i krótkiego startu.

Świat z AFP

READ  Niemiecka legislatura: pierwsze ścisłe szacunki, SPD i Olaf Schulz ogłaszają zwycięstwo