Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Sprawiedliwość uważa Maurice’a Ravela za jedynego autora „Bolera”.

Sprawiedliwość uważa Maurice’a Ravela za jedynego autora „Bolera”.

Sąd w Nanterre odrzucił właścicieli praw do rosyjskiego kompozytora i scenografa Alexandre’a Benoita, prosząc o uznanie Sassima za współautora słynnego dzieła.

opublikowany


Czas czytania: 1 minuta

Orkiestra Gwardii Republikańskiej podczas występu w Théâtre des Champs-Élysées, 5 kwietnia 2023 r. w Paryżu.  (Emmanuel Dunand/AFP)

Sprawiedliwość uważa Maurice’a Ravela za jedynego autora Bolero. W piątek 28 czerwca sąd w Nanterre orzekł o wydaleniu posiadaczy praw rosyjskiego kompozytora i scenografa Alexandre’a Benoita, który zwrócił się do Towarzystwa Autorów, Kompozytorów i Wydawców Muzycznych (Sacem) o uznanie tego ostatniego za współautora dzieła słynna książka. Bolero. Sąd „Wnioski posiadaczy praw Maurice’a Ravela i Alexandre’a Benoita dotyczące Bolera, jednego z najczęściej wykonywanych i rozpowszechnianych dzieł na świecie, zostały odrzucone”. Szczegóły sądu w notatce prasowej. Praca „Pozostaje zatem w domenie publicznej”.

Odnosząc się do hipotezy o współautorstwie Alexandre’a Benoita, sąd orzekł, że tak „Przedłożone dokumenty nie potwierdziły jego kwalifikacji jako autora argumentacji baletowej”.. Na mocy tego orzeczenia odrzucona została także teza innej dotkniętej współautorką, choreografki Bronisławy Niżyńskiej, gdyż artystka tego nie uczyniła. „Nigdy nie pojawia się w dokumentach Bolera jako współautor”.

„To bardzo uzasadniona decyzja, w której uwzględniono wszystkie elementy, na które zwrócono uwagę sądu, i która potwierdza słuszność zdecydowanej w swoim podejściu (…) i stanowisku koalicji mając na uwadze ochronę interesów swoich członków.”AFP odpowiedziało Mi Ivanowi Derringerowi, który broni Sama wraz z José Anne Benazerafem. „Sąd oddalił pozew spadkobierców i wydawców. Spokojnie analizujemy tę decyzję, zanim ustosunkujemy się do prasy”.Ze swojej strony Gilles Verkin, prawnik Ravel zajmujący się nieruchomościami, powiedział AFP.

Spadkobierczyni Maurice’a Ravela, Evelyn Ben de Castille, również została zobowiązana do zapłaty Sachemowi jednego euro. „Zadośćuczynienie za szkodę poniesioną w wyniku nadużycia osobistych praw autorskich”.Szczegóły decyzji. Przepis ten gwarantuje, że na tym etapie Bolero Pozostaje w domenie publicznej, tak jak to było od 2016 roku Bolero, JZostał skomponowany w 1928 r., Cieszył się ochroną przez 78 lat i cztery miesiące, gdyż ustawa przewiduje przedłużenia mające na celu zrekompensowanie utraty dochodów francuskich artystów podczas obu wojen światowych, które chroniły do ​​1 maja 2016 roku.

READ  „Noc 12”, kobiety i Brad Pitt oczarowali imprezę