Za pośrednictwem Associated Press
Ukraina – Około czterdziestu krajów spotyka się we wtorek, 26 kwietnia w Niemczech, na zaproszenie Stanów Zjednoczonych, aby wzmocnić obronę Ukrainy, która według sekretarza obrony USA Lloyda Austina „może wygrać” z Moskwą, jeśli ma to znaczenie .
W poniedziałek, po wizycie w Kijowie, Lloyd Austin powiedział, że spotkanie, które odbyło się w amerykańskiej bazie lotniczej w Ramstein w zachodnich Niemczech, miało na celu „zapewnienie dodatkowych zdolności siłom ukraińskim”.
Wierzymy, że Ukraina może wygrać, jeśli będzie miała odpowiedni sprzęt i odpowiednie wsparcie. Będziemy nadal robić ev… https://t.co/xTCHBAR4r1
—sekretarz obrony Lloyd J. Austin III (SecDef)
„Mogą wygrać, jeśli mają odpowiedni sprzęt, odpowiednie wsparcie” – powiedział Lloyd Austin po tej podróży, podczas której spotkał się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, któremu towarzyszył sekretarz stanu Anthony Blinken.
Spotkanie odbywa się w momencie, gdy rosyjska dyplomacja podnosi ryzyko rozlania się konfliktu, który może przerodzić się w wojnę światową, a Moskwa dąży do pełnej kontroli nad południową Ukrainą i Donbasem.
Kijów wzywa do użycia ciężkiej artylerii
Szef Pentagonu wyjaśnił, że Stany Zjednoczone, które dostarczają Ukrainie większość międzynarodowej pomocy wojskowej, chcą „udzielić im wsparcia, artylerii i amunicji, które będą skuteczne na tym etapie walk”. Konferencja prasowa w Polsce, niedaleko granicy z Ukrainą.
Kijów domaga się przede wszystkim ciężkiej artylerii i opancerzenia, aby powstrzymać siły rosyjskie na rozległych równinach południowych i wschodnich kraju, ale sprzęt rosyjskiej produkcji, na którym szkolono siły ukraińskie, staje się coraz rzadszy.
Niektóre kraje Europy Wschodniej wciąż na stanie wysyłają je do Kijowa, czasem w zamian za nową generację amerykańskiej broni, jak widzieli w Polsce towarzyszący panu Austinowi dziennikarze. I tak szef Pentagonu i Anthony Blinken rozmawiali z prasą z magazynu, w którym ułożono tony pomocy humanitarnej i wojskowej, gotowej do załadowania na ciężarówki w celu przewiezienia na Ukrainę.
Niedaleko stoisk ze sprzętem medycznym i pieluchami przedstawionymi przed nimi ułożone są setki rosyjskich pocisków i pocisków, podarowanych przez kraje, które generalnie chcą zachować tajemnicę swojego udziału w ukraińskim wysiłku wojennym.
Francuskie karabiny Cezara
Na zewnątrz na ich transport czekało siedem wagonów ciągnących haubice o zasięgu 30 km, przed setkami starannie ustawionych platform z pociskami i różnorodną amunicją.
Ale to nie wystarczy i Stany Zjednoczone, których dostawy na początku rosyjskiej inwazji ograniczały się do broni „obronnej”, zaczęły wysyłać do Kijowa amerykańską broń ciężką, taką jak haubice i pojazdy opancerzone.
Szef Pentagonu podkreślił: „Rozmawiamy z naszymi kolegami z innych krajów, aby uzyskać ten sam rodzaj uzbrojenia i otrzymujemy wczesne sygnały, że wiele krajów zgłosi się na ochotnika”.
Francja już zapowiedziała, że wyśle karabiny Cezar o zasięgu do 40 km, a Wielka Brytania przekazała pociski przeciwlotnicze Starstreak i pojazdy opancerzone.
Przed spotkaniem Berlin ogłosił we wtorek 26 kwietnia, że zezwoli na dostawę do Kijowa czołgów „Gepard”. Te pojazdy opancerzone wyspecjalizowane w obronie przeciwlotniczej będą pochodzić z zapasów niemieckiego przemysłu obronnego. Ich liczba nie została na tym etapie ustalona. Ta zapowiedź, która powinna być oficjalna w ciągu dnia, stanowi ważny punkt zwrotny w dotychczasowej ostrożnej polityce Berlina w zakresie militarnego wsparcia Kijowa.
Zapewnienie długoterminowego bezpieczeństwa Ukrainy
Spotkanie ma również na celu zapewnienie długoterminowego bezpieczeństwa Ukrainy po zakończeniu wojny. Chodzi przede wszystkim o modernizację i upewnienie się, że ich armia pozostaje silna i zdolna do funkcjonowania w przyszłości. „To nie jest kwestia gwarancji bezpieczeństwa, chodzi o ich rzeczywisty sprzęt wojskowy” – powiedział dziennikarzom rzecznik Pentagonu John Kirby.
Spotkanie to nie odbywa się w ramach NATO, nawet gdyby wziął w nim udział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. John Kirby podkreślił, że „NATO jako sojusz nie zapewnia Ukrainie pomocy wojskowej, więc w ogóle nie odbywa się to w ramach NATO”.
Wśród zaproszonych 40 są europejscy sojusznicy Stanów Zjednoczonych, a także odległe kraje, takie jak Australia i Japonia, które obawiają się zwycięstwa Rosji na Ukrainie, będą stanowić precedens i ośmielić regionalne ambicje Chin.
Finlandia i Szwecja, dwa tradycyjnie neutralne kraje, które rozważały członkostwo w NATO od czasu inwazji sił rosyjskich na Ukrainę, również znajdują się na liście gości.
Zobacz także na Huffpost: Putin świętował prawosławną Wielkanoc w Moskwie bez rozejmu na Ukrainie
„Dumny fanatyk sieci. Subtelnie czarujący twitter geek. Czytelnik. Internetowy pionier. Miłośnik muzyki.”
More Stories
W Cannes można zobaczyć film biograficzny o Władimirze Putinie, wyprodukowany w całości przez sztuczną inteligencję
Polski thriller Netflixa to wielka niespodzianka jesieni (wspina się na pierwszą dwójkę)
Gerard Depardieu zostaje oskarżony o napaść na tle seksualnym, a jego prawnik mówi: „Przypuszcza się…”