Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Spór w Polsce o plan naprawy gospodarczej

Sprzeciwianie się stronniczemu. Polska przygotowuje się do otrzymania miliardów euro z Unii Europejskiej, pomimo swojego weta w zeszłym roku przeciwko wspólnemu pakietowi stymulacyjnemu. Warszawa, sojusznik Budapesztu, od dawna odrzuca warunki dotyczące praworządności. Fundusze europejskie w przypadku systematycznego naruszania praw podstawowych.

Teraz skrajnie konserwatywny rząd „Prawa i Sprawiedliwości” broni tej pomocy, ryzykując podsycenie napięć w koalicji. Jego partner postrzega tę strategię UE jako narzędzie budowania bardziej federacyjnej Europy.

Warszawa ma otrzymać z Unii 36 mld euro, w tym:

  • 12,1 mld euro pożyczki
  • 23,9 mld euro pomocy

Trudno wydostać się z węgla

Strategia ta opiera się na odporności gospodarczej, innowacjach, rynku pracy, systemie opieki zdrowotnej oraz transformacji środowiskowej i cyfrowej. Kraj zamierza rozwijać farmy wiatrowe lub nawet przyspieszyć wdrażanie 5G.

Warszawa będzie mogła też liczyć na Equitable Transition Fund, którego celem jest wspieranie krajów członkowskich w wychodzeniu z przemysłu węglowego. Ale ta transformacja może zająć dużo czasu z różnych powodów. „Węgiel to nie tylko źródło energii. To także aspekt bezpieczeństwa energetycznego PolskiWyjaśnia Michel Baranowski, dyrektor warszawskiego biura German Marshall Fund.

Węgiel to także sektor, który zapewnia tysiące miejsc pracy skoncentrowanych w strategicznym obszarze politycznym – na Śląsku. Michel Baranovsky zwraca również uwagę, że nie „Rządowi nie udało się zreformować tej branżyAle rosnący konsensus uznaje, że kraj musi obrać bardziej ekologiczny kurs.

Zgodnie z zasadą praworządności niektóre fundusze mogą zostać zawieszone. Unia Europejska jest zaniepokojona wpływem rządu na wymiar sprawiedliwości. Dla badacza wszystko jest w rękach Komisji Europejskiej. To zależy od fundacji ”.Aby zdecydować, w jaki sposób chcesz je zastosować w Europejskim Funduszu NaprawczymMichel Baranovsky uspokoił.

Po gorzkich dyskusjach polski parlament ratyfikował system europejski na początku tygodnia. Ale napięcia w klasie politycznej pozostają wysokie.

READ  Spadek darowizn na Ukrainę: zaangażowane organizacje charytatywne